Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

1.9 dTi brak mocy


tvk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od pewnego czasu w mojej Meganie 1.9 dTi 80 KM borykam się z problemem wysokiego spalania i braku mocy. Gdy jadę sam jest jeszcze całkiem znośnie, ale pod górkę w 4 osoby Vmax=80 km/h, a silnik wyje i trzęsie się jak wirująca pralka (jakbym nie wiem jak go katował).

Problem się zaczął, gdy auto było po dość srogim przegonieniu na trasie ok. 400 km - zaczęło wtedy więcej palić (po mieście 10 l/100 km), pojawiło się syczenie powyżej 2000 obrotów. Kiedyś przy maksymalnie wciśniętym gazie spalanie chwilowe nie podchodziło powyżej 15 litrów, teraz nie boi się pokazać 18-20 l. Wymieniono rurę łączącą turbinę z kolektorem dolotowym (wstawiona nowa, w starej uszczelki były już powyginane), niestety nic to nie dało. Auto odpala dobrze, nie kopci. EGR zamknięty na amen (błąd: obwód przerwany). CLIP nie wskazuje żadnych innych błędów. Filtry i olej wymienione.

Ma ktoś może jakiś pomysł cóż to może być? Mechanik powiedział żebym zmienił turbinę, bo "to na pewno to", no ale przy wymianie rury turbina-kolektor ją oglądałem no i zero luzów, więc wiem że to nie to.

Liczę na Waszą pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego masz EGR-a? Jak możesz to wrzuć zdjęcie silnika, tak żeby było widać ten zawór. Może on być zacięty. Jak masz obwód przerwany a zawór jest podłączony, to odłącz wtyczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EGR mam ten "na trzy śrubki". Ten błąd już od conajmniej roku jest (wtedy kupiłem auto), nawet kiedyś wymontowałem EGR i go przeczyściłem ale niestety cała kuracja nie przywróciła mu życia.

 

Silnik wygląda dokładnie jak ten:

http://allegro.pl/renault-kangoo-1-9-dti-zawor-egr-inne-i3694398316.html

Edytowane przez tvk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przepływkę też sprawdzałem - po odpięciu wyświetla się EKG i auto nie idzie powyżej 3000 obrotów, więc ciężko też ocenić obiektywnie moc.

 

Ale usiadłem dzisiaj do auta żeby troszkę pogrzebać i znalazłem pewien trop - z lewej strony (patrząc na auto od przodu) od bloku silnika idzie metalowa lub plastikowa rurka do turbiny (z tego co widziałem to chyba wchodzi do gruszki przed turbiną). Od strony bloku silnika, po zakręceniu silnikiem powyżej 2500 obrotów wylatuje spod jej łączenia z blokiem silnika gęsta czarna maź i dmucha gorące powietrze.

Czy dobrze kombinuje, że jest to rurka, która odpowiedzialna jest za otwieranie się zaworu turbiny i jeżeli przez ową nieszczelność gruszka nie ma odpowiedniego ciśnienia to po prostu w pełni nie otwiera zaworu i z 1.9 dTi zrobiło mi się 1.9D? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli ten właśnie przewód który nieudolnie zaznaczyłem. Leci z niego powietrze od strony bloku silnika, tam na dole.

 

Hm, z tego co widzę to jest to przewód smarujący turbiny. To ciekawostki, czemu z niego leci powietrze no i czy ma jakiś związek z mocą silnika?

 

Dodano: 03 gru 2013 - 13:17

Odpiąłem dzisiaj ten wężyk z kolektora dolotowego do gruszki turbiny no i auto z odpiętym wężykiem jedzie dokładnie tak samo jak z podpiętym. Padnięte turbo? Słychać niby że pracuje. Zablokowany zawór przed turbiną? Co jeszcze posprawdzać?

 

Dodano: 04 gru 2013 - 12:36

Oddaję autko jutro do zulugaraż-u we Wrocławiu, może coś Panowie wymyślą.

 

Dodano: 05 gru 2013 - 18:49

No i jeszcze raz odpowiem sam sobie, okazało się, że EGR zawieszony w pozycji półotwartej (mimo że od roku na CLIP-ie wychodził błąd stały "EGR - obwód przerwany").

 

Polecam Panów z Zulugaraż-u.

 

Pozdrawiam!

post-57157-0-03766000-1386023459_thumb.jpg

Edytowane przez tvk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już w pierwszym swoim poście napisałem:

Może on być zacięty.

Zaoszczędziłbyś czasu i $$ gdybyś to sprawdził od razu - tym bardziej, że potrafisz to robić bo sam napisałeś, że to robiłeś :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!