Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

1.4 16V Czy wymiana oleju w skrzyni pomoże?


kult0035

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jeżdżę Megane I phase II z silnikiem 1.4 16V z roku 1999. Od nowości w rodzinie, przebieg 141 kkm. Olej w skrzyni biegów jest od początku fabryczny, nie zmieniany, i jest go odowiednia ilość. Od dłuższego czasu (może z rok) mam dziwne dźwięki ze skrzyni biegów:

A. Przy ruszaniu, szczególnie jeśli szybko zmienię z jednynki na dwójkę lub jadąc bardzo powoli muszę wrzucić dwójkę (np. dojeżdżam do skrzyżowania, hamuję ale nie do zera i zapala się zielonie światło) słychać takie średnio głośne, ale jednak dobrze słyszalne "terkotanie" ze skrzyni. Tak jakby ktoś w rowerze jadąc powoli dotykał patykiem szprychy koła. Tylko dźwięk jakby bardziej drewniany mam. Na wyższych biegach raczej nie wsytępuje to zjawisko. Na pierwszych dwóch biegach też nie występuje zawsze, ale raczej często, ostatnio coraz częściej <ok> Natomiast jeśli ruszam bardziej żwawo czyli zmieniam na drugi bieg przy około 3500 obrotów lub później zjawisko nie występuje, lub sporadycznie.

B. Jadąc za miastem na 5 biegu około 90kmh lub troszkę wolniej na 4 słyszę wyraźny "świst" ze skrzyni biegów. Nie jest jakiś szczególnie mocny, ale jednak wyraźnie słyszalny i irytujący. Jeśli jadąc te 90kmh wrzucę na luz i się toczę rozpędem świst całkowicie zanika.

Pytania: (proszę o odpowiedzi osoby znające się na rzeczy lub takie które miały podobnie i jak sobie poradziły)

1. Czy objaw opisany jako punkt A świadczy o "kończących się" synchronizatorach, a punkt B o "kończących się" łożyskach? Ktoś miał podobnie? Jeśli tak, to co pomogło? Orientacyjne koszty naprawy?

2. Czy wymiana oleju w skrzyni pomoże/nic nie zmieni/pogorszy zjawisko? Niby tego oleju się nie wymienia, ale przecież ma już ponad 10 lat, więc chyba można go w końcu zmienić? Mam zamiar go wymienić, ale boję się, że wymiana na nowy wykończy mi skrzynię?

3. Jeśli wymienić, to na jaki. Renault o ile wiem polecało TRANSELF TRJ. Jest już chyba nie produkowany i zastąpił go TRANSELF NFJ. Ktoś (praktyk) wie, czy wybrać ten NFJ, czy może jakiś inny?

Pozdrawiam, Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!