Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wykres pracy sondy lambda


TeX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, jest to mój pierwszy post pomijając przywitanie się w innym dziale. 

Mam następujący problem - podejrzewam uszkodzenie sondy lambda w moim Megane 4 1.6 SCe (silnik H4M). Pyren pokazuje wartość 0 mV. Dodatkowo mam wątpliwości co do pracy drugiej sondy. Czy mogą koledzy podpowiedzieć czym dałoby się podglądnąć wykres (oscylogram) pracy każdej z sond. Jaki program to umożliwia? Coś takiego widziałem na screenach z programu ddt2000. 

Będę wdzięczny za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

Kształt sygnału dla sondy górnej i dolnej w zależności od charakteru pracy silnika znam. Wiem też że górna sonda oscyluje regulując mieszankę a dolna daje sygnał "płaski" informując o kondycji katalizator. Nie wiedziałem jedynie jaki program jest w stanie mi dać w Megane oscylogram (PyRen mi działa, ale ddt4all niestety nie chce pracować i właśnie w tym drugim nie wiedziałem czy da się zrobić oscylogram gdyby zaczął działać). 

 

Trochę poza głównym tematem. Nie rozumiem jeszcze co jest nie tak z dolną sondą. Czasem pokazuje w miarę rozsądne wartości, czasem bardzo niskie w okolicy 200-300mV jakby katalizator był martwy (te wartości są w trakcie przegazowania np. na postoju) ale później napięcie rośnie powoli i zatrzymuje się na absurdalnej wartości 1600mV. Po wyłączeniu silnika ta wartość się utrzymuje. Czy oznacza to uszkodzenie sondy czy może zwarcie jakichś kabli? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedź.

 

Nie chcąc zakładać już kolejnego tematu mógłbym prosić o podanie numeru katalogowego zarówno górnej szerokopasmowej jak i dolnej wąskopasmowej sondy? Zależy mi na pewnej informacji pochodzącej z katalogu. W internecie na stronach sklepów znalazłem że jako górna pasuje tam boschowska sonda o numerze 0 258 027 00A lub o numerze 0 258 030 00L, ewentualnie 0 258 027 031. Nie wiem czym one się różnią - długością przewodu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TeX napisał:

Zależy mi na pewnej informacji pochodzącej z katalogu.

Najkorzystniej dla Ciebie będzie jak;

  - zdemontujesz sondy i odczytasz ich dane,

  - wymianę rozpoczął bym od sondy za katalizatorem - dolnej,

  - stan techniczny silnika powinien być OK,

Diagnoza szerokopasmowej sondy lambda;

   - możliwa jest za pomocą dedykowanego urządzenia pomiarowe lub oprogramowania,

   - dostępne w zasadzie tylko w aso - co nie znaczy, że postawią właściwą diagnozę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc.

Co do starych sond to myślałem o tym by odczytać numery tak jak proponujesz ale sondy były wymienione 30 tys. km temu. Nie wiem czy zostały zamontowane oryginały. 

Dlatego jeżeli ktoś może sprawdzić numery jakie podaje producent to będę wdzięczny. 

Przy okazji, czy szerokopasmowa sonda Bosch LSU4.9 (występująca pod różnymi numerami np. 0 281 004 026 - taką mam zapasową) może być zamontowana zamiennie za górną sondę (pod warunkiem wymiany wtyczki)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, TeX napisał:

Nie wiem czy zostały zamontowane oryginały. 

Porównasz z numerami, które podałeś powyżej;

   - pasują do 1,6 SCe H4M,

38 minut temu, TeX napisał:

- czy szerokopasmowa sonda Bosch LSU4.9 (występująca pod różnymi numerami np. 0 281 004 026 - taką mam zapasową)  - może być zamontowana zamiennie za górną sondę (pod warunkiem wymiany wtyczki)? 

Wg; internetu - pasuje do fiata, opla, saab 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2023 o 21:44, Pepone napisał:

Nie wiem jak tam ddt ale Car Scanner robi ci wykresy. Poogladaj sobie filmiki na YT jak powinny pracować sondy lambda przed j za, są tam objaśnienia 

Mam pytanie dotyczące programu Car Scanner ELM OBD2. Po włączeniu go w Windows 10 pojawia się szara plansza tegoż programu z umieszczonym na środku obrazem check engine ale nic dalej się nie dzieje. Mój elm na układzie pic18f25k80 widziany jest przez PyRen i przez ddt4all. Zastanawiam się czy przejście do kolejnego ekranu w programie Car Scanner jest uzależnione od wersji ELM327 czy ja po prostu nie umiem uruchomić poprawnie tego programu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!