Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Awaria wentylatora - 9V napięcie na wentylator


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Znajomemu przestał działać nawiew w Scenicu II - klimatyzacja automatyczna.

Wymieniliśmy tranzystor - już w kilku przypadkach taka wymiana naprawiała moduł. Tutaj jednak po wymianie tranzystora nadal nie działa dmuchawa.

Jeszcze miernikiem sprawdziliśmy, iż:

- do modułu dochodzi napięcie 12V

- na bezpieczniku 40A dmuchawy napięcie jest tylko 9V (dla porównania w drugim Scenicu ze sprawnym klimatronikiem napięcie na bezpieczniku jest 12V). Więc coś jest nie tak.

Czy to będzie oznaczało do wymiany moduł, który daje tylko te 9V?

W dialogsys'ie przeczytałem, że (tu cytat): Moduł mocy zespołu wentylatora jest sterowany napięciem sterującym o zmiennym przepływie z modułu klimatyzacji.

Opisywane napięcie sterujące ma cały czas wartość 12V, zmienia się natomiast sygnał sterujący (sygnał prostokątny):

- amplituda i częstotliwość nie zmieniają się,

- zmienia się cykliczny współczynnik

Nie chcemy marnować kilkuset złotych na nowy moduł jeżeli to np. silnik dmuchawy.

Czy może być silnik uszkodzony?

Czy można ten silnik podpiąć na krótko?

Tu na forum czytałem ostrzeżenie, żeby kategorycznie nie próbował podłączać silnika bezpośrednio.

Dlaczego to takie groźne?

I na koniec okoliczności uszkodzenia pozwalające zasugerować zalanie modułu. Dmuchawa padła w trakcie dużej ulewy. W trakcie jazdy kierowca poczuł, że na nogi z nadmuchu (dysze nawiewu na nogi) pryska woda. Było to solidne urwanie chmury. Po otwarciu obudowy modułu ukazał się biały nalot na całej płytce oraz rdzawy nalot na niektórych elementach. Więc woda tu raczej była. I w tym bym upatrywał powodu awarii. Wszystkie dotychczas posiadane i otwierane moduły były czyściutkie w środku.

 

Dziękuję za liczne sugestie i podpowiedzi :applause:

Zaryzykowałem, kupiłem nowy moduł (170zł orginalny Valeo) podłączyłem i wszystko działa! <ok>

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!