Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Diody LED w postojówkach i podświetlenie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam dziś zauważyłem że padły mi postojówki LED do tego w podsufitce już jedna mruga. Kiedyś czytałem że coś jest nie tak z układem elektrycznym i daje za wysokie napięcie. Czy ktoś by mógł wyjaśnić to dokładnie i zastosować jakąś sztuczkę która pozwoli na stosowanie diod w samochodzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że auto instalacja w aucie ma normalnie 12V, ale kiedy uruchomimy silnik to akumulator jest ładowany napięciem wyższym około 14V. Rozwiązanie jest takie, że postojówki na diodach wyższej jakości mają lepiej dobrany rezystor, który obniża napięcie i diodę, która chroni przed podaniem napięcia wyższego niż 12V.

Kup trochę droższe te postojówki (polecam na diodach flux świecą o wiele jaśniej) i powinno być ok.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa, padania żarowek ledowych jest znana każdemu użytkownikowi samochodu nie tylko Reanult (Np. w Audi padają już nawet po kilku godzinach).

 

Moje zdanie jest takie - nie kupuj żarówek na giełdzie. Każda którą zainstalowałem padła po ok. 1 miesiącu max. dwóch.

Kupiłem ledowki postojowe W5W "Jacky" i jeżdzę na nich już 10 miesięcy ! Nie gwarantuję, że u Ciebie będzie tak samo ale sądzę, że warto spróbować - różnicy w cenie nie ma dużej. Za komplet 2 szt. w blisterze zapłaciłem 12 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kepa416, nie dawniej jak wczoraj robiłem wyklad nt. prawidlowego sposobu dobierania rezystora aby nie spalić diody LED. Oczywistym jest ze im większy prąd tym dioda jaśniej świeci, a te jaśniejsze diody są po prostu droższe, więc producenci ustawiają większy prąd dla diody ktora pracując w max prądzie po prostu sie przepala. Rozwiązaniem jest zakup firmowych (drogich) żarówek diodowych albo samodzielne dobranie punktu pracy diody tak aby pracowała w granicy 3/4 jej max prądu. Można stosować dużo bardziej efektywniejszy sposób regulacji tegoż prądu poprzez stabilizator prądu oparty na LM317.

Nie chce powielać wszystkiego co można znaleźć na innych specjalistycznych forach. Niech przykładem będzie ten wątek tego forum:

wiatelka.pl/viewtopic.php?t=3318"]http://[ciach]wiatelka.pl/viewtopic.php?t=3318

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja rada taka, kup diody (1,5 zł szt.), odpowiednie rezystory (około 10 gr szt.), cyna, kalafonia (koło 4 zł), lutownica jak nie masz (wystarczy taka za 20 zł), zrób to sam :)

czas wykonania: 5min

ja zrobiłem tak u siebie, diodę za rezystorem wlutowałem w oryginalny plastik od pozycji (jest zdejmowany razem z żarówką), świecą już jakieś 5 miesięcy i zero kłopotu

tak samo mam już w części podświetlenia deski i jej przyrządów, jak będę miał chwilkę to zapodam zdjęcia

niedługo też zabieram się za same zegary + regulacja intensywności świecenia całej dechy

 

[ Dodano: 2010-03-21, 13:10 ]

Jak obiecałem, daje to co zmieniłem wewnątrz+schowek i wlutowane postojówki LED

1001046q.th.jpg

1001047.th.jpg

1000996a.th.jpg

1000997y.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!