Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Intercooler do megane 1,9 dti 80 KM


kalmar27

Rekomendowane odpowiedzi

robpab jeszcze poproszę Cie o namiary na tę firmę z co Ci robiła Chip (jakiś telefon). Mam rysunek jak jest zbudowany dolot, turbina, ic i po pierwszych oględzinach wydaje mi się że to jest bardzo proste. Ja mam identyczne odczucia w gorące dni (brak mocy) teraz gdy jest chłodno lub w nocy gdy jeżdżę jest o niebo lepiej więc ic jest bardzo potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kalmar27, dowiedziałeś się czegoś w ASO?

Ja dziś byłem i wiem że:

- trzeba dołożyć intercooler + przewody oczywiście

- wymiana turbiny

- wymiana wtryskiwaczy na wydajniejsze (od wersji 98KM)

- wgranie programu z dti 98 KM

W sumie to by się zgadzało, bo samo zimne powietrze nie doda 20 KM :mrgreen:

Napisz co wiesz to porównamy wiedzę różnych ASO ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po założeniu IC zwiększa sie pojemność układu i po takiej modyfikacji należy silnik wystroić - i nie zrobi tego ASO klipem ;)

Jak coś zapraszam do nas kolejnych klubowiczów :mrgreen:

http://megane.com.pl/viewtopic.php?t=16060

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TuneFORCE, masz pewne źródło informacji czy po prostu napisałeś co wiedziałeś?

Jak napisałem wyżej, potrzebne są pewne zmiany w silniku, upgrade do silnika 98KM, a program można wpakować Clipem - wtedy będzie jeździł jak seryjne 98KM, nie mówimy tu o chipie.

Robili już nie takie rzeczy, np program od Laguny 2.2 wpakowali do 1.9 i działało, więc wydaje mi się że Clip jest wystarczający do takiej modyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś zaglądał na forum w celach innych niż tylko reklama, to pewnie byś wiedział :mrgreen:

Seat chyba tez ma możliwość upgrade'u do mocniejszych wersji z komputera serwisowego, także nie jest to jakaś nowość.

Napisałem chyba, bo z serwisem Seata nie miałem zbyt wiele do czynienia, ale taka informacja mi się obiła o uszy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty gdybyś czytał dokładniej, a nie powielał zasłyszane teorie to byś wiedział że żeby wgrać nowy soft to trzeba przekalkulować sumę kontrolną...

To że ktoś komuś powiedział coś w serwisie...tak sie składa ze mam urządzenia serwisowe i wiem co one potrafią(no chyba że klip ma jakies ukryte funkcjie o których nie wiem) - przykład seata to już w ogóle porażka, przypomina mi sie klient który wniebowzięty tym co przeczytał w internecie przyszedł do mnie z informacja ze firma X zrobiła z silnika SDI 150...samym programem i modem elektryki :mrgreen: był sie w stanie o swój samochód założyć ;)....i co sie okazało że koleś by stracił auto...bo silniki SDI został przerobiony na TDI...

 

Wydaje Ci się że są np 2wersje softu 80KM i 95KM i można je sobie dowolnie wgrywać do dowolnego samochodu? A my głupi tunerzy kupujemy urządzenia za dziesiątki tysięcy euro jak serwisowy sprzęt by starczyły ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy czego dowie się kalmar27. Jeżeli potwierdzi teorię przekazaną przeze mnie tzn że coś prawdy w tym jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 11 miesięcy temu...

Witam, to będzie mój pierwszy post na tym forum.

Jakiś czas temu zacząłem myśleć co można zrobić poza chiptunningiem (wokół Warszawy drogo :applause: ), aby moja renia troszkę lepiej się zbierała. Zacząłem od dokręcenia przewodów przy turbosprężarce, były małe luzy. Moja renówka to 1.9 dTi 80km, kombi, z 2001r. Więc nie posiadała intercoolera. Więc pierwsza myśl, założę go. Dotarłem do tego postu, posprawdzałem czy przewody zmieszczą się u mnie pod maską, gdyż akumulator mam w pobliżu fabrycznie instalowanych intercoolerów. Zamówiłem na allegro używany intercooler, 3 przewody (od dCi, gdyż tam też rura od intercoolera do kolektora ssącego wchodzi pod kątem prostym).

Wszystko się udało.

Jakie zmiany zaobserwowałem (soft nie był zmieniany):

- przy gwałtownym depnięciu, nie dymiła (dotychczas zawsze zostawiałem za sobą czarną chmurkę przy bardzo gwałtownym depnięciu)

- ładnie się zbierała, choć troszkę inaczej niż dotychczas, bardziej kulturalnie bym to nazwał.

- z odczuć samej jazdy, na pewno nie poczułem aby straciła impet.

 

Napisałem do jednej z firm zajmującej się chiptunningiem i zapytałem czy przy takiej konfiguracji dostosują mi soft. Zaproponowali 1200 zł. Hmmm... Żal mi wydawać tyle. Postanowiłem sam spróbować. Pomyślałem o Galletto 1260, i że po prostu załaduję soft od wersji 98KM. Ale galletto niestety w ogóle nie chciał z moją renią współpracować. A już myślałem.

 

Myślałem dalej, przeszukałem wiele forów i spróbowałem powszechnie krytykowanej metody, poprzez oszukanie ECU.

Naczytałem się już wiele krytyk w tym kierunku, więc proszę jeżeli już to coś konstruktywnego, a nie na zasadzie to jest be i koniec.

Żaden chip-rezystor. Tylko po prostu na sygnał przepływomierza (5 pin - tam gdzie napięcie zmienia się w zależności od przepływu), zapodałem napięcie z pinu 3, poprzez rezystor zmniejszając napięcie do ok 4,55 volta. Zasymulowałem w ten sposób mega przepływ.

Zastosowałem przełącznik, który przełącza sygnał pomiędzy tym z pinu 3 a tym standardowym (po to gdyż w momencie samego przełączenia ecu chwilowo warjuje [przy zapalaniu, zaraz po, silnik może przerywać] , więc aby wszystko przeszło bez problemu, rozpędzam samochód i podczas hamowania silnikiem przełączam,wówczas nie ma żadnych zakłóceń w pracy silnika i po chwili silnik już non stop działa bez zarzutu) - przełączenie na standard już w każdym momencie.

 

Lubię eksperymentować, toteż dlatego chciałem to wypróbować. Efekty są i to bardzo widoczne.

Jeżeli chodzi o elastyczność na 4 biegu(stała prędkość, depnięcie równo ze startem stopera), od 60 do 100 km/h, standardowo trwało 14 sek, teraz ok 10 sek. Samochód super się zbiera i przyspiesza.

Nie potrafię powiedzieć ile mu przybyło. Pali więcej tylko gdy mocno mu się depnie, gdyż jedyny ogranicznik jaki zniknął to przepływ, który ograniczał dawkę paliwa, a teraz to zależy od potencjometru a ograniczeniem jest współczynnik dymienia oraz momentu. Samochód dalej nie dymi. Zero czarnej chmurki za mną.

Aktualnie spalanie na tym ustawieniu wynosi coś ok 5.7 l, ale to dlatego że mocno deptałem w ramach testów i to wszystko przy jeździe w mieście.

Normalnie spalanie wynosi ok 5.1 - 5.2 (nie więcej niż 5.5 l).

Rozwiązanie prymitywne, ale za niewielkie pieniądze.

 

 

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś podał ile sek na 4 bieku od 60 do 100km/h ma na wersji 98km dTi lub 102 dCi Kombi. To mniej więcej może pokaże ile taka modyfikacja dała. (poglądowo oczywiście).

 

Co o tym myślicie??

Edytowane przez dominiko84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Poczytaj na forach VW o wypalonych tłokach po wsadzeniu rezystorów w celu podniesienia mocy.

Sam intercooler bez modyfikacji na pewno doda mocy, ale żeby uzyskać najlepszy wynik, to bez dobrego fachowca z hamownią się nie obędzie.

Dołożenie samego intercoolera daje ciekawe efekty w 2,0 HDI 90KM, gdzie taka operacja podnosi moc do 105-110 KM bez ingerencji w soft.

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Po przejechaniu Ponad 1000 kilometrów mam następujące obserwacje. Co do dawki paliwa, to tylko przy pełnym bucie dawka jest nieco większa,a zniknął tylko ogranicznik przepływu,pozostałe ograniczniki są fabryczne . Ponieważ ECU dostaje info o dużym przepływie, to i zawór EGR otwiera się na maxa-WIELKI MINUS. Stąd te szarpania na początku. Dlatego usunąłem ten przełącznik i na stałe podałem większe napięcie z przepływki do ECU. Dużo osób zaślepia EGR. Ja po prostu odpiąłem przewód od EGR, szarpania całkowicie zniknęły, a silnik chodzi na czystym powietrzu. Zapala się tylko dioda od świec (gaśnie po przekręceniu kluczyka i zapala się po kilku sekundach), i poza tym wszystko działa jak trzeba. Czytałem na innych forach że to nic nie wpływa na pracę silnika.

 

 

Co do spalania: Na trasie Warszawa - Głogów - Poznań - Warszawa (960 km) - Spalanie wyszło 4,94 l/100km (Paliwo BP Ultimate).

Jazda połączona z normalną trasą, 100 km autostrada, W Poznaniu i Warszawie godzinne korki, używana była też klima, tak więc spalanie nie wzrosło, a samochód na prawdę fajnie się teraz zbiera.

Edytowane przez dominiko84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Przyłczę sie do tematu bo to ciekawe

 

Ja skorzystałem co prawda z newralgicznego rozwiązania.

Gdy w silniku padła turbina a nastepnie okazala sie że ECU sieje błedy byłem załamany. Pomyślałem ż ejak mam moją Renie reanimowac to cos zrobie z modyfikacją.

 

Jak podliczyłem reanimacja i pełna naprawa to koszt około 1800 zł - 2000 zł

Oczywiście jeżeli sam naprawiam.

 

Dokonałem naprawy za 1500 zł.

 

Dziś rano pierwsza jazda i powiem że nigdy ten samochód tak nie jechał.

Audi 2.0 TDI do 140km/h nie moglo mnie dojść.

 

Ale jak ma się moc 135KM to można tym autem pojeździć. Spalanie to 5,4l na 100 km. ale przy wciskanym gazie na maksa.

 

Nie bendę opisywał co zrobiłem i ile przerobiłem ale cały silnik jest inny. Poprostu jest to silnik 1,9 dci z laguny II z lekkimi modyfikacjami EGR i przepływówki.

 

Rozwiązanie super się sprawdza. I tanie jak ma sie dostep do części od dawcy w dobrej cenie.

Edytowane przez elektromajster123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!