Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Fotelik 15-36 kg a pasy bezpieczeństwa


jmaciek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami i chętnie poznać Wasze dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach 15-36 kg na tylnych fotelach w sceniku II. Renault jako takie wydawało mi się zawsze prorodzinne i stawiające na bezpieczeństwo, a tu nagle widzę dość poważne zagrożenie.

 

Otóż problem jest następujący. Tylna kanapa scenika to trzy niezależne fotele, w związku z tym z natury ich siedziska (te wyprofilowane) znajdują się dużo bliżej drzwi niż samochodach z kanapami. Stąd prosty wniosek, że także foteliki dziecięce zamontowane z tyłu także znajdują się blisko drzwi. I tu pojawia się problem - foteliki 15-36 kg są dość wysokie i nie posiadają własnych pasów, tylko montuje się je do pasów samochodu. Mam praktycznie najlepszy fotelik na rynku (Maxi Cosi Rodi XR), ale jego mocowanie w sceniku nie jest zadowalające. Zagłówek fotelika opiera się na bloczku pasów (na tylnym słupku), przez co utrudnia ich automatyczne zwijanie i przyciąganie do ciała dziecka. Z związku z tym przy każdym większym ruchu syna, żona musi wychylać się do tyłu i naciągać mu z powrotem pasy. Dodam, że w "normalnym" samochodzie (z kanapą) fotelik mocuje się bardzo dobrze i nie ma problemu z pasami.

 

Uważam, że to dość poważny problem. Spotkaliście się z tym? Jakie macie doświadczenia? Może ktoś z Was ma foteliki Cybex w sceniku? Jak się sprawiają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w Sceniku II ph II zainstalowany Romer Kidfix

romer.jpgw130.png

czasem wożę też córę w Cybexie Solution

cybex.jpgw130.png

przekładanym z Jaśniepana (Scenic I phII) i jedynym problemem jest umiejętne wpasowanie fotelika pod zagłówek. Nie mam żadnych problemów z pasami, większy problem miałem z poprzednim fotelikiem czyli Concord Ultimax (niech Stwórca ma w opiece jego projektanta żeby go ziemscy znajomi nie zatłukli za to cudo :evil: ). Nie próbowałem mocować na środkowym fotelu, na bocznych nie ma żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro twój jest taki obszerny na boki to montuj go na środkowym foteliku, albo sprzedaj i kup na ISOFIXy

Po pierwsze na środkowym fotelu z tyłu nie wolno montować fotelika (podobnie jak na dodatkowych w trzecim rzędzie), a po drugie isofix nic tu nie zmieni, bo fotelik jest ten sam, tylko jego zakotwiczenie inne. Poza tym ja właśnie nie chcę "jakiegoś za 200 zł" tylko bezpieczny. :mrgreen:

 

Dzięki za informację, pizza, właśnie zastanawiam się nad przestawieniem na Cybeksy - zbierają podobnie dobre opinie co Maxi Cosi. O Romerze też dobrze rzeczy słyszałem. Mój brat ma Cybex Solution, więc sobie najpierw ten spróbuję zamontować.

A jeśli chodzi o zagłówki, to mam dla Ciebie radę - po prostu włóż je odwrotnie (oparciem do tyłu) i nie będzie żadnego kłopotu. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na środkowym fotelu z tyłu nie wolno montować fotelika
Można, można, pod warunkiem że są na nim trzy-punktowe pasy bezpieczeństwa, a w Scenicach przecież są. I nawet niedawno w "Jazda Polska" w Tvn Turbo, widziałem materiał, że właśnie z tyłu po środku dziecko jest najbezpieczniejsze, jeśli oczywiście są trzy-punktowe pasy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie instrukcji obsługi samochodu. Przynajmniej tak jest napisane w mojej. Dziś jeszcze raz sprawdzę, bo mi zamęt zasialiście, ale na 95% jestem pewien, że jest takie ograniczenie. A to dlatego, że środkowy fotel jest węższy niż boczne.

A co do bezpieczeństwa, to oczywiście zgadzam się, że środkowe miejsce z tyłu jest najlepsze. Obawiam się jednak, że w sceniku nie można go wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ten zapis jest w każdym aucie, ze względu na układ kanapy. Ale podobno są foteliki przystosowane do przewozu na środku. Ale w przypadku szczeniaczka, nie powinno być takiego problemu.

Postaw fotelik na środku, zamontuj podstawkę i zobacz co się dzieje z fotelikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, przyznaję się do pomyłki, sprawdziłem w instrukcji - na wszystkich fotelach w drugim rzędzie można montować foteliki dziecięce (we wszystkich grupach wiekowych). W trzecim rzędzie można wozić tylko większe dzieci (>15 kg). Nie wiem co mi się pomieszało, ale w każdym razie sprawa wyjaśniona.

 

Niestety w moim przypadku to i tak niewiele daje, bo mam dwoje dzieci i dla ich oraz mojego zdrowia psychicznego wolę nie sadzać ich zbyt blisko siebie w samochodzie. :mrgreen: Na razie staje na tym, że muszę obejrzeć Cybeksa i Romera. Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Owszem, trochę pomaga, ale ja mam prawie 2 metry wzrostu i nie bardzo mogę przesunąć fotel dziecka do przodu...

 

Niedawno mierzyłem fotelik Cybex Solution i wygląda na to, że lepiej pasuje. Teraz pojadę jeszcze do sklepu i zobaczę jak będzie zachowywał się Cybex Solution X. Jak będę coś wiedział to dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!