Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

(How-to) Wymiana / wyjęcie przednich pasów be


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jako, że sam korzystałem już z porad how-to obecnych na tym forum, postanowiłem dodać również coś od siebie. Dlaczego je ( pasy ) wyjąłem ? Żeby po prostu je wyprać...

Zaczynamy.

Poziom trudności: Łatwe do wykonania.

Czas wykonania : ok. 30 min (również pod blokiem damy radę bez problemu).

Niezbędne narzędzia : klucz/śrubokręt TORX 20, klucz 17-tka (najlepiej płaski), piwo (wg gustu).

1. Odpinamy klemę (-) od akumulatora; odsuwamy ją na bok, aby przypadkiem nie dotknęła elektrody akumulatora.

2. Zdejmujemy uszczelkę znajdującą się dookoła otworu drzwiowego przedniego i tylnego (nie trzeba zdejmować całych uszczelek, wystarczy z dołu, słupka środkowego i koło podsufitki nad pasem).

[center:d9a1f4f312]3.jpg[/center:d9a1f4f312]

(Uszczelkę przednią, najlepiej zacząć ściągać w tym miejscu)

[center:d9a1f4f312]4.jpg[/center:d9a1f4f312]

(Uszczelkę tylnią, najlepiej ściągać w tym miejscu).

3. Zdejmujemy kapturki osłaniające ze śrub u góry i na dole pasa:

[center:d9a1f4f312]1.jpg [/center:d9a1f4f312]

[center:d9a1f4f312]2.jpg[/center:d9a1f4f312]

4. Odkręcamy śruby pod kapturkami kluczem 17-ką. Następnie pod podsufitką odpinamy plastik, do którego był przykręcony pas (zatrzaski u góry, dalej wysuwamy cały plastik do góry na tyle, aby był luźny).

[center:d9a1f4f312]7.jpg[/center:d9a1f4f312]

Teraz wystarczy lekko okręcić ten plastik ( dołem w kierunku tylnych drzwi).

5. Odkręcamy śrubkę koło pasa ( u mnie za pasem, ponieważ zdjęcia robiłem podczas montażu i nie chciałem pobrudzić pasa).

[center:d9a1f4f312]10.jpg[/center:d9a1f4f312]

6. Podnosimy siedzisko pod fotelem tylnym, ukaże się nam śrubka (odkręcamy...)

[center:d9a1f4f312]8.jpg[/center:d9a1f4f312]

(2- tam są zatrzaski)

7. Po położeniu siedziska z powrotem, odpinamy plastik z zatrzasków ( przy widocznym łączeniu plastików); wystarczy go lekko unieść do góry. Ukaże się nam śrubka (odkręcamy...).

[center:d9a1f4f312]9.jpg[/center:d9a1f4f312]

8. Odpinamy dolny plastik z zapinek (zaznaczonych na zdjęciu), jednocześnie musimy uważać na wsuwkę na końcu plastiku.

[center:d9a1f4f312]11.jpg[/center:d9a1f4f312]

9. Odkręcamy śrubę od mocowania pasa

[center:d9a1f4f312]12.jpg[/center:d9a1f4f312]

10. Wyjmujemy pas.

[center:d9a1f4f312]13.jpg[/center:d9a1f4f312]

To jest opis dla prawej strony, ale dla lewej jest identycznie.

Jeżeli wymieniamy pas, postępujemy jak wyżej, lecz w odwrotnej kolejności. Na koniec podpinamy z powrotem klemę do akumulatora.

Po skończonej pracy, cieszymy się naszymi nowymi pasami z browarkiem w ręku.

W przypadku prania (tak jak u mnie), niestety piwo musi jeszcze się chwilę chłodzić.

Aby wyprać, musimy rozwinąć cały pas. Jeżeli się nie chce rozwijać, musimy go ustawić w pozycji pionowej, lekko poruszać pasem i się rozwinie. Aby się nie zwinął z powrotem, zawiązujemy supeł (z pasa) przed samym końcem. Możemy prać razem z mocowaniami (ale nie ?zwijak? pasa). Tylko pranie ręczne, niestety.

Czas naprawy w tym przypadku zwiększa się nam o czas prania i schnięcia pasów. Dopiero teraz cieszymy się i pijemy browarka.

Mam nadzieję, że komuś się ten opis przyda...

Tutaj możesz to samo pobrać jako pdf.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

Mam problem z pasami kierowcy i pasażera, mianowicie ciężko je wyciągnąć i tak samo ciężko się zwijają Zauważyłem ze jeśli wyciągam je poniżej górnego mocowania to działają elegancko.

Czy muszę wymienić pasy czy może trzeba je wyprać zeby znowu ślizgały sie po tym mocowaniu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sprawdziłem tak jak mówiłeś no i troszkę lepiej się zwijają, ale tylko na tym mniej używanym kawałku <czerwona>. Chyba trzeba będzie ja uprać, moze to coś da. ( widac że poprzednia właścicielka parę razy przytrzaskiwała pasy drzwiami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem tak jak mówiłeś no i troszkę lepiej się zwijają, ale tylko na tym mniej używanym kawałku

To nie do końca tak jest, że to wina brudnego lub czystego odcinka na pasie. Przy wywinięciu większej długości, zostaje bardziej skręcona sprężyna odpowiedzialna za jego zwijanie. Głównie z tego powodu zwija się lepiej do miejsca gdzie jest zazwyczaj używany.

Można spróbować podciągnąć o 1- 2 obroty napięcie tej sprężyny po dostaniu się do mechanizmu zwijania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Może byc tak jak mówisz ale jak patrze na pas podczas zwijania to w końcowym odcinku wygląda jakby z trudem prześlizgiwał się po klamrze na słupku. Wyciągałem go przed ta klamrą i wydaje mi się ze dożo lepiej się cały zwijał.

tak czy siak dzisiaj wykręcę jeden pas <czerwona> i zobaczymy co będzie. Chociaż wolałbym tylko uprać bo boje sie grzebać w naciągu.

 

[ Dodano: 2010-03-19, 11:23 ]

No i sobie narobiłem.. k....

jeden pas uprany i jest nieźle ale przy drugim po wyjęciu chciałem go rozwinąc bo skrecił sie na full i wtedy sie narobiło.. pękł mechanizm blokujący pas w czasie wypadku. teraz nadaje się tylko wywalenia.

Wie ktoś może ile kosztuje nowy pas ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd ta pewność, że pękł mechanizm ? No, chyba, że się z nim szarpałeś...

Może się po prostu zablokował. Spróbuj ustawić pas dokładnie w takiej pozycji, jak był przykręcony w samochodzie. Delikatnie szarpiąc w górę powinien puścić. Jeżeli nie puści, trzeba rozerbrać mechanizm. Jest pod czarną pokrywką z boku. Tylko od razu ostrzegam, że wraz ze zdejmowaniem pokrywki, zacznie wychodzić sprężyna. Trzeba ją przytrzymać wkładając np. kawałek blaszki pod pokrywkę. W środku jest taka zapadka i może wystarczy ją tylko odgiąć od koła zębatego... Spróbuj, w sumie to chyba nie masz już nic do stracenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!