Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Przyciemnianie szyb


jokker

Rekomendowane odpowiedzi

Orietuje sie ktos moze jak sie ma popularne "przyciemnianie" szyb do przepisow kodeksu drogowego?

 

Wiem napewno że nie można przyciemniać szyby przedniej i bocznych przednich.

Ale jeśli chodzi o szybe tylną i boczne tylne to słyszałem tyle wersji, ile osób mi o tym mówiło (atesty, stopień przeuszczania świetłą itp).

 

Może ktoś jest zorietowany w tym temacie? Ale nie chodzi mi o odpowiedzi typu: "słyszalem ze mozna, ale nie jestem pewien"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część artykułu ze strony z drugiego linka:

 

Przepisy bezwzględnie zabraniają przyciemniania szyby przedniej czołowej oraz bocznych przednich wprowadzając minimalną przepuszczalność światła ( szyba czołowa przepuszczalność nie mniejsza niż 75% potwierdzona homologacją, szyby boczne przednie przepuszczalność nie mniejsza niż 70 % potwierdzona homologacją). Szyby te mogą być przyciemniane jedynie przez producenta, gdyż nie ma możliwości przeprowadzenia badań na zgodność z wymaganiami Regulaminu R43 ECE na próbkach jednostkowych. Przepisy zezwalają natomiast przyciemniać pozostałe szyby lecz tylko pod warunkiem iż pojazd wyposażony jest w dwa lusterka zewnętrzne (prawe i lewe). Należy również pamiętać, iż w przypadku oklejenia ww. szyb należy posiadać przy sobie i okazać przy kontroli drogowej „Zaświadczenie o instalacji folii samochodowej”, w którym znajdować się powinny następujące dane:

 

- data instalacji,

- nazwa/nazwisko właściciela pojazdu,

- marka pojazdu,

- nr nadwozia/rejestracji pojazdu,

- typ folii,

- nr oznakowania (zgodny z oznakowaniem na szybach i z numerem Świadectwa z badań),

- pieczęć i podpis zakładu wykonującego usługę.

 

Format tego zaświadczenia powinien być wielkości nadającej się do przechowania z innymi dokumentami samochodu (dowód rejestracyjny itp.)

 

Czyli z tego wynika, że jesli chce przyciemnic sobie szyby, to nie moge zrobić tego sam, tylko musze to zrobić w jakimś zakladzie, który ma do tego uprawnienia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc te wszystkie folie sprzedawane na allegro na nic mi sie nie przydadzą.

Idąc dalej, tak zachwalany przez sprzedawców ATEST na folie też na nic sie nie przyda przy spotkaniu z niebieskimi :-x

 

Podsumowując z przyciemniania nici :-/

 

Chyba że ktoś zna jakiś zakład, który sie zajmuje takimi sparawami w okolicach Gliwic za rozsądne pieniądze :-> :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie tak do konca... z tylnymi szybami (boczne i tylna) mozesz zrobic co chcesz. nawet nawklejac rysunki swojego dzieciaka z przedszkola, policja nie ma nic do tego. przednie boczne musza miec 70% przepuszczalnosci swiatla, przednia moze byc najwyzej odblaskowa. to jest najprosciej ujete co mozna zrobic.

 

dlatego tez folie na allegro mozna kupowac i wklejac ale na tylne szkla. nawet kazdy szanujacy sie producent ma oferte "czarne tylne szyby" do swoich kombiakow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jeśli patrzeć na kawałek tego artykułu wczesniej

Należy również pamiętać, iż w przypadku oklejenia ww. szyb należy posiadać przy sobie i okazać przy kontroli drogowej „Zaświadczenie o instalacji folii samochodowej”

Czy w tym przypadku ww. szyby to tylko te przednie? Bo wyżej wymienione były wszystkie 8-)

 

Odrazu dodam że chce przyciemnic tylko tylne szyby (1x tylna, 2x boczne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w tym przypadku ww. szyby to tylko te przednie? Bo wyżej wymienione były wszystkie 8-)

 

Wyżej jest napisane, że szyby czołowe i przednie boczne mogą być przyciemnione tylko przez producenta, wiec uwaga dotyczy wszystkich innych ktore przyciemniasz sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mieście jeździ sporo dresiarek z ciemnymi bocznymi szybami i ani osni sie policją nie przejmują ani policja nimi.

Ja N lat miałem w tiktaku tylne szyby ciemne i żadna policja się tym nie interesowała.

zdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialam focusa combi z przyciemnionymi wszystkimi bocznymi szybami i szyba tylna, przyciemnienie 1.5 czyli takie lekko przyciemnione ale wszystko przez nie widac. Jakos z tego co wiem nikt sie do tego nigdy nie przyczepil, wiem ze mozna przyciemniac tak naprawde tylko tylne i tylne boczne ale moim zdaniem to wyglada tak sej, a poki nie robisz sobie betonow czyli kompletnie czarnych to nie jest tak zle. Zreszta betony sa tak naprawde niebezpieczne bo od wewnatrz bardzo ograniczaja widocznosc, w nocy slabo przez nie widac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przednimi bocznymi trzeba uwazac... Kolega w Vectrze zrobil tak ze tylne boczne i tylna przyciemnil mocniej, a przednie boczne tylko lekko. No i przy kontroli mu powiedzieli ze albo zrywa ta folie z przednich przy nich, albo zabieraja mu dowod. No i co mial zrobic, zerwal.

 

A co do Twojego pytanie, to wydaje mi sie ze mozesz smialo przyciemniac ATESTOWANA folia, i nie powinni sie czepiac. Przeciez czesto widuje sie na drodze firmowe samochody, ktore maja calkiem zaklejone boczne tylnie i tylnia szybe, i jakos nikt ich sie nie czepia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z tym przyciemnianiem to chyba prawda jest taka ze zalezy na kogo trafisz :mrgreen: jesli ma byc bezpiecznie i zgodnie z prawem to mozesz przyciemnic tylko tyl i tylne boczne i nikt sie nie bedzie czepial. Moj kolega ma betony na wszystkich bocznych i juz nie raz byl zatrzymywany ale jakos zawsze konczy sie tylko na pouczeniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy post na tym forum :]

Jeśli chodzi o przyciemnienie tylniej szyby i tylnych bocznych to nie ma problemu - musisz mieć tylko atest i nikt nie ma prawa Ci się do tego przyczepić - ja sam mam cały tył przyciemniony maksymalnie i policja nie zabiera dowodu :mrgreen:

Jeśli chodzi o przód to przednie boczne nie mogą być przyciemnione - chyba, że na własne ryzyko, ale musisz się liczyć z tym, że pozbędziesz się dowody rejestracyjnego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!