Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

[MII / SII] automatycznie skladane lusterka


DrNO

Rekomendowane odpowiedzi

No ja jestem po "wstępnych" rozmowach z kolegą - potrzebuję co prawda pewnych informacji (podane wyżej) żeby kolega mógł zaczął działać - najłatwiej z tego co z nim rozmawiałem podpiąć się jednak pod HF (to jest kwestia do uzgodnienia, można modyfikować). Wiesz może zatem jak wygląda sterownie w pokrętle?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[zdarza mi się czekać na kogoś przy wyłączonym silniku, otwartych drzwiach i patrząc w lusterko czy nie nadchodzi:)].

Reasumując - lusterka składają się po zamknięciu samochodu, otwierają się po włączeniu silnika.

Czyli do opisanej sytuacji musisz jeszcze mieć silnik włączony. :)

W sceniolu jest trochę inaczej, bo tu każde otwarcie drzwi, nawet przy pokrętle ręcznie ustawionym na składanie, powoduje otwarcie lusterek. Jest to spowodowane ich umieszczeniem na słupkach przed drzwiami.

ja jestem po "wstępnych" rozmowach z kolegą - potrzebuję co prawda pewnych informacji (podane wyżej) żeby kolega mógł zaczął działać.

Wiesz może zatem jak wygląda sterownie w pokrętle?

Najprościej to umożliwić koledze dostęp do Twojego auta i sprawdzić jak to jest u Ciebie na tym pokrętle.

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłaby opcja, by nie ruszając pokrętła, czyli stan fabryczny, a przełączając dodatkowy przełącznik, przejść na wersję po modyfikacji, gdzie zamykanie lusterek następowałoby równocześnie z zamykaniem centralnego zamka lub domykaniem szyb, a otwieranie lusterek wtedy, jak otwierają się zamki. Czy to z HF, czy zdalnie z karty. Nie mogłoby to jednak reagować na przycisk centralnego zamka na konsoli i samozamykanie po przekroczeniu ustalonej szybkości jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gojgen - nie, nie muszę - przecież lusterka składają się dopiero po pojawieniu się napięcia na HF - wtedy można uznać, że samochód został faktycznie zamknięty - czyli dopóki nie zamknę samochodu mogę włączać i wyłączać silnik ile tylko będę chciał, podobnie z otwieraniem drzwi. Nie jest brane w tej sytuacji pod uwagę działanie centralnego (w sensie działania siłowników).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ma scenica 2 z systemem hands free i gałką z położeniem do składania lusterek ale w żaden sposob nie chcą się złożyć. w przełączniku w kostce są wszystkie kable. gdzie szukać powodu????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam,

żeby nie zaczynać nowego tematu przedstawiam Wam moją wersje automatycznie składanych lusterek.

 

Układ posiada dwa tryby:

1. Automatyka, czyli zapalamy światła to lusterka się otwierają, gasimy światła zamykają sie lusterka

2. Ręczny czyli standardowo tak jak mamy, zamykanie otwieranie poprzez przekręcenie gałki

 

Zmiana trybów odbywa się poprzez przytrzymanie gałki w pozycji zaznaczonej czerwonym paskiem na zdjęciu. Układ zapamiętuje ostatnie położenie lusterek (otwarte czy zamknięte) jak liczyłem na ile starczy pamięci to wyszło na jakieś 20lat :) Jak widać na załączonych zdjęciach cały układ mieście się w rączce a jedyne co trzeba ro rozciąć 5 kabli. Na zdjęciach nie widać ale zawsze można wyczepić układ i połączyć kable bez układu (takie zabezpiczenie gdyby układ padł).

 

Narazie nie rozpisuje się co do ukłądu bo może nikt nie bedzie nim zaintesowany, ale jakby co to chętnie się podziele modyfikacją :)

post-37070-0-74367700-1338142969_thumb.jpg

post-37070-0-22557000-1338143047_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy, jednak jak by się to miało do lusterek w sceniolu II, gdzie takie złożone lusterko musi się samo otwierać przed otwarciem drzwi???

Jak by wyglądała zmiana sterowania nie światłami ale dwuklikiem w przycisk zamykania z karty albo przyciski na klamkach, tak jak działa domykanie szyb??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wybralem ta opcje gdyż zazwyczaj potrzebuje otwierać lusterka jak odpalam samochód (automatyczne swiatła) a druga sprawa to że takie rozwiązanie nie wymagało rozbierania połowy samochodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, jednakże w megance drzwi otwierasz razem z lusterkami, nawet poskładanymi, w sceniolu II jest to niemożliwe i dlatego pytam o inną opcję podłączenia tego wynalazku..

Rozkładanie musiało by działać równocześnie z otwarciem zamków.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dać cos wam to zaraz jakieś wymysły :) Normalnie w tej wtyczce od lusterek przy włączeniu świateł płynie jakiś tam prąd, a jak to jest z dziennymi to nie wiem bo ich nie posiadam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można tak zmienić układ, że po pojawieniu się napięcia na HF zamyka lusterka a otwiera je dopiero po pojawieniu się napięcia w lampce otwierania drzwi? Wykorzystując układ pamięci jaki zastosowałeś wydaje mi się, że można spokojnie sprawdzać co układ ma zrobić (w przypadku otwarcia drzwi kiedy są rozłożone lusterka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dać cos wam to zaraz jakieś wymysły

Nic w tym dziwnego, że ciekawe pomysły staramy się dopasować i zastosować w swoich autach.

W moim przypadku musiało by to działać (być aktywowane) inaczej ze względu na miejsce zamocowania lusterek.

A zarzuciłem pytania, mając nadzieję, że przemyślałeś przed montażem u siebie i inne koncepcje aktywacji.

Jak możesz podaj co to za układ, (gotowiec czy własny projekt i wykonanie) resztę spróbujemy pod swoje potrzeby zastosować. Może się z tego urodzić nowy projekt czyniąc Twój pomysł bardziej uniwersalnym.

dodano

Twój opis, to kolejna inspiracja do ruszenia odłożonego pomysłu....

Trochę pogrzebałem w necie w przekaźnikach i tak sobie upatrzyłem przekaźnik bistabilny, jedno albo dwucewkowy (to jeszcze do ustalenia):

http://sklep.avt.pl/p/pl/484036/przekaznik+az850p2-12+12vdc+bistabilny+dwucewkowy.html

http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AZ850P_PL.pdf

i zastosować podobne połączenie jak na 1 stronie tego tematu czyli sterowanie zasilaniem zamków, (w najlepszej wersji sygnałem domykania szyb)

No i jeszcze pozostaje kwestia składania lusterek przy włączonej autoblokadzie zamków. To jeszcze sprawa do przemyślenia jak to odseparować.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda kwestia zasilania na panelu podnoszenia/opuszczania szyb? Wydaje mi się, że tam sygnał pojawia się dopiero po zapłonie - także teoretycznie zmienia się tylko źródło informacji do gotowego modułu kol. kamiso

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!