Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Manifest kierowców


Easy

Rekomendowane odpowiedzi

Manifest Kierowców 1.2

 

Używaj kierunkowskazów

Nie każdy wie, że kierunkowskaz służy do poinformowania innych uczestników ruchu o amiarach kierowcy. Jeżeli włączasz migacz już po rozpoczęciu manewru albo już stojąc na pasie do skrętu - odpuść sobie, bo nikomu to nic nie da. Natomiast uprzedzając innych o amiarze zmiany pasa lub skrętu odpowiednio wcześnie, pozwolisz im odpowiednio areagować - np. zmienić pas.

Antyprzykład: czerwone światło, chcąc jechać prosto ustawiasz się na lewym pasie za stojącym tam samochodem, żeby kierowcy jadący prawym pasem mogli skręcić korzystając z zielonej strzałki. Zapala się zielone światło a samochód stojący przed Tobą rusza i włącza lewy kierunkowskaz. Cieszysz się?

 

Wybierz odpowiedni pas ruchu

Lewy pas ruchu przeznaczony jest dla jadących szybciej a właściwie powinien służyć tylko do wyprzedzania. Jeżeli prawy pas jest wolny - jedź prawym pasem. Nie pakuj się na lewy, jeżeli za 500m zamierzasz skręcać w lewo. Naprawdę zdążysz zmienić pas przed skrzyżowaniem. Jeśli wydaje Ci się, że jedziesz szybko - też nie jedź cały czas lewym pasem. Zawsze może się znaleźć ktoś, kto jedzie jeszcze szybciej i przez Ciebie będzie musiał hamować.

Antyprzykład: droga trzypasmowa, prawym pasem powoli jedzie autobus, środkowym pasem również powoli jedzie samochód osobowy. Żeby wyprzedzić autobus, musisz wyprzedzić również samochód jadący środkowym pasem - czyli musisz zjechać aż na lewy pas. A tam samochody jadą naprawdę szybko. Fajnie?

 

Nie blokuj skrzyżowań

Nigdy nie wjeżdżaj na skrzyżowanie, jeżeli po drugiej stronie nie widzisz miejsca dla siebie. Nawet jeżeli zielone dopiero się zapaliło, korek po tamtej stronie może w ogóle się nie ruszyć i wtedy zostaniesz na środku skrzyżowania i zablokujesz przejazd samochodom, które będą miały zielone światło po Tobie. Staraj się też nie zatrzymywać na przejściu dla pieszych. Jak światło się zmieni a Ty nie będziesz mógł przejechać - piesi będą musieli przez Ciebie skakać. A co zrobi kobieta z dzieckiem w wózku?

Antyprzykład: masz już godzinę w korku za sobą, zbliżasz się do najgorszego skrzyżowania - krótkie zielone, długie czerwone. Jesteś pierwszy i z upragnieniem wyczekujesz zielonego. Zapala się. Twoja radość nie trwa długo - musisz zostać na miejscu i czekać na kolejną zmianę świateł, bo drogę blokuje Ci samochód, który nie może zjechać ze skrzyżowania.

 

Parkując zajmuj tylko jedno miejsce

Oznaczenie poszczególnych miejsc parkingowych to nie dekoracja. Jeżeli każdy samochód na parkingu jest zaparkowany między liniami oznaczającymi granice danego miejsca, to przestrzeń parkingu jest wykorzystania optymalnie. Ale jak zaparkujesz krzywo - na linii lub za linią, Twój sąsiad będzie musiał zrobić to samo, następnie jego sąsiad itd. W ten sposób może się okazać, że nagle jest o jedno miejsce mniej. Jeżeli natomiast miejsca nie są oddzielone liniami, spróbuj je sobie wyobrazić. Staraj się parkować tak, żeby

z Twojego powodu kolejny kierowca nie stracił możliwości zaparkowania.

Antyprzykład: na chodniku dozwolone jest parkowanie równolegle do jezdni. Między dwiema latarniami stoją 4 samochody. Pierwszy z nich stoi 2m od pierwszej latarni, czwarty również około 2m od drugiej latarni. Gdyby kierowcy zaparkowali bliżej latarni, prawdopodobnie znalazłoby się jeszcze jedno miejsce dla Ciebie. A tak…

Nie nadużywaj klaksonu

Na szczęście w naszym kraju klakson nie jest nadużywany w takim stopniu jak np. w krajach arabskich. Ale - mimo wszystko - wielu kierowców przesadza. Sygnał dźwiękowy służy do ostrzegania a nie reprymendy. W niebezpiecznej sytuacji dzięki klaksonowi można uniknąć kolizji zwracając uwagę innego uczestnika ruchu, który na przykład włączył się do ruchu nie zauważając, że nadjeżdżamy. Można też wykorzystywać krótki delikatny sygnał w celach informacyjnych - np. kiedy kierowca w samochodzie przed nami “przespał” zmianę światła na zielone. Ale w takiej sytuacji nie używajmy pełnego klaksonu!

Antyprzykład: zagapiłeś się na światłach i trochę późno zauważyłeś zmianę na zielone. Starasz się ruszyć jak najszybciej, ale auto Ci gaśnie. Każdemu może się zdarzyć. Niecierpliwy kierowca w samochodzie za Tobą testuje na Tobie swój wielotonowy klakson. Nic przyjemnego.

 

Włącz światła przeciwmgłowe tylko jeśli naprawdę potrzeba

O tym, jak razić potrafią światła drogowe (”długie”) auta jadącego z naprzeciwka, nie trzeba mówić. Za to dużo jest do powiedzenia w kwestii tylnych świateł przeciwmgłowych. Zadaniem tych silnych świateł jest przebicie się przez gęstą mgłę podczas, gdy nie widać zwykłych świateł pozycyjnych. Wolno ich używać kiedy widoczność spada poniżej 50m. Niestety wielu kierowców włącza je kiedy tylko pojawi się jakakolwiek mgiełka, oślepiając jadących za nimi. 50m to długość basenu olimpijskiego. Jeżeli z powodu mgły Twój wzrok nie sięga dalej - możesz włączyć światła przeciwmgłowe.

Antyprzykład: w deszczową mglistą noc stoisz w korku z powodu jakiegoś wypadku. Widoczność nie jest najlepsza, ale na pewno nie mniejsza niż 50m. Samochód jadący przed Tobą ma włączone światła przeciwmgłowe. To nowoczesny samochód, ma aż dwa takie światła. Świecą bardzo jasno. Nie możesz go wyprzedzić ani nigdzie skręcić. Nieciekawie.

 

Nie tankuj benzyny/ropy przy dystrybutorze z LPG

Na stacjach benzynowych zazwyczaj jest kilka dystrybutorów, ale tylko jeden z gazem (2 stanowiska). Jeżeli nie przyjechałeś po gaz a inne stanowiska są wolne - nie tankuj przy tym z LPG. Kierowcy samochodów na gaz nie mają takiego wyboru jak Ty - nie buduj sztucznej kolejki.

Antyprzykład: masz samochód na gaz i przyjechałeś zatankować. Na stacji są 4 dystrybutory, czyli łącznie

8 stanowisk. Ty celujesz tylko w jedno stanowisko, bo jest tylko jeden dystrybutor LPG, Ty masz wlew po prawej stronie a przewód paliwowy jest krótki. Kierowca przed Tobą ma diesla, ale zajął “Twoje” stanowisko, bo było najbliżej. Zobaczył, że stacja jest pusta, więc postanowił jeszcze napić się kawy w barze. Pech.

 

Pomagaj pieszym

Fakt, że piesi nie mają karoserii nie znaczy, że trzeba ich ignorować. Nie przy każdym przejściu dla pieszych są światła. Czasem trzeba poczekać kilkanaście minut aż przejedzie cały sznur samochodów, bo nikt nie wpadnie na to, żeby się zatrzymać. Jeżeli Ci się nie spieszy - pomóż pieszym. Tylko sprawdź, czy lewym pasem ktoś nie pędzi - bo łatwo jest w taki sposób złapać pieszego w śmiertelną pułapkę. Piesi to również Ci, którzy idą chodnikiem i wcale nie zamierzają wchodzić na jezdnię. Uważaj na nich w czasie i po deszczu - mamy tak równe drogi, że jadąc szybko prawym pasem możesz zgotować im niespodziewaną kąpiel.

Antyprzykład: zaparkowałeś tuż koło miejsca, do którego się wybierasz - ale niestety po drugiej stronie ruchliwej ulicy. Mimo zebry na jezdni, prędko nie przejdziesz. Jeżeli nie jesteś skąpo odzianą pięknością, długo sobie poczekasz.

 

Przepuszczaj motocyklistów

Motocykle są wszędzie - dlatego trzeba na nie uważać. Kiedy stojąc w korku widzisz w lusterku przeciskającego się motocyklistę - zrób mu trochę miejsca. Może kiedyś też kupisz sobie motor i życzliwi kierowcy pomogą Ci szybko przeniknąć przez korek?

Antyprzykład: wydałeś niemałą sumę na dwukołową zabawkę – ale to nie tylko kaprys, tylko również sposób na szybkie dotarcie do pracy w ciepłe miesiące. Co z tego, że na motorze zajmujesz mało miejsca i jesteś szybki, skoro stoisz w korku razem z samochodami, bo nikt nie wpadnie na to, żeby Cię przepuścić?

 

Źródło kierowco.pl

 

Coś co każdy powinien mieć w samochodzie (nigdy nic nie wiadomo)

http://www.kierowco.pl/oswiadczenie_sprawcy_wypadku.pdf

 

No i polecam wpisanie sobie ICE do telefonu komorkowego (ICE - In Case of Emergency). Wpisujecie numer do osoby, z którą powinien być nawiązany kontakt w razie wypadku. To bardzo ułatwi pracę Policji, Pogotowiu czy Straży Pożarnej.

 

Krzychu, może dalby rade gdzieś na głównej stronie umieścić taki maly banerek:

 

button2.gif

<a href="https://megane.com.pl/redirect/?to=http://www.kierowco.pl/" target="_blank"><img src="http://www.kierowco.pl/bannery/button2.gif" width="90" height="30" alt="Manifest Kierowców" border="0"></a>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do ostatniego punktu przepuszczaj motocyklistów to bym się niezgodził, często jest tak że spojrzymy w lusterko nic niema a jak skręcimy to już jest ale na naszym aucie dlatego oni też powinni się opamiętać, w Gorzowie był taki przypadek że motocyklista z taką szybkością na rondo wiechał że facet który usiłował na nie wjechać poprostu strącił go z motoru bo nie widział (policja twierdzi że miał ze 140 km/h na liczniku) i kierowca motoru zginoł na miejscu dlatego jeżeli im się spieszy to przepisowo w mieście nie z astronomicznymi prędkościami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popieram manifest i jednoczesnie popieram zdanie lukaszzd. motocyklisci (nie wszyscy) to wariaci!

co do reszty to faktycznie sie zgadzam!

 

OT: jak zakomunikowac baranowi za nami ze oślepia mnie dlugimi? czasem mrugam im przeciwmglowymi ale nie reagują... to jest jedna z najbardziek wkur.. rzeczy na drodze (stanie w korku za kims na długich)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Easy, z tym STOPEM praktykuję jak wisi mi ktoś na haku. Leśli podjeżdza i wyprzedza to OK, ale jeśli jedzie za mną za blisko chcąc np: wymusić bym szybciej jechał to widzi moje światła stopu. Reakcja jest taka, że od razu dystans się zwiększa, ja dalej jadę swoim tempem a gościu gwałtownie hamuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śpieszę z wyjaśnieniem, bo nie ładnie się tak tylko śmiać :D

 

Otóż kolego Adam68, w podpisie DrNO ma użytą pewną funkcję, która działa następująco:

 

{funkcja} jesteś z Krakowa lub okolic [kliknij]

 

{funkcja} - w tym miejscu, gdy przeglądasz forum, funkcja wstawia Twój nick. Gdy ja przeglądam forum pojawia się tam mój nick. Ot taka prosta rzecz, a jednak potrafi namieszać w glowie. Sam się na to zlapalem na początku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!