Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Jaki olej ?


www.gom.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem tak jak polecał -Rosol- czyli GM dexos 2 5w30, bo jest połowę tańszy od elfa a specyfikacja ta sama. Do tego wymieniłem przy okazji filtr powietrza- który był stary i zabetonowany- auto jakby ożyło:)

Dzieki za rady, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

Ostatnio zaczął pojawiać mi się komunikat o "prośbie dolania oleju" do silnika. Problem w tym, że auto /Megane 1.9 diesel z turbo, 85 kW, 2005 rok/ zakupiłem w te wakacje i nie mam zielonego pojęcia jaki olej silnikowy się tam teraz znajduje. Przeszukałem papiery i na jednej fakturze z kwietnia 2011 r. widnieje rubryka "LT OLIE". Pod maską nie ma żadnej informacji o rodzaju oleju. Kraj pochodzenia samochodu to flamandzka Belgia... więc może Elf.

Jestem teraz za granicą i muszę Meganem zrobić jakieś 1600 km zanim przyjadę do Polski. Wtedy to wymienię olej w całości. Mam ze sobą Lotos półsyntetyk 10w-40. Podobno spełnia on normy podawane przez Renault tj. ACEA A3/B4. Czy zatem Lotos półsyntetyk 10w-40 jest mieszalny z innymi? Jak na to może zareagować turbina?

 

Jeszcze nie pojawiła mi się czerwona lampka oleju, a na bagnecie jest idealnie minimum, to może nie dolewać? Jakby co to będę woził ten dodatkowy baniaczek z Lotosem i jak zaświeci mi się czerwona lampka to wtedy wleję z pół litra.

 

Z góry dziękuję za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbina będzie szczęśliwa, z takiego pomieszania bardziej jak z czerwonej kontrolki. Ty oczywiście także będziesz szczęśliwy z jej szczęścia.

Wlej cały litr, a nawet więcej by stan był w normie czyli wyższy jak jest teraz i się nie przejmuj. W moim starszym sceniolu tylko na takim lotosie 10w40 silnik z turbiną śmiga i jest OK i tak już ponad 6 lat.

Ciekawe jest tylko dlaczego z takim przebiegiem jak podajesz Twój silnik w takich ilościach olej konsumuje??? Może po prostu należałoby przejść już na półsyntetyk ze względu na słabszą kondycje silnika???

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Gojgien! Posiłkując się Twoją radą, jak i innych, dolałem Lotos półsyntetyk - dokładnie pół litra. Na bagnecie wyszło 1,5 kreski ponad minimum /między min. a max. jest ich chyba ze sześć/. Efekt taki, że przy pierwszym uruchomieniu komputer poinformował mnie o prawidłowym poziomie oleju. Przejechałem jakieś 200 km i na drodze bez uwag. Normalna praca silnika i przyspieszenie też. Turbina działa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam chciałbym troszkę temat odświeżyć, a mianowicie: czeka mnie wymiana oleju (pierwszy raz od kupna)pacjent to Scenic 1.9 dci 113 tyś mil (180 tyś km, nie wiem kiedy był wymieniany przed zakupem i jaki był zalany, ja od zakupu zrobiłem nim około 5-6 tyś mil. Renia oleju raczej nie bierze, ale nie wiem czy nie jest zasyfiony silnik. I tu moje pytanie: Czy płukać silnik przed wymianą, jeśli tak to w jaki sposób?, ja myślałem żeby spuścić stary olej wymienić filtr, zalać jakiś tani pojeździć ze dwa dni i zrobić to samo ale zalać jakimś dobrym olejem (tylko jakim?).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

podłączając się pod temat; mam pytanie, czy jeżeli w silniki znajduje się olej półsyntetyk mobil 10w40 to czy mogę do niego dolać półsyntetyk elf 10w40?

 

Ja mam w instrukcji napisane, że zaleca się ELF COMPETITION ST 10W-40, teraz zerknąłem z ciekawości.

Edytowane przez maxgrzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja jeżdżę benzyniakiem.

I właśnie benzyniak powinien jeździć na SYNTETYKU!

 

Dostałem w prezencie olej ELF i zastanawiam się czy mogę dolać do tego który mam w silniku, a w silniku mam Mobil Super 2000.

Możesz, są mieszalne i nic się nie stanie, a przy wymianie wlej syntetyk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest taka, że im lepszy olej tym dłużej w lepszej kondycji pozostanie silnik.

To, że wymaga dolewki nie jest dobrym objawem przy takim przebiegu.

Ja od zawsze leje syntetyk, nawet w autach powyżej pół miliona przebiegu i wiem, że gdyby nie regularnie wymieniany syntetyk, to takich przebiegów by nie było.

W moim starszym Megane 1,6 benzyna w instrukcji jest wyraźnie napisane żeby lać syntetyk, tak lało ASO i tak leję ja do dzisiaj (270.000).

Jeśli producent przewiduje taki olej, to nie zmieniajmy tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!

5w40 to z reguły syntetyk i zapewnia rozruch lepszy w zimie o 5 stopnie niżej niż 10w40!

Nie ma powodów zmieniać na 10w lub 15w jak się jeździ na 5w, a marka oleju w dzisiejszych czasach nie ma znaczenia chyba że ktoś jeździ sportowo to Motul itp. ale przy normalnym samochodzie Lotos nie jest gorszy od Mobila czy Castrola - dolewki są dopuszczalne bo wszystkie mają podobne dodatki, a wystarczy popatrzeć na tył opakowania i porównać klasyfikację jakościową i lepkościową! Jedynym wyjątkiem są diesle z dpf-em(filtr cząstek stałych) tam wymagana jest klasa oleju z symbolem C3!

Pozdrawiam

 

Dodano: 20 sty 2012 - 13:40

Aha! jeśli ktoś jeździł na półsyntetyku i nie bierze mu olej to nie ma przeszkód bu zastosować syntetyk 5w40 o ile to auto to nie stary(20 letni)polonez!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zerknąłem do instrukcji i do mojego silnika zaleca się ELF COMPETITION ST 10W-40, to jest syntetyk czy półsyntetyk?

 

No i nadaje się również ELF LDX 5W-40 oraz SXR 5W-30.

Edytowane przez maxgrzes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!