Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

wyświetlacz - gdzie jeszcze szukać przyczyn


Rekomendowane odpowiedzi

przeczytałem już chyba wszystkie wątki nt. temat na tym forum i innym... i dręczy mnie jeszcze jedna kwestia:

wczoraj mnie się pokazało to

20100806050a.jpg

 

jestem w tzw. kropce, bo po kilkukrotnym w tym roku resecie, po parokrotnym przygaśnięciu w końcu zdecydowałm się na zrobienie porządku. wyświetlacz z zegarów został wylutowany, wszystko pod nim i dookoła przelutowane, kondensatory wymienione, wszystko sprawdzone na "zimne luty".

efekt taki, że wyświetlacz już się nie ściemnia (świeci jasno jak kiedyś), ale dwa razy podczas odpalania silnika przy OTWARTYCH drzwiach się zresetował, a podczas jazdy we wczorajszym deszczu było piiii no i reset wszystkiego :evil: :evil:

domniemywam więc, że skoro wyświetlacz jest OK to będzie wina zasilania do wyświetlacza.

dziś czyściłem wszystkie klemy i złączki na akumulatorze. zobaczymy czy pomoże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mrarek, kolego coś nie tak zrobiłeś skoro dalej przerywa. Popsikanie złączek KONTAKTem pomoże na ew. zaśniedzenie. Ale wracając do tematu to skoro dalej sie resetuje to nadal jest z nim problem. Rozumiem że jak "przygasa" to zegar sie resetuje?

Nie znam przypadku aby trzeba było wymieniać konsensatory - dlaczego ty to zrobiłeś?

Co do szczegółów to poszukaj na forum www.elektroda.pl - tam jest kilka wątków o naprawie wyświetlacza wraz z fotkami być może coś pominąłeś. Z mojego doświadczenia też myślałem że już dobrze zrobiłem ale jednak pominąłem. Pomóc w szukaniu problemu może ci również zakup zamrażacza w spray'u. Poza tym podłącz licznik pod zasilacz w domu - wtedy świeci się tylko zegar ale to wystarczy aby zdiagnozować problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak naprawiałem swój, bo gasł, resetował się i inne dziwne sprawy, to spec od takich napraw mówił o jakimś dławiku, że mu zimne właśnie puściły i po naprawie powiedział, że musiał ten dławik wymienić.

 

http://cgi.ebay.pl/Naprawa-Licznika-Liczni...L-/320564757750

 

Zadzwoń do gościa i powiedz mu co Ci się dzieje, zobaczysz co Ci powie. Ja u niego naprawiłem i już rok jeżdżę i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kipi - ja się tym nie zajmowałem. nie mam sprzętu, nerwów i tajemnej wiedzy. moją "pistoletówką" 60 W mógłbym co najwyżej popsuć więcej <piwko>

zajmował się tym polecony "kolega", który podjął się tematu i suma sumarum przelutował chyba zdecydowaną (albo wszystkie) większość elementów po lewej stronie płytki. włącznie z podwójnym wylutowaniem wyświetlacza.

dlaczego kondensatory - za pierwszym razem przelutował na nowo wszystko POD wyświetlaczem - przetwornicę + elementy dookoła. jak się okazało to za mało, więc dałem mu wyświetlacz drugi raz do "naprawy". jego zdaniem nie było nigdzie widać zimnych lutów, a jednak coś resetowało licznik, więc przelutował resztę elementów (także dławik i rezystory) i wymienił profilaktycznie te kondensatory, bo twierdził, że po kilku latach pracy takie kondensatory mogą się wewnętrznie uszkodzić. no to je zmienił na nowe :-P

od tego momentu licznik już się nie ściemnia, ale dwa razy się mi zresetował przy odpalaniu i raz zgasł na ułamek sekundy podczas jazdy w deszczu.

moje przemyślenia skierowały się więc ku dokładnym oczyszczeniu obydwu klem i sprawdzeniu bezpiecznika 20A w skrzyneczce. założyłem, że skoro wyświetlacz jest przelutowany i wszystkie styki są OK, to miga ze względu na brak napięcia PRZED wyświetlaczem.

po (na razie) jednodniowej obserwacji, wykonanej trasie ok. 320 km jest wszystko OK. nie resetuje i nie ściemnia. ale jest nadal pod ścisłą obserwacją :oops:

Ghostman mam namiary do kilku takich szpeców (m.in. karta republika) i jak już nie damy rady, to pewnie z któregoś skorzystam. na razie testuję nasze rozwiązanie. jest tutaj parę plusów - przedewszystkim odległość do kolegi (10 km), cena za całość (50 PLN) no i widoczny profesjonalizm w naprawie, bo licznik po przelutowaniu nie jest popaprany cyną, a luty są jak fabryczne. chętnie będzie sprawdzał dalej ewentualne usterki. przydałby się tylko jakiś moduł z zasilaniem, żeby sprawdzić "na stole" działanie. ale nie wiem, które styki można podłączyć do 12V :-?

 

P.S.1 dziękuję za pomoc - elektrodę czytałem. jest kilka super wątków, zdjęć. u mnie tak drastycznie nie było i przetwornicy, bezpiecznika i tranzystora wymieniać nie musiałem ;-)

P.S.2 co daje zamrażacz??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie im więcej razy resetuje, tym więcej dolicza <piwko>

 

P.S. napisałbym, że w trakcie testu wszystko jest już OK, ale dziś rano miałem psikusa i podczas jazdy, gdy zmieniałem pilotem stacje radiowe nastąpił... RESET zegarów :-x

idzie oszaleć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mrarek, kup w elektroniku zamrażacz. Miej otwarte zegary z wyciągniętymi osłonami. Jak już pojeździsz troszke (chodzi o to aby zegary się rozgrzały) wtedy psiknij na złączki u góry zegara (ale nie dotykaj złączek bo to przeniesie się na płytę drukowaną właściwego licznika i zafałszuje diagnozę).

Po elementach elektronicznych możesz psikać pod napięciem spokojnie.

 

Najlepiej podepnij licznik do zasilacza i trzymaj to na stole. Niech sobie spokojne leżyi się grzeje. Możesz go przykryć oryginalnymi plastikami z obudowy wtedy będzie się grzał szybciej. Do zasilacza podepnij amperomierz; reset licznika powoduje nagły spadek prądu (zerwanie generatora przetwornicy). Czasem nawet jak naciskasz płytkę w okolicy uszkodzenia to nie musi się zresetować ale po obserwacji amperomierza będziesz widział wachnięcie. Psiknięcie zmrażaczem pomaga w takich sytuacjach bo jednak nacisk mechaniczny powoduje naprężenia na całej płytce i ciężej ustalić w jakim rjeonie jest zimny lut.

 

PAMIĘTAJ jednak aby nie psikać pod żadnym pozorem w sam wyświetlacz - to jest element lampowy i nagrzewa się bardzo mocno i gwałtowne schłodzenie jego bądz jego nóżek może spowodować pęknięcie.

 

Pamiętaj że przyczyną tej usterki jest zła konstrukcja wyświetlacza, a dokładniej złe odprowadzenie nadmiaru ciepła więc w trakcie testów kiedy licznik jest rozebrany z obudowy a więc lepiej wentylowany usterka może nie wystąpić. Więc dobrze jest go jednak włożyć w jego włożenie w oryginalną obudowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!