Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

[Scenic IphII] [manual] Wymiana rolek i paska akcesoriów F4R


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki P_r_z_e_m_o za szybką odpowiedź. Pojutrze jadę na wymianę. Zastanawiam się tylko co częściej pada: rolka, czy cały napinacz. Jak pisałem wcześniej, moi mechanicy proponują bez zbytniego wnikania od razu wymienić cały komplet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Ja już jedną rolke wymieniłem (wymiar 60 mm), w sklepie powiedzieli mi że druga przy napinaczu jest taka sama, sprawdziłem i ja mam inną czyli 70 mm. Mam takie pytanie czy to jest normalne, czy może poprzedni właściciel coś pokręcił i dał taką? Czy jest możliwe że napinacz padł i do zniwelowania luzu na pasku założono większą rolke? Mam silnik 1.4 16v 2000 r klima, kombi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:roll: Wymieniłem w moim rolke, a dokładnie to łożysko w starej rolce tej 60 mm.

Nie wiem ale z Waszego opisu u mnie się coś nie zgadza.

Nad rolką jest śruba na klucz 10, wystarczy ją troche wykręcić a później poluzować rolke klucz 17 na napinaczu i pasek jest luźny... po założeniu rolki zakładamy pasek i dokręcamy śrube klucz 10 a na koniec dokręcamy rolke klucz 17 i po wszystkim.

 

Teraz to takie łatwe ale sam zaczynałem od luzowania śrub na sprężarce klimy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Trochę odświeżę :oops:

 

Dzisiaj wymieniałem pasek w 1,9 dCi F9Q 732.

Filozofii wielkiej nie ma, oprócz tego że o wiele wygodniej jest zdjąć i założyć pasek po uprzednim zdjęciu koła i odchyleniu plastikowego nadkola (przedniej części).

Wymiana:

Odkręcamy jeden i jedyny napinacz, 2 śruby, klucz 13.

dsc01783d.th.jpg

Zdejmujemy pasek, zakładamy nowy.

Łyżką dociskamy napinacz (ja zahaczyłem jeden koniec łyżki o łapę silnika i dzięki dźwigni łatwo było nacisnąc napinacz).

Dokręcamy śruby i po sprawie.

15 minut roboty.

 

Ciekawostka:

Rolka w napinaczu przy silniku F9Q to ta sama rolka co w F4R, jednak jest tak zamocowana, że będzie problem żeby ją wyjąć :-/ Szkoda, bo sama rolka kosztuje 49zł, natomiast kompletny napinacz 150zł (cena podobno po zniżce).

Porównanie rolek z F4R i F9Q (numery seryjne i producent ten sam):

dsc01782t.th.jpg

 

 

Pasek do F9Q z klimą to: Contitech 6PK 1600 (52 zł).

 

Czekam na uwagi, ich brak będzie też mile widziany <piwko>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku silników 16V z własnego doświadczenia proponuję naciągać napinacz w celu ściągnięcia / założenia paska kluczem który nie jest wysłużony.

Dwa razy omsknął mi się klucz i ubiło blokadę na napinaczu.

Niby nie problem ale teraz aby naciągnąć napinacz tak, aby założyć pasek muszę wykonać kluczem obrót o ponad 180* a nie o niecałe 90* jak wcześniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
Nic to zdjęcie paska, wykręcenie rolek, założyć go spowrotem to jest sztuka ;-)

To nie jest sztuka pod pewnymi warunkami. Pasek zakłada się przy zwolnonym napinaczu, Trzeba przekręcic śrubę w środku rolki w kierunku zakręcania. Napinacz się przekręca i przetykając przez specjalny otwór który sie w nim znajduje np. klucz imbusowy o rozmiarz 5 lub 6 można go w tej pozycji zablokować. Wymaga to sporej siły a dostęp fatalny. Trzeba uważać aby nie obrobić kluczem na gładko łba śruby. Polecam zrobienie specjalnego klucza o długości około 25 cm z klucza rowerowego (wewnętrzny 6-kątny otwór o rozmiarze 13) odpowiednio zeszlifowanego i podgiętego. Kto chce ryzykować to może byc oczkowy ale najwyżej lekko odgięty (w handlu są tylko 12-to wierzchołkowe) lub płaski, oba trzeba przedłużyć, ale nie polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak samo wymienia się pasek w silnikach K7M 1' date='4/16V i K4M 1,6/16V.

Powiem tylko, że mnie nie udało się zdjąć paska bez demontażu koła i nadkola.

Poza tym w przypadku konieczności wymiany rolek osprzętu tak jak kolega napisał powyżej, można je spokojnie samodzielnie wymienić, a napinacza nie trzeba wyciągać, da się wymienić rolkę. Robi się tak samo, czyli odkręca śrubę. [/quote']

 

 

Mimo zdemontowania koła i nadkola w scenicu 2001 z silnikiem k4m dostep jest fatalny. Rolki bezpośrednio nie dało się odkręcić. w tarkcie odkręcania śruba zapiera się o blachę nadwozia i mimo ze mało brakuje rolka nie schodzi. Bardzo proszę o pomoc kogoś kto wie jak praktycznie rozwiązać ten problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale która, śruba? Ta od roki napinacza czy od prowadzącej? Jeżeli od napinacza to trzeba zdemontować napinacz i dopiero odkręcić. Śruba rolki napinającej na bank odkręca się bez problemu, nic tam nie przeszkadza, jest ona jakieś 10-15 mm dłuższa niż szerokość rolki. Odkręcasz ją od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śruba z rolki napinacza odkręca się z 1,5 cm, a następnie łeb zapiera się o blachę nadwozia i koniec pracy.

Być może trzeba rzeczywiście odkręcić cały napinacz, ale jest on za blachą i znależć śruby go mocujące pewno nie będzie łatwo, co dopiero je wykręcić. Tej rolki od góry nawet nie zacząłem odkręcać, bo przwidywałem podobny problem, ale jesli Przemo gwarantuje, że jest to wykonalne... Przy okazji spróbuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!