Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami samochodowymi iParts.pl

Zaloguj się, aby obserwować  
MarkB

Gdzie zamontować antenę

Recommended Posts

...mocować na środku dachu...

post-13173-1244478279_thumb.jpg

post-1-1244478279_thumb.jpg

Dziwię się, że około 90% (z zaobserwowanych przeze mnie radiowców) nie ma poprawnie zamontowanej anteny na środku dachu auta, co gorsze, zauważyłem, (po kilku wypowiedziach znajomych i nie tylko), że to chyba jakiś wstyd, "wieśniactwo" za przeproszeniem, ujma, mieć antenę CB na środku dachu, a nie na krawędzi...

To tak apropo tematu, mam nadzieję, że tylko u mnie takie rzeczy się dzieją...

co gorsze, zauważyłem, (po kilku wypowiedziach znajomych i nie tylko), że to chyba jakiś wstyd, "wieśniactwo" za przeproszeniem, ujma, mieć antenę CB na środku dachu, a nie na krawędzi...

Myślę że to nie chodzi o to czy to "wiocha" czy nie, tylko raczej "wygoda" jeżeli można tak to nazwać. Ja osobiście mam magnesówkę i stawiam na krawędzi dachu, po pierwsze bo tak mi wygodnie jeżeli muszę schować, po drugie jak stoi na środku (oczywiście mówię o magnesie) to kabel który idzie przez tylne drzwi lub klapę bagażnika (zazwyczaj) nieco pozostawia ślady na lakierze leżąc na połowie dachu. Tak więc stawiając ją na krawędzi można przy domykaniu drzwi (klapy) nieco go podnieść i jest OK, natomiast żeby się dowiedzieć jak tam "dróżka" na .... nie muszę mieć super parametrów. Podsumowując, jak jest dobre radio a przede wszystkimi antena i gdzie będzie stała to chyba nie jest tak bardzo istotne bo i tak usłyszymy prowadząc nasłuch "19-stki". Taka jest tylko moja opinia na ten temat. Pozdrawiam wszystkich i życzę jak najmniej "mandacików".

brudijr, mniej więcej tak, chociaż można jeszcze ciutek do przodu przesunąć, ale nie chce mi się jeździć na nowe strojenie.

pawelolsztyn, świetnie wygląda tak zainstalowana antenka, profesjonalna robota, a i odbiór na pewno wzorowy.

Ł_y_s_y, zapewne masz rację, niestety nie jestem w stanie stwierdzić, (może ktoś z forum już to sprawdzał), jak bardzo zmienia się odbiór / nadawanie w przypadku tej samej anteny, instalowanej w różnych miejscach auta, bo suche wartości strat dB z powyższego obrazka niestety mało mówią.

post-17306-1282843852_thumb.png

A czy ma ktoś na relingu w megane II kombi ??

Panowie, jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, anteny od CB nie powinno się montować w bliskiej odległości tej od zwykłego radia, bo mogą się zagłuszać obie.

Antena FM tylko odbiera sygnał, więc nie wiem jak by się miały one zakłócać ?

NoName, czyli w Megane II, koniec dachy odpada na miejsce dla anteny CB. Czy sam narożnik, tuż przy klapie bagażnika będzie OK?

NoName, chyba przesadzasz. Anteny pracują w innych pasmach i raczej mają mało wspólnego ze sobą. Przykładem bardzo bliskiej odległości jest Sirio TRIFLEX

( http://www.ceneo.pl/1844497 ) gdzie mamy 3 anteny na jednym bacie, CB+RADIO+GSM. Poza tym, że ma ograniczony zasięg do kilku kilometrów ze względu na krótki promiennik, to zbiera bardzo pozytywne opinie od użytkowników. Nie stwierdza się zakłóceń w odbiorze radia, a ze względu na długość zbiera także mniej śmieci na CB, co pozwala bardziej rozkręcić SQL. Stroi się też w okolicach 1,0 i nie trzeba jej chować bo wygląda jak oryginalna radiowa.

gojgien, powtarzam to co powiedział mi koleś jak byłem na strojeniu radyjka, możliwe, że nie miał racji :)

Częściowo miał rację. Może występować efekt że w momencie naciśnięcia PTT w CB i jednoczesnego odsluchu normalnego radia może na chwile zaniknąć odbiór.

Ma to miejsce wtedy jak antena nie jest zestrojona czyli ma za wysoki SWR

Używasz większej mocy wyjściowej z radia.

Jednak poprawna instalacja nie powinna mieć wpływu

jak jest dobre radio a przede wszystkimi antena i gdzie będzie stała to chyba nie jest tak bardzo istotne bo i tak usłyszymy prowadząc nasłuch "19-stki".

W dniu wczorajszym postanowiłem przetestować jednak na własnym sprzęcie i aucie skutki przeniesienia anteny ze środka dachu na jego lewą tylną krawędź. Niestety antena nie była strojona pod to ustawienie stąd takie, a nie inne wyniki czyli: dużo gorszy zasięg, o wiele więcej trzeszczących nadawców, (ja wg. testu byłem słyszalny nadal dobrze). Po przeniesieniu anteny na środek dachu (w tym miejscu była zestrojona), o wiele większy zasięg, czysty i wyraźny odbiór. Testowałem te ustawienia długo i namiętnie przez co po części można było wyeliminować nadawców z po prostu słabym sprzętem. Antena powróciła na środek dachu. Różnice za bardzo "widoczne".

Kolego, zrobiłeś kawał niepotrzebnej roboty. Po pierwsze rzeczą oczywistą jest ,że środek dachu jest najlepszym miejscem, po drugie - test niedostrojonej anteny do nowego miejsca nie ma najmniejszego sensu bo jeżeli SWR się zmienił to zawsze będzie gorzej - i tylko tego dowiodłeś.