Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Nierówna praca ciepłego silnika na wolnych obrotach


Acanel

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Moje autko: Megane I phI. 1.6i, 55KW,75kM, 1598cm3, BA0L.

Od pewnego czasu zauważyłem, że szwankuje mi praca silnika na biegu jałowym. Otóż sytuacja wygląda tak, że na zimnym silniku i póki wskazówka temperatury nie osiągnie 2 poziomu wszystko jest ok.Gdy wskazówka przekroczy ten magiczny 2 poziom zaczynają się schody. Samochód ma pełną moc i jej nie traci. Natomiast na biegu jałowym obroty utrzymują się od 1100 do nawet 2500. Obroty nie skaczą tylko utrzymują się w stałej pozycji lub lekko rosną i w różnych momentach zatrzymują się i utrzymują się na jednym poziomie. Zauważyłem, że gdy silnik zrobi się ciepły i otworzy się termostat to obroty działają normalnie. Dopiero gdy silnik przekracza pewną temperaturę ( nie wiem jaką ;-) ) to wtedy obroty wariują. Tak samo jest gdy podczas jazdy przy każdej prędkości wcisnę sprzęgło i przytrzymam to obroty też wariują- oczywiście na ciepłym silniku.

Wymieniłem już termostat i silniczek krokowy. Układ chłodzenia jest odpowietrzony. Znajomy powiedział mi, że może to być wina uszkodzonego czujnika temperatury wody.

Gdzie znajdę ten czujnik? Czy jest to dolny czujnik w obudowie termostatu czy górny? Znajomy mówił mi, że górny czujnik odpowiada za pracę wskazówki od temperatury na desce rozdzielczej, a dolny za wysyłanie informacji o temperaturze do komputera i pracę silnika na wolnych obrotach, ale nie był co do tego na 100% pewien.

 

Z góry dzięki za pomoc

Acanel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że problem leży w przepustnicy. Albo jest brudna, albo się zacina klapka, albo szwankuje czujnik położenia przepustnicy, albo zacina się silniczek krokowy.

Wyczyść porządnie przepustnicę (włącznie z kanałem silniczka krokowego), wyczyść silniczek krokowy, poskładaj wszystko, uszczelnij połączenia. Może pomoże, ale na pewno nie zaszkodzi. Tak czy inaczej, od tego zacznij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzięki Kreciq. Rozebrałem całkowicie przepustnice, wyczyściłem ją, odtłuściłem, dodatkowo wyczyściłem cały silniczek krokowy i wszelkie kanały w przepustnicy. Niestety problem nie zniknął. Dzisiaj byłem na diagnostyce komputerowej i pojawił się błąd odnośnie przepięć elektrycznych w silniku. Poza tym wszystko jest sprawne i działa, żadnych dodatkowych usterek poza ABS, które muszę zrobić.( czujnik ABS prawy tył muszę jeszcze wymienić, ale najpierw sprawdzę czy kostka połączeniowa nie jest zaśniedziała). Czy ktoś wie o jakich przepięciach może być mowa i w jaki sposób przeprowadzić diagnozę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Posprawdzaj punkty masowe silnika (plecionka karoseria-silnik oraz przewód na komputer).

Posprawdzałem masę i przeczyściłem dwa połączenia ECU karoseria i pompa ABS karoseria oraz połączenie silnika- karoseria nad alternatorem. Jak na razie nie zauważyłem problemu z obrotami, także myślę, że został rozwiązany :-)

Odnośnie ABS zdjąłem bęben i wyczyściłem wszystko, bo bardzo był zabrudzony. Przeczyściłem połączenie czujnika ABS z przewodami, połączenie przewodów z pompą ABS. Jak zrobiłem pomiar miernikiem czujnika ABS we wtyczce to niestety nic mi nie pokazał ( miałem ustawiony miernik na 2k ohma- gdzieś na forach wyczytałem, że czujnik powinien pokazywać 1,06k ohma). Czyli jednak czujnik będzie do wymiany, porównam jeszcze z drugim czujnikiem z drugiej strony.

 

Dodano: 25 cze 2015 - 09:56

Czujnik ABS uszkodzony i do wymiany :-) Można zamknąć temat.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!