Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Mimo braku na wyświetlaczu AC - sprężarka dalej pracuje


Rekomendowane odpowiedzi

Scenic II - klimatyzacja automatyczna zwana też klimatronikiem.

Zauważyłem ostatnio, że komputer po włączeniu opcji "ogrzewania" (odparowania) przedniej szyby i jej wyłaczeniu - nie wyłącza sprężarki klimy, mimo że zniknęło z wyświetlacza AC.

W innych trybach - np. ręczne naciskanie przycisku AC - każdorazowe pojawienie lub zniknięcie AC z wyświetlacza powoduje natychmiastowe włączenie lub wyłaczenie spręzarki klimatyzacji.

Tak samo jak klima pracuje w trybie AUTO i w zalezności od temperatury jeżeli sterownik uważa, że ma byc włączona sprężarka - to pojawia się lub znika AC z jednoczesnym natychmiastowym włączeniem/wyłaczeniem sprężarki.

Nieprawidłowo działa tylko po skorzystaniu z opcji "ogrzewania" przedniej szyby.

Naciskam ogrzewanie przedniej szyby - pojawia się AC - włącza się sprężarka.

Wyłączam "ogrzewanie" przednie szyby czy to przez ponownej naciśniecie przycisku właczanai nawiewu, czy poprzez naciśnięcie AUTO - na wyświetlaczu zniak AC - ale sprężarka nadal działa.

Jeżeli wtedy reguluję temperaturę, np. ustawiam na 15'C - pojawia się AC (ale to i tak nic nie daje bo zprężarka ciągle chodzi), ustawiam na 26'C i AC znika z wyświetlacza, ale sprężarka nadal chodzi.

Dopiero ręczne właczenie i wyłaczenie AC - powoduje, że sprężarka się wyłącza i tryb AUTO znów działa prawidłow do kolejnego skorzystania z "podgrzewania" przedniej szyby. Wtedy znów muszę ręcznie wł i wył AC.

Tutaj króciótki filmik dla zobrazowania działania mojej klimy:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak samo więc już się przyzwyczaiłem i po każdym włączeniu na szybę ręcznie wyłączam klimę .W ASO powiedzieli mi że to jakiś problem z softem klimatronika i że nie jestem jedyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. No to trochę mnie pocieszyłeś. Trochę, bo jak to wygląda w okresach chłodu. Czy nie jest tak, że czynniki zewnętrzne, np. ujemna temperatura - wskazują na to, że klima nie powina chodzić, a ona dalej chodzi (piszę o sytuacji jak zapomnę ręcznie to wyłaczyć, albo co bardziej prawdopodobne: moja żona. Próbowałem jej tłumaczyć ale na końcu zrobiła wielkie oczy pytając o co mi chodzi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest w klimatroniku przy dużej wilgotności w kabinie. Gdyby sprężarka wyłączyła się, szyby znowu by zaparowały. Oczywiście można wyłączyć spężarkę wyłączając AUTO, włączając i wyłączając AC i znowu przechodząc na AUTO.

Edytowane przez Maciej_66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macieju - nie mogę się z Toba zgodzić. Jeżeli by nawet była taka "funkcja" - wg. mnie wtedy powinno się świecić AC. Nie spotakałem samochodu, w którym przy pracującej sprężąrce nie jest wyświetlany komunikat o tym fakcie.

Jeżeli uważasz, że jest inaczej - wskaż usytuowanie czujnika wilgotności.

 

EDIT 1.

Z dialogsysa

Podstawowe informacje, które wykorzystuje moduł elektroniczny klimatyzacji z regulacją, to:

– + 12 V światła pozycyjne,

– 0 V regulacja natężenia oświetlenia,

– temperatura zewnętrzna,

– temperatura płynu w silniku,

– stan działania silnika spalinowego,

– prędkość obrotowa silnika,

– pobierana moc elektryczna,

– ustawienie temperatury nawiewanego powietrza.

 

EDIT 2 - taka ciekawostka

 

Cechy szczególne:

Klimatyzacja z regulacją nie posiada funkcji automatycznej recyrkulacji. Jednak

podczas występowania skrajnie wysokich temperatur (wyższych niż 35°C) i kiedy

klimatyzacja jest włączona, przepustnica recyrkulacji powietrza ustawia się w

położeniu recyrkulacji, by zwiększyć skuteczność regulacji temperatury w kabinie

Edytowane przez Optima
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak u mnie w Megane II z 2005 tak jest, czyli AC nie świeci się, a sprężarka działa, a wiem o tym bo niestety moja sprężarka pracuje głośno pomimo właściwej ilości czynnika. I dzieje się tak po wcześniejszym włączeniu a nastęnie wyłączeniu odparowania szyb i przy dużej wilgotności, czyli np w deszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak w scenicu - ale raczej to jest działanie nieprawidłowe. Zbyt proste (tanie) mamy samochody by cokolwiek w nich mierzyło wilgotnośc i czy jakość (zanieczyszczenie) powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!