Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

PyClip/Ecutweaker - diagnostyka lub test cewek i przepustnicy


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam Megane 2 z 2004 roku, w automacie. Ostatnio po odpaleniu zdarza się falowanie i dławienie. Kolejne odpalenie "kasuje" problem. PyClipem odnajduje błąd p0420 - wymieniona sonda za katem błąd pozostał. Udało mi się sprawdzić napięcia obu sond (dziwny odczyt na 1), ale chciałbym sprawdzić też czy cewki są ok. Czy jestem w stanie, w którymś z tych programów sprawdzić cewki i przepustnice? Ewentualnie czy po czyszczeniu przepustnicy dam radę w jednym z modułów wykonać adaptację (którym)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wszystko w porządku, ale do czego zmierzasz? P0420 to słaba wydajność katalizatora więc w czym miała pomóc wymiana sondy. Co znaczy dziwny odczyt na 1. To jest takie pisanie, aby nic konkretnie nie napisać a odpowiedź ma uleczyć Twoje auto. Chyba w ten sposób to się nie uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzam do wykluczenia cewek/przepustnicy jako przyczyny dławienia, świece wymienione na renaultowe z rok temu. Kat jak dostałem info na tym forum albo innym powinien przejechać więcej niż 140-160k km. A mam na liczniku 150k km prawie, doszukał bym się w dokumentach pewnie 160k km. Nie wiem czy auto przejechało 2x czy 3x tyle bo nigdzie więcej takich danych nie wyczytam (więc opieram się na niemieckich fakturach/paragonach). 
Przepustnicę mogę "profilaktycznie" zdemontować i wyczyścić. Może w niedzielę lub w przyszłym tygodniu sprawdzę czy cewki są suche i nie ma tam śladów rdzy. 
Pompy paliwa nie podejrzewam, bo przy przyśpieszaniu, po dłuższej jeździe jest wszystko ok - zazwyczaj pierwsze odpalenie, dlatego podejrzewam wilgoć gdzieś lub sondę lambda nr 1. Jest bodajże z tyłu silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strasznie chaotycznie piszesz i równie chaotycznie działasz. Jakie masz narzędzie diagnostyczne? Tylko pyclip? Nie znam go więc zapytam, czy on pokazuje korekty krótkoterminowe i długoterminowe?

Edytowane przez carsik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmęczenie.

Mam PyClip i Ecutweaker chce sprawdzić czemu auto się dławi czasami po odpaleniu, głównie rano po postoju. 

Historia:

Po zakupie auta i przejechaniu kilkuset km pojawił się checkengine i pojawił się błąd dotyczący zużycia kata lub złych odczytów sondy lambda za katem. Kat powinien wykręcić więcej niż 160k km więc uznałem że sonda jest wadliwa. Sprawdziłem w jednej z opcji pyclip napięcie sondy skakało do 800v (na postoju z włączonym silnikiem) uznałem, że jest do wymiany - więc wymieniłem. Przy okazji wymieniłem też świece bo siedziały oryginalne jeszcze. 

Przy wymianie świec widziałem oznaki rdzy na gumowych elementach cewek, wyczyściłem je. Możliwe, że dostała się tam woda/wilgoć!?

Dławienie pojawiło się jakiś czas temu i nie występowało często. Zgaszenie i odpalenie auta powoduje zniknięcie problemu. Z tego co wyczytałem problemów może być wiele, od cewek, przez przepustnicę i sondę.

Chciałbym wykluczyć kolejne elementy układanki jeśli będę w stanie zrobić to sam, dlatego chciałbym w opcjach oprogramowania PyClip lub EcuTweaker dokonać diagnostyki cewek i przepustnicy. Do tego jeśli znajdę chwilę mogę profilaktycznie wyczyścić przepustnicę, ale trzeba by wykonać adaptację - czy te programy to potrafią?

Edytowane przez rasoir0591
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cewki nie zdiagnozujesz żadnym interfejsem. Pracują one w sekcjach po dwie. Jedna na drugą wpływa. Zimna, czy ciepła pracuje tak samo. Skoro są problemy z zimnym silnikiem to po stronie powietrza lub po stronie wtrysku Wszystko podejrzysz pyclipem. Znając silnik sprawa prosta.  Katalizator należy do bardzo trwałych  ( ponad 500 kkm) pod warunkiem właściwego składu mieszanki. Łatwo go wypalić przy biednym ustawieniu na LPG.  O tym nie wspominasz. Pyclipem również dokonasz kalibracji przepustnicy, jeśli będzie potrzebna. We właściwym czasie odłączajac akumulator powinno być to zbędne. Sterownik sam dokona kalibracji  jeśli cały układ jest sprawny ( nie u Ciebie ) Masz wszystko na forum. Masz program, którego jeszcze nie znasz. Pyclipem nic nie zepsujesz, natomiast ecutweaker może być dla Ciebie niebezpieczny. Zgaszenie i powtórne odpalenie jest skasowaniem błędów sterownika silnika. Jeszcze go nawet nie Odczytałes. 

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zdiagnozować na którym cylindrze (jeśli się nie mylę w nazewnictwie) jest wypadanie zapłonu. 
Nie mam LPG.
Nie widzę w PyClip opcji kalibracji przepustnicy gdzie to powinno być?

W jakim czasie odłączyć aku, żeby nie musieć jej ewentualnie kalibrować? 

W dniu 20.04.2023 o 16:47, jabrze napisał:

Jeszcze go nawet nie Odczytałes. 

Nie odczytałem czego? Nie rozumiem? Jak silnik pracował źle próbowałem odczytać błędy PyClipem nic oprócz P0420 nie znalazł.

Żeby nie było, że jestem leniem to znalazłem to: megane.com.pl/topic/87693-falujące-obroty-silnika i zastosuję :)

Zrobiłem kilka screenów z różnych parametrów podczas wolnej jazdy. Może w tygodniu zrobię raz jeszcze jak mi się uda. Czy prócz napięcia sondy przed katalizatorem ktoś widzi coś niepokojącego?

Screenshot_20230423-133241_PyClip.png  Screenshot_20230423-133226_PyClip.png  Screenshot_20230423-133139_PyClip.png  Screenshot_20230423-133115_PyClip.png  Screenshot_20230423-132917_PyClip.png

 

Screenshot_20230423-132901_PyClip.png  Screenshot_20230423-132832_PyClip.png  Screenshot_20230423-122017_PyClip.png  Screenshot_20230423-121735_PyClip.png  Screenshot_20230423-121640_PyClip.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!