Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Opony w różnych rozmiarach na osiach


darianski

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam auto z dość dojechanymi oponami letnimi. Kupiłem 4 felgi razem z oponami w innym rozmiarze (rózny jest profil opon - poprzednie 70 a dokupione 60) z tym, że jedna para z "nowych" posiada widoczne (zakładam że znaczne) większe boczne użycie bieżnika sugerujące jazdę bez zbieżności kół.

 

Proszę o opinie jaki będzie optymalny układ opon:

1. Mogę użyć wszystkich nowych opon z tym ze te z bocznym zużyciem dać na tył

2. Lepsza para z nowych (profil 60) na przód i lepsza para ze starych (70) na tył

3. Lepsza para ze starych (70) na przód i lepsza para z nowych (profil 60) na tył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada podstawowa, lepsze na tył, to on trzyma auto na kierunku jazdy.

Rozmiar dobierz taki, by przekłamanie licznika było jak najmniejsze, od tego są kalkulatory gdzie podajesz rozmiary zalecane i takie jakie chcesz zakładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! aczkolwiek nie jestem przekonany co do wyższego profilu opon na przodzie a bierzesz pod uwagę taką ewentualność - przy hamowaniu przód auta jest dociskany i dzięki temu z mniejszym profilem lepiej by hamował, to samo przy ruszaniu - mniejsza szansa że auto straci przyczepność.

 

Tym nie mniej zastanawiam sie czy to jest takie normalne żeby mieszać sobie profile opon - na pewno ma to jakiś wpływ na zachowanie się auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że ma i to same niekorzystne. Pogarszasz przewidywalność samochodu w każdej sytuacji, zmieniasz jego charakterystykę prowadzenia w zakrętach, a jeśli masz ABS, to w ogóle jest to niedopuszczalne bo będą różnicę w obrotach na pierścieniach ABS. Kup 4 identyczne opony o homologowanym rozmiarze i nie kombinuj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogarszasz przewidywalność samochodu w każdej sytuacji, zmieniasz jego charakterystykę prowadzenia w zakrętach,

No trochę trudno, ale czy na pewno różnica 10mm ( w sumie to będzie chyba łącznie 20mm jeśli dobrze myślę) będzie miała aż takie znaczenie?

 

jeśli masz ABS, to w ogóle jest to niedopuszczalne bo będą różnicę w obrotach na pierścieniach ABS

Poczytałem i opinie są rozbieżne - spotkałem się z tym że dopiero gdy auto posiada system ESP który posiada czujnik porównywania obrotów pomiędzy osiami - będą problemy.

 

Kup 4 identyczne opony o homologowanym rozmiarze i nie kombinuj...

Raz spotkałem kobietę która przede mną w kasie w Lidlu kupiła win markowych za 700 zł. Ponieważ nie dysponuje tak lekką ręką do wydawania pieniędzy szukam innych rozwiązań...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trochę trudno, ale czy na pewno różnica 10mm ( w sumie to będzie chyba łącznie 20mm jeśli dobrze myślę) będzie miała aż takie znaczenie?

Każda różnica ma znaczenie, rownież inna klasa opon przód/tył czy duża różnica w bieżniku, choć to tylko kilka mm...

 

Poczytałem i opinie są rozbieżne - spotkałem się z tym że dopiero gdy auto posiada system ESP który posiada czujnik porównywania obrotów pomiędzy osiami - będą problemy.

Sporo ludzi tak myśli bo nie zna tego systemu od technicznej strony, wie tylko do czego służy, ale od wypowiedzi się powstrzymać nie umie. ABS również wyczytuje różnice między osiami, m.in. dlatego komputer ABS wie że przednie koła tracą przyczepność wobec tylnych. Pierścienie ABS-u są 4, przy każdym kole, i zależność międzyosiowa jaknajbardziej występuje.

 

Raz spotkałem kobietę która przede mną w kasie w Lidlu kupiła win markowych za 700 zł. Ponieważ nie dysponuje tak lekką ręką do wydawania pieniędzy szukam innych rozwiązań...

Nie jest to dobre porównanie, wina z Lidla nie mają wpływu na Twoje bezpieczeństwo, a opony owszem :D Ja osobiście wolę zrezygnować z dobrego radia w aucie, z hobby, czy ekspresu do kawy, żeby jeździć na nowych markowych oponach. Ale to już jak kto woli. Bardziej odpowiadam od technicznej strony, niż umoralniam, bo nie od tego jest forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz ABS, to w ogóle jest to niedopuszczalne bo będą różnicę w obrotach na pierścieniach ABS

 

Nie prawda, ja jeżdże tak, z przodu mam 205/40/17 a z tyłu 205/45/17 i żadnych problemów z ABS-em. Przed założeniem tych opon też mnie przed takimi kłopotami ostrzegali, ale to jest MIT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego komputer ABS wie że przednie koła tracą przyczepność wobec tylnych

 

Ok, ale przeczytałem też o marginesie błędu czy też dokładniej mówiąc o tolerancji względem osi do której abs nie reaguje - i w większości aut ta tolerancja wynosi 2% w obwodzie koła zanim abs podejmie jakiekolwiek działania - jeżeli stałoby się tak że różnica w obwodzie miedzy osiami z przodu i z tyłu wyniesie mniej niż te 2% to jest duża szansa, że wszystko będzie ok.

 

żeby jeździć na nowych markowych oponach

Ja póki co wyczerpałem limit na jakiekolwiek zakupy bo kupiłem niedawno auto + felgi z oponami - i musze sobie jakoś przez ten sezon poradzić i nic nie popsuć do czasu nowych inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiem, czytam tez wpisy ludzi z innych forów i kurde zdarzyli się tacy którzy np przy prędkości 100-130 mieli problemy bo włączał im się abs. Jutro jeszcze zmierzę średnice obu opon i sprawdzę czy różnica przekracza te 2%. No i zadzwonię jeszcze do warsztatu. Zobaczymy czy mieli już takie przypadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale przeczytałem też o marginesie błędu czy też dokładniej mówiąc o tolerancji względem osi do której abs nie reaguje - i w większości aut ta tolerancja wynosi 2% w obwodzie koła zanim abs podejmie jakiekolwiek działania - jeżeli stałoby się tak że różnica w obwodzie miedzy osiami z przodu i z tyłu wyniesie mniej niż te 2% to jest duża szansa, że wszystko będzie ok.

Można tak powiedzieć, przy <2% i <100 km/h nie powinno wywalić błędu, ale np. między 185/60/15 a 185/70/15 jest prawie 6% różnicy i może być problem, to już sporo (powyżej 10% wywala błąd już przy naprawdę małych prędkościach). Kwestia takie dokładnie to rozmiary...

 

edit:

Sam nie wiem, czytam tez wpisy ludzi z innych forów i kurde zdarzyli się tacy którzy np przy prędkości 100-130 mieli problemy bo włączał im się abs. Jutro jeszcze zmierzę średnice obu opon i sprawdzę czy różnica przekracza te 2%. No i zadzwonię jeszcze do warsztatu. Zobaczymy czy mieli już takie przypadki.

Dokładnie, zależy wszystko od skali różnic, podaj dokładne rozmiary i bez fizycznego mierzenia można sprawdzić ten procent, są do tego specjalne kalkulatory, np: http://www.oponeo.pl/narzedzia/zamienniki-opon

Edytowane przez TomaszM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie jest 6% różnicy, sprawdzałem różnice opon prosiaczka i wyszło 3% i mówi, że jest ok. Skąd masz te informacje o problemach przy 10%?

 

A tak na marginesie czy 185/70/15 nie będzie zbyt wysoka do meganki i będą problemy z obcieraniem??

Gdzieś czytałem że duże 15-stki spokojnie wchodziły nawet w tym rozmiarze co mówisz. I raczej tak jest bo to i tak tylko 4 cm wieksza srednica niż teoretycznie zalecana wysokość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ze 185/70/15 bedzie obcierac, niektórym przy obciążeniu obciera juz 185/65/15, jakbys podał nam te rozmiary byłoby łatwiej doradzic...

 

Wszystko jest od dupy strony, ja zamiast na alusach ze szrotami wolałbym jeździć na stalówkach i nowych oponach, w Megance też zaraz po kupnie kupiłem najpierw opony i założyłem na stalówki, a dopiero potem po 1,5 roku jak były fundusze to dokupiłem do nich alusy. Bezpieczeństwo VS Estetyka...

Edytowane przez TomaszM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!