Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wentylator chłodnicy


Rekomendowane odpowiedzi

Poproszę o poradę. Około dwa tygodnie temu w korku nagle temp. skoczyła mi na tyle że pokazał mi się komunikat "przegrzany silnik". Zjechałem na pobocze żeby ostygnąć i zauważyłem że pomimo tak wysokiej temperatury nie załączył mi się wentylator chłodnicy. Auto na warsztat. Koło pasowe wału rozwarstwiło się. Przy odbieraniu naprawionego auta mechanik sprawdził na clipie że wentylator chodzi. Dodatkowo pokazał mi, że po włączeniu klimy wentylator włącza się. Ale nie dawało mi to spokoju i niedawno chciałem usłyszeć wentylator i na postoju grzałem auto (megane II ph II 2.0 dci 150 km). Na aplikacji Torqe Pro temperatura doszła do 99 stopni i nie włączył się wentylator. Tak teraz sobie przypominam, że od początku od kiedy mam ten samochód nigdy nie słyszałem chodzącego wentylatora. Auto zgasiłem. Dodam, że jak jadę w trasie to temperatura trzyma się równe 80 stopni. Ciekawostka jest taka, że czy temperatura jest 80 czy 99 stopni to wskaźnik na desce rozdzielczej stoi pionowo i nic nie drgnie. To mogło mnie mylić do tej pory. Wymieniłem czujnik temperatury cieczy i nic. Presostat mam Made in China GM 9131721, 28V8, C24. I teraz pytam:

- ile ma stopni włączenia się wentylator (dwa czy jeden) i przy jakich temperaturach? (w ASO nie chcieli mi powiedzieć gdyż są to dane serwisowe <czerwona>)

- jaki czujnik daje sygnał wentylatorowi żeby się włączył? I ewentualnie gdzie on jest?

- jak sprawdzić presostat? Klima chodzi super.

Jak to wszystko posprawdzać? Może ktoś ma schemat elektryczny? A może tak ma być, a ja mam paranoje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma chętnych do pomocy? Nie szkodzi.

Po doświadczeniach doszedłem do rozwiązania sam. Otórz w mojej Lagunie 2.0T zawsze włącza się wentylator chłodnicy. Zawsze go słyszę. Sprawdziłem przy pomocy aplikacji Torqe Pro, że wentylator włącza się w niej przy 103 stopniach a rozłącza przy 98 stopniach. W takich okolicznościach sprawdziłem w mojej megance. Wyszło, że włącza się przy 99 stopniach a wyłącza przy 94 stopniach. Nic go jednak z kabiny nie słychać. Dopiero świecąc latarką na wentylator zauważyłem że się kręci. W obu przypadkach wskazówki stoją bez ruchu w zakresie od 80 stopni do włączenia wentylatora. 

Temat uważam za zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!