Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Scenic -Jaki olej w ASB ?


Grajekwp.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z doborem oleju do skrzyni automatycznej w Scenicu z 2001r 1,6 16V.Skrzynia prawdopodobnie AD4 ale czy na pewno?Gdzie jest oznaczenie modelu ASB?Serwis proponuje Elf Elfmatic G3 minerał,na forum znalazłem post że ATF D3(prawdopodobnie syntetyk).Kto ma rację?

Edytowane przez Grajekwp.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien .Muszę zajechać do ASO i sprawdzić.Co dziwne , bez sprawdzenia typu skrzyni polecili Elfa Elfmatica G3 minerał.Jutro sprawdzą typ ASB.Czy DP0 ma bagnet do sprawdzania poziomu oleju? Moja nie ma .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DP0 ani AD4 nie mają bagnetu do sprawdzania poziomu oleju.

Zalanie DP0 mineralem może być powodem dużych problemów.

Niektóre firmy zalecają zamiast D3 syntetycznego G3 syntetyczny, ale lepiej zostać przy tym co proponuje producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawełdzisiaj byłem w ASO Renault.Jestem posiadaczem skrzyni DP0 .Co do oleju to serwis twierdzi, że oni zawsze stosują Elf Elfatic G3( miałem ten olej w dłoni i doczytałem się że jest to olej mineralny).Sprawdziłem też jaka ilość powinna być wlana po spuszczeniu starego. Skrzynia DP0 3,5 litra (całkowita ilość w skrzyni 6 litrów), z ciekawości sprawdziłem AD4 4 litry ( całkowita ilość w skrzyni 5,7 litra).Do swojej DP0 zaleję prawdopodobnie Mobil ATX 320 D3.Co o tym sądzisz ? Jeszcze jedna sprawa mnie nurtuje ,czy zlać 3,5 litra starego i tylko dolać nowego , czy zrobić pełną wymianę tzw."płukanie"?

Edytowane przez Grajekwp.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień ASO, bo w tym ewidentnie nie mieli styczności z automatami.

W skrzyni DP0 musi być olej syntetyczny i jest to ELF RENAULTMATIC D3 SYN (w Polsce olej dostępny tylko w ASO).

Elf jako zamiennik powyższego modelu proponuje Elf G3 SYN (syntetyczny), nawet na stronie Elfa widnieje opis, że to olej do tych skrzyń.

PSA dla tego samego typu skrzyni (oznaczenie AL4) sprzedaje olej dedykowany (ESSO/Mobil LT71141), który jest dostępny w ASO (ok. 90 zł).

Jednak Elf i Esso różnią się trochę parametrami i chyba lepiej ich nie mieszać.

Fakt wymiany oleju powinno się zaprogramować w komputerze skrzyni.

Dobry serwis automatów zrobi to wszystko w kwocie nie przekraczającej 300 zł (łącznie olej i robocizna).

 

http://www.uas-bg.com/meganii/eng/6012A.pdf

http://www.elf.com.pl/produkty/przekladnie/automat.htm

http://renault.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=70329&highlight=

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Paweł za info. Jutro jadę wymieniać olej ( Elf Elfmatic G3 Syn ) Specjalnie ściągnęli go z magazynu centralnego. Mam nadzieję że będą wiedzieli jak to zrobić :)Najgorsze że w okolicy nie ma żadnego serwisu automatów z prawdziwego zdarzenia .A ASO Renault boją sią automatów jak diabeł święconej wody. Na pewno Podzielę się wrażeniami po wymianie :applause: Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po strachu . Poszło sprawnie. Zrezygnowałem z ASO Renault ( dla nich ASB to zło konieczne ) i pojechałem do ASO Peugeot ( przynajmniej wiedzieli o czym mówię).W Peugeocie znają skrzynie bo u nich to AL4. Wymiana poszła sprawnie. Stary olej miał czerwono-przejrzystą barwę (spodziewałem się czerwono-brudnej ,mętnej mazi , a tu niespodzianka)Zamówiłem 4 litry Elfmatica G3 SYN ,opakowania po 0.5 litra (cena za 0,5 to 21 zł), a weszło 3,3 litra. Po wymianie : biegi zmieniają się płynniej, szybciej reaguje przy wyprzedzaniu .W piątek lecę nad morze pod namiot to poobserwuję ją na trasie ( ok. 350 km. w jedna stronę )Zastanawia mnie jeszcze czy DP0 posiada licznik "serwisowy". W Peugotach w AL4 były takie liczniki i po wymianie oleju trzeba było taki fakt odnotować w komputerze pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze, że się wszystko udało.

Jak sprawdzili poziom oleju, bo do tego trzeba znać temperaturę skrzyni (trzeba się podłączyć przez CLIPa).

Udało im się połączyć ze skrzynią ich interfejsem (PSA czyli Citroen Peugeot ma chyba interfejs Lexia)?

Skrzynia DP0 jest identyczna jak AL4 (pisałem o tym wyżej), więc też się powinno to odnotować w skrzyni.

Podobno nie jest to jednak konieczne (możesz przy okazji podłączyć auto w innym ASO Renault, żeby to ustawili), jeżeli wszystko jest OK.

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!