Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Malina moroszka- symbol północy


nyerik

Rekomendowane odpowiedzi

Malina moroszka (Rubus chamaemorus) zwana "północnym złotem" to prawdziwy i bardzo ceniony symbol północy. Występuje na północy świata, szczególnie w Skandynawii, Finlandii, Rosji, Kanadzie, Grenlandii i na Alasce. Z jakiś przyczyn nie występuje na Islandii. W Polsce (północnej oraz w górach) występuje, ale niezmiernie rzadko i prawie nigdy nie daje owoców i jest pod całkowitą ochroną.
Nie jest łatwo ją znaleźć nawet w Skandynawii, lubi bagna, ale występuje też w innych miejscach. W zeszłym roku udało mi się to na północy Norwegii, zupełnie przypadkowo, w miejscu gdzie bym się tego nie spodziewał- przy samym morzu na górkach/skałach. Co ciekawe niedojrzała moroszka ma kolor czerwony, a dojrzała żółty lub pomarańczowy. Jest popularna w Skandynawii i robi się z niej różne desery, jest bardzo zdrowa, zawiera bardzo dużo witamy C. Smak jest taki dość charakterystyczny, ale mało intensywny, mi smakuje. W Polsce jedynym miejscem gdzie można kupić moroszkę jest IKEA, jest tam bardzo słodki dżem z moroszki i kosztuje ponad 2 razy więcej niż np. dżem żurawinowy, także tam dostępny. Dobry jest, ale mógłby być mniej słodki na pewno.


Dojrzała malina moroszka:

360px-Hjortron.jpg

 

Niedojrzała moroszka, taką znalazłem, na północy Norwegii dojrzewa znacznie później niż na południu. Smakowała bardzo neutralnie, ciężko porównać do czegoś:

cloudberry-plant-a-red-cloudberry-plants-for-sale-uk.jpg

 

Moroszka na fińskim znaczku. "Suomi" to "Finlandia" w języku fińskim, natomiast napis "Finland" jest na znaczku ze względu na drugi język urzędowy w Finlandii czyli szwedzki i to nazwa Finlandii w tym języku i od niej wzięła się ona w języku polskim i większości innych języków świata. Tylko Litwini, Łotysze i Estończycy nazywają Finlandię od fińskiego "Suomi":

finland-circa-2005-a-stamp-printed-in-finland-shows-cloudberry-rubus-FW6DY8.jpg

Edytowane przez nyerik
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!