Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Czy świeca mogła wyskoczyć?


jsalacinski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od razu zaznaczę, że posiadam Renault Megane I, silnik 1.6, rok prod. 98, benzyna. Posiadam auto od ok. 18 m-cy. Świec nigdy nie zmieniałem, natomiast zdarzyło mi się je kiedyś wykręcać i czyścić (ok. 7 m-cy temu). Sam silnik jest suchutki i nie bierze w ogóle oleju.

Dzisiejszy stan rzeczy wyglądał następująco:

- pojechałem po centrum handlowego oddalonego o 60 km od domu

- po ok. 3 godzinach zakupów zacząłem wracać do domu (średnia prędkość ok. 100 km/godz)

- po przebyciu połowy trasy usłyszałem bardzo wyraźny, głośny "turkot" (prędkość ok. 55 km/godz; w tym miejscu były roboty drogowe; biegów nie zmieniałem; nie przyspieszałem ani nie zwalniałem)

- początkowo myślałem, że złapałem "gumę", lub, też urwał się pasek rozrządu

- zatrzymałem auto i zgasiłem silnik: nie zauważyłem przebitej opony; po otwarciu przedniej klapy nie zauważyłem nic niepokojącego

- postanowiłem zaryzykować i uruchomiłem silnik: objawy te same j.w.

- wezwałem pomoc drogową; po przyjeździe "mechanik" po włączeniu silnika stwierdził, że to "poważny problem z silnikiem"

- zauważyłem w międzyczasie, że jedna ze świec nie jest na swoim miejscu... po prostu jest całkowicie wykręcona razem z tkwiącym w niej przewodem!

- świeca była osmalona, a przewód jakby nadpalony na miejscu styku ze świecą

- po wkręceniu jej problem znikł, jednak zdecydowałem się na odholowanie auta do domu (ok. 35 km)

- wieczorem, po ochłonięciu, postanowiłem pojechać do sklepu oddalonego o 1 km, aby "wybadać" sytuację: wszytko OK!

"Mechanik" ten stwierdził, że świeca musiała wyskoczyć podczas jazdy nie bez powodu. Zasugerował zbyt wysokie ciśnienie w silniku. Polecił podokręcać "mocno" swiece i pojechać do warsztatu.

Co o tym myślicie? Czy to możliwe, że świeca wykręciła się pod wpływem ciśnienia lub też z innego powodu? Może raczej była niedostatecznie dokręcona?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy fajfokloki znają pojęcie " tulejowanie ". Większość raczej przedstawia taki poziom jak ten od zbyt wysokiego ciśnienia.

Jeśli wcześniej wyciągałeś świece to istnieje duża szansa, że nie wkręciłeś jej odpowiednio mocno i sama się wykręciła pod wpływem drgań. Wtedy gwint będzie najwyżej uszkodzony na 1 zwoju. Wykręć tą i inną świecę i porównaj gwinty na nich i w głowicy. Jeśli po ponownym wkręceniu nie wypadła to jest duża szansa że będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porównaj gwinty na nich i w głowicy

Jeżeli chodzi o gwint na świecy - wygląda OK, natomiast nie mam możliwości sprawdzenia gwintu na głowicy. Jest za głęboko. Świeca wydaje wkręcać się prawidłowo. Dziś zrobiłem rundkę po mieście - nie wykręca się. W poniedziałek czeka mnie wyprawa na lotnisko (70 km) - czy mogę zaufać megance? Czy w warsztacie będą potrafili sprawdzić gwint na głowicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz możliwość - przyświeć punktową latarką jak jest ciemno i wszystko widać :) Myślę , że możesz jej zaufać ;-) Możesz też zamienić tą świecę z inną, gdyby była cokolwiek naruszona to na innym będzie trzymać, a ta nie "wypadnięta" będzie się lepiej trzymać w głowicy. Na temat (większości) mechaników zdanie mam wyrobione- nie musisz to omijaj. Zwłaszcza fajfokloki cienkie w te klocki - popłyniesz tylko w koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!