Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

1.6e 8v Coach nie odpala samo/po dłuższym postoju


Rekomendowane odpowiedzi

Jako że to pierwszy post, to chciałbym się przywitać - Witajcie! :)

 

I od razu do meritum:

Pacjent: Megane coupe (wersja coach) silnik k7m 1.6 8v [czasem mam "przyjemność" dłubnąć przy tym aucie, bo to pojazd mojej dziewczyny]

Problem: Auto nie odpala samo. Wczoraj wymieniłem czujnik położenia wału (na wszelki wypadek, bo z tego co tu czytam na forach, w 90% przypadków to on nawala), jak się okazało był ciut inny (zamontowany firmy renomix miał kabel zakończony wtyczką, ten miał gniazdo zamiast kabla), ale po dolutowaniu kabli zadziałał. Fakt faktem, najpierw rozerwało tłumik, więc obróciłem kable i wtedy zadziałał jak trzeba - odpalił auto, przy czym odpalił na pych. Najdziwniejsze jest to, że auto może być kręcone rozrusznikiem póki starcza prądu w akumulatorze i nie zaskoczy ani na benzynie, ani na gazie, ale jak się odpali na pych to potem można normalnie zgasić i odpalić przez jakieś 2-3h.

Kable i świece sprawdzone, styki i bezpieczniki też, pompa paliwa działa.

W przyszłym tygodniu auto jedzie na robotę z głowicą (wymiana uszczelki + szlif + wymiana uszczelek i prawdopodobnie zaworów paru, bo jest słaba kompresja na 4tym cylindrze), fajnie by było, żeby się samo dotoczyło o własnych siłach.

 

Co może być powodem takiej usterki?

Edytowane przez senseitbk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

k4m 1.6 8v

K4M jest silnikiem 16-tozaworowym i to już jest PhII, polecam

Najpierw ustal o jaki silnik chodzi bo są pewne, dość znaczące różnice.

Auto nie odpala samo

Raczej nie chciał bym aby moje auto zapalało samo. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K4M jest silnikiem 16-tozaworowym i to już jest PhII

Najpierw ustal o jaki silnik chodzi bo są pewne, dość znaczące różnice.Raczej nie chciał bym aby moje auto zapalało samo. ;)

 

Mea culpa, K7M, już poprawiam post pierwszy.

Przez samo miałem na myśli jedynie z pomocą rozrusznika, wiadoma sprawa ;) (Czy w takim razie, zdalne odpalanie z pilota można uznać za "pół-samozapłon"?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam napisałeś że czujnik nie pasował, bo oryginalny miał wtyczkę na kabelku a te, który kupiłeś nie.

Nie pamiętam, trzeba by sprawdzić np. w intercarsie, rezystancję czujników do K4M i K7M, wydaje mi się że tu jest problem.

Z Twojego opisu wynika, że zamontowałeś czujnik od K4M, oprócz rezystancji może być też problem z jego długością, wysokością nad kołem zamachowym.

Obejrzyj też zębatkę na kole zamachowym, przypomina mi się, że ktoś kiedyś opisywał podobny problem, okazało się, że miał wyłamane niektóre zęby. Czasami koło tak się ustawiło, że był problem z zapaleniem silnik, potem działał prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik wymontowany (firmy Renix) wygląda dokładnie tak samo jak ten zamontowany (asam 30482) [wymiary te same więc pasował]. Różnica jest tylko w tym, że ten pierwszy miał kabel, a ten ma gniazdo. Sprawdziłem katalog intercarsa i autowanda (mają oddział niedaleko mnie, a na zdjęciach z katalogu dodają jeszcze opis rezystancji i wymiarów) - czujniki różnią się tylko posiadaniem kabla lub jego brakiem. Niestety, nie jestem w stanie znaleźć numeru na starej części, bo poza nazwą firmy tam nic więcej nie ma.

 

Może mi się uda wtoczyć megankę do jakiegoś garażu, to rzucę okiem na to koło i spróbuję przejrzeć kable. Zakładając że czujnik z dolutowanym kablem jest sprawny (nie ma różnicy między starym, a nowym w zachowaniu), może jest gdzieś jakaś przerwa/zwarcie gdzieś za wtyczką. Głos ludu mówi też o białej wtyczce pod bezpiecznikami pod maską, że lubi przyśniedzieć, ewentualnie cewka (choć iskry są wszędzie, jest słabe sprężanie na ostatnim cylindrze).

Ewentualnie, znajomy podrzucił info - czy może być i tak, że do wymiany będzie elktromagnes załączający wraz z cięgłem widełek w rozruszniku? Skoro po podgrzaniu czujnika opalarką auto odpaliło, a czujnik jest w pobliżu rozrusznika...?

 

Najprościej by było pożyczyć na chwilę od kogoś czujnik, ale forum megane coupe jest prawie wymarłe, a grupy facebookowej dla fanclubu nie znalazłem (najszybciej tam można zlokalizować kogoś z okolicy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro po podgrzaniu czujnika opalarką auto odpaliło, a czujnik jest w pobliżu rozrusznika...?

Podepnij czujnik do omomierza, odczytaj rezystancję i grzej opalarką, do mniej więcej 100°C, możesz wrzucić do gorącej wody, byle się gotowała. Rezystancja powinna być stała, ewentualnie może się zmieniać w zakresie kilu Ohm. Jeżeli w trakcie ogrzewania rezystancja gwałtownie spadnie lub wzrośnie, możne też się wahać o kilkadziesiąt OHM, masz winowajcę.

Nowy czujnik może być uwalony, zdarza się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i przyszła diagnoza (jako że nie mam dostępu do cywilizowanych warunków naprawy samochodu typu garaż), auto poszło do znajomego mechanika (lepiej niech stoi u kogoś, kto ma odpowiednie warunki, doświadczenie i narzędzia, niż jak ma stać dalej pod blokiem i rdzewieć). Na dzień dobry poszedł rozrusznik do regeneracji, jednak nawet nie został zamontowany, bo okazało się, że koło zamachowe jest urwane. Podsumowując koszty, nie opłacało się naprawiać samochodu (rozrusznik - 150zł, wymiana uszczelki pod głowicą oraz płynów ~900zł, robota z kołem zamachowym około 300zł, a progi też już zaczęły się kończyć i nowy akumulator się należał), meganka poszła za jakieś 600zł wczoraj do jakiegoś mechanika, co pewnie zrobi w wolnym czasie i sprzeda dalej.

Dziękuję za porady, okazały się przydatne, jednak w związku z powyższą decyzją właścicielki:

Temat do zamknięcia/usunięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!