Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Tuning Megane I K4J


BarteQ

Rekomendowane odpowiedzi

Ja wiem, że będę swoje autko miał już do końca jego dni więc zobacze co z tym motorem dam rade zrobić.

 

Tylko czy po tuningu (jakimkolwiek) "koniec jego dni" nie nadejdzie znacznie szybciej? Jak zwykle w tematach o tuningu silników zapomina się o tym, że pierwszy etap to doprowadzenie do idealnego stanu naszego silnika. Gdybym chciał coś modyfikować dla posiadania większej ilości koni mechanicznych to oczywiste jest, że pierwszy etap to badanie seryjnego silnika na hamowni. Zawsze trzeba mieć jakiś punkt odniesienia. Potem można zaczynać się bawić. Spore ułatwienie mają posiadacze instalacji gazowych, bo w sekwencjach strojenie odbywa się podobnie do procesu, którzy ładnie nazywają "remapem" (jakby ojczystego języka zapomnieli...). W silnikach wolnossących nie da się wykrzesać wielu darmowych KM, a nawet te zdobyte poprzez zmianę elementów osprzętu nie będą tak liczne żeby nasza sekwencja nie była w stanie obsłużyć nowej mocy. Silniki benzynowe skazane są na montaż świnki (ecumaster) i indywidualne strojenie silnika.

 

Osobiście mam sekwencje, mam też jakieś modyfikacje (wydech na jednym tłumiku końcowym i jakieś głośnej strumienicy) przeprowadzone przez poprzedniego właściciela. Warto by było zmierzyć ile mocy ma 1.4 który ma 230tys km i od chyba 5 lat jeździ głównie na gazie. Gdybym miał mniej mocy to pierwsza rzecz jaką zrobię to powrót do fabrycznego układu wydechowego. Teraz tego nie zmieniam bo nie ma dziur i nie jest tak głośno jak mogłoby się wydawać.

 

W temacie wkładek wolę się nie wypowiadać, bo im nie wierzę tak samo jak stożkom. Wcześniej jeździłem BMW gdzie tamta marka nie toleruje innego układu dolotowego niż seryjny, teraz pozostały mi nawyki takie a nie inne więc stożkom i wkładkom jestem przeciwny. Może i nie zabiorą mocy tak jak wściekła strumienica, ale są kosztowne.

 

Ktoś wspomniał o przepustnicach z innych silników. Tutaj trzeba po prostu zmierzyć ile ma ta zamontowana fabrycznie, a ile nowa. Większa przepustnica bezwarunkowo wymusza strojenie, gdyż dawka powietrza jaka jest dostarczana jest dużo większa.

 

Kolektory i ich wymiana, to często daje wymierne wyniki. Mówię tu nie tylko o wydechowym ale i dolotowym. Z tym, że kolejny raz trzeba mieć oba w dłoniach i mierzyć, porównywać, sprawdzać. Jeżeli nowy dolot z silnika powiedzmy 1.6 ma większe kanały to warto go zamontować. Jeżeli mamy pewność co do jego rozmiarów to koszta nie są aż tak wysokie, przecież stary kolektor można sprzedać za podobne pieniądze. Szperałem trochę na forum (może niedbale ale coś szukałem) no i nie widziałem tu wielu informacji o modyfikacjach mechanicznych. Tylko pojedyncze osoby coś próbują, walczą o świeże koniki. Szkoda bo każda marka samochodów ma możliwości modyfikacji, trzeba tylko wiedzieć z jakich silników części kompletować i zlepić to w jedną całość.

 

Temat będę obserwował, szukał na zagranicznych forach (szkoda, że to francuskie auto bo język jest dla mnie małą blokadą <piwko> ) i coś trzeba z tego silnika wyciułać :notacrook:

 

stay tuned

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy po tuningu (jakimkolwiek) "koniec jego dni" nie nadejdzie znacznie szybciej?

Źle sie zrozumieliśmy nawet gdyby silnik padł to sie autka nie pozbędę, po prostu zrobię swapa na coś mocniejszego. Co do tych układów dolotowych to znalazłem porównanie na jakieś stenie kilku producentów w Clio i efekty były ciekawe, poszukam jej i dam tutaj jak znajdę ją.

 

http://www.hothatch.org/index.php?option=com_content&task=view&id=136&Itemid=51 takie coś tylko, że z mocniejszym silnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niestety dla nas jest to ~3% przyrost mocy (dla najlepszego filtra, zmiany momentu obrotowego pomijam) czyli dla naszych seryjnych 95KM jest to przyrost niecałych 3KM. Koszt zakupu podejrzewam, że ogromny. Nie mówię oczywiście, że nie warto go montować ale patrząc pod kątem cena/efekty to ja bym zbierał na inne zabawki do silnika <piwko>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woytek13 to co napisałeś jest oczywiste i wiem już o tym od dawna, mam nadzieję że Arczi92 też. Co do przyrostu mocy i momentu to dałem wykres i wszystko jest jasne. Pytałem jeszcze właściciela tego Clio czy nie zrobił czegoś jeszcze. Odpisał że tylko wkładka i przelot. Jak ktoś chce zacząć szukać mocy w wolnossącym lub jakimkolwiek innym silniku i zaczyna mówić o pieniądzach to po co w ogóle o tym myśli? To nie jest temat "stosunek przyrostu mocy do kosztów w K4J". Pytanie było o możliwość osiągnięcia większego momentu i mocy. Szukałem od dawna i znalazłem, podzieliłem się. Podsumowując, myślę że te modyfikacje mają sens dla kogoś kto nie chce wymieniać silnika bo np. nie chce lub nie ma tyle kasy.

Kwestia tego kto chce robić swapa a kto modyfikować K4J pozostaje do indywidualnego rozpatrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam mógł robić swapa u siebie tylko szkoda mi silnika który jest zdrowy. Co z nim bym zrobił później. Była na początku koncepcja żeby go do Maluszka wsadzić ale poszła w niebyt <piwko>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce zacząć szukać mocy w wolnossącym lub jakimkolwiek innym silniku i zaczyna mówić o pieniądzach to po co w ogóle o tym myśli?

Bo do modyfikacji warto podchodzić z głową dla przykładu żeby nie stroić silnika po zmianie wkładki filtra, za tydzień zmienić wydech i znów stroić. To bardzo dobry przykład na impotencje umysłową :notacrook: Nie mówię, że ktoś z zainteresowanych tematem ma taką dysfunkcję ale piszę to ponieważ za dużo nasłuchałem się opowiadań o tym jak to ludzie wywalają kasę na głupoty. Jeżeli ktoś nie myśli o pieniądzach to równoznaczne jest z tym, że posiada ich dużo czyli stać go na szybsze auto. Czyli też po co myśli o tuningu? Można tak gdybać bez końca.

W chwili obecnej jestem na etapie zbierania ekipy na hamowanie grupowe i zobaczymy czy mam chociaż 70KM :)

CYTOWANIE

Arczi92: Stary silnik można sprzedać, a jak ktoś ma cierpliwość i ochotę to nawet na tym zarobić <piwko>

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.13 -Prezes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh zobaczymy w tym roku na pewno zrobi sie dolot, układ wydechowy i remap silnika. Jeśli budżet mi pozwoli to pod koniec przyszłego roku turbina zawita w aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!