Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Scenic I automat


gregorrus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

powoli przymierzam się do zmiany autka, przyzwyczaiłem się do większego wnętrza (mam P406), ale sporo jeżdżę po mieście, więc przypasowałby mi bardziej pakowny kompakt. Kombi mnie nie ruszają, a chcę coś bardziej komfortowego niż np. Kangoo i wymogiem jest automat. Z grona przystępnych cenowo aut (max ok. 10 tysi) najwięcej jest właśnie Sceniców.

Co myślicie o tym autku: http://otomoto.pl/renault-scenic-C21017514.html ? Stoi od jakiegoś czasu, cena zaczynała się od 12,5 tysi, obecnie jest mniej. Wydaje się być w stanie wartym zakupu a przynajmniej oglądania. Proszę o uwagi.

 

Chętnie też obejrzę inne oferty. Interesują mnie głównie roczniki 1999-2000 (z racji ceny) może być PH1 przejściówka (z wnętrzem ph2) - były takie w 1999. Silniki benzynowe, najlepiej 2.0 16V :) (lub 8V - w przejściówkach) ale i 1.6 16V będzie ok. Chyba, że któryś odradzacie z automatem, to proszę o opinie.

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przejściu z 406 na Scenica w sumie nie odczujesz zmiany komfortu, poza większym hałasem od silnika.

Co do auta, to dowiedz się od właściciela kiedy ostatnio był wymieniony olej w skrzyni i jaki został zalany.

Jeżeli nie będzie miał pojęcia o co chodzi, to daj sobie spokój z tym autem.

Olej musi być Elf Renaultmatic D3 syn, lub Elf G3 syn, jak jest inny, to sobie odpuść.

Skrzynia biegów jest dokładnie taka sama jak w Peugeocie 406 (PSA ma trochę inne oprogramowanie i inny olej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, właśnie nie chciałbym rezygnować z komfortu, do którego się przyzwyczaiłem, choć wiem, że zwiększenia poziomu hałasu nie da się uniknąć. Z danych na papierze wynika, że mój P406 2.0 aut. jeździ podobnie jak Scenic 1.6 16V aut. choć różnica w masie nie jest duża. A takie osiągi mnie satysfakcjonują. Jeśli spalanie 1.6 jest przyzwoite to zapewne będę szukał właśnie tego silnika, większość ogłoszeń właściwie dotyczy aut z tym silnikiem. Co do skrzyni to akurat dobrze, że jest ta sama, osobiście podoba mi się praca mojej AL4, 4 biegi są ok. tym bardziej, że przełożenie jest bardzo fajne (przy 90 kmph mam 2000obr, przy 130 niecałe 3000).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj się za bardzo suchymi danymi papierowymi.

Żeby Scenic z automatem jeździł tak samo jak 406, to też musi mieć silnik 2,0.

Scenic 1,6 16V aut. ma zbliżoną dynamikę do Peugeota 406 1,8 16V z automatem.

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm, będę musiał się zatem przejechać takim 1.6 w automacie, żeby sprawdzić jak to jedzie. Trochę się przyzwyczaiłem do elastyczności P406... Ciężej jest na pewno znaleźć 2.0 16V PH2 z automatem, więcej jest 1.6, ale też nie spieszy mi się z zakupem.

A duże są różnice w spalaniu? Na papierze silnik 2.0 Renault jest oszczędniejszy niż PSA (mi wychodzi po mieście 12-12,5l/100km, trasa 6.5-7, takie same są dane fabryczne), ale wiem że w praktyce bywa różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce palą praktycznie tyle samo.

Scenic 2,0 16V realnie pali około 11l w mieście i 7,5l na trasie (benzyna 95).

Nie wiem tylko jak się przedstawia spalanie w automacie.

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie ułatwia mi decyzji, myślałem że zakup 1.6 będzie lepszy ze względu na spalanie. No nic, to muszę się przejechać 1.6 i zdecydować, czy mi wystarczy. Jak nie to będę polował na 2.0.

Miałbym jeszcze jedno pytanie: w 1999 roku były produkowane przejściówki - tzn. buda stara, wnętrze nowe, silniki 1.6 16V i 2.0 8V. jak wygląda kwestia skrzyń automatycznych tam? Są już te nowsze bardziej "inteligentne" (tak są opisywane w instrukcji, choć tam są oba typy). Pojawiają się 2.0 8V z 1999 roku właśnie w takiej konfiguracji (coś tego typu http://otomoto.pl/renault-scenic-klima-automat-ideal-zarjstrow-C20292762.html, zastanawiam się jakie skrzynie żeniono w tych wersjach? A jak sprawuje się to połączenie? Podobno 2.0 8V był bardzo udanym i pasującym silnikiem, pali chyba tylko nieco więcej niż 2.0 16V?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te bardziej inteligentne były montowane od 1999 roku, ale w użytkowaniu praktycznie się nie różnią.

W Sceniku 1 PH 2 skrzynia automatyczna przy 2,0 16V pojawiła się z opóźnieniem i mało jest takich aut.

Do tego czasu były montowane silniki 2,0 8V z automatem, dynamika jazdy taka jak w 1,6 16V z automatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W praktyce palą praktycznie tyle samo.

Scenic 2,0 16V realnie pali około 11l w mieście i 7,5l na trasie (benzyna 95).

Nie wiem tylko jak się przedstawia spalanie w automacie.

 

Grand Scenic 2.0 16v z automatem: miasto 11-12, trasa 8,5

Auto ma ponad półtorej tony masy własnej, wiec silnik ma co ciągnąc.

 

Jesli chodzi o skrzynie automatyczne to nazywają sią one DPO (literka "o" lib "zero").

Skrzynie te nie mają miarki poziomu oleju i wyróżniają się tym, że Scenic ma na dzwigni mały guziczek do biegu D3; D2 i D1 włączmy przez przesunięcie dzwignią. Jeszcze guziczek z "gwiazdką", co powoduje, że auto rusza z "dwójki". Podobno w tych skrzyniach nie wymienia się oleju, ale szkoły w tym względzie są różne. Powinny bez problemu wytrzymać 100 tyś mil (160 tyś km) bez wymiany oleju. Skrzynia ta jest o tyle ciekawa, że ma cztery biegi oraz sprzegło do blokady konwertera.

Skrzynia normalnie przełacza biegi tak: Ruszamy na jedynce, potem wskakuje dwójka, potem sprzęgło blokuje konwerter, potem trójka i czwórka. Blokada konwertera jest po to, żeby uniknąć poślizgu na konwerterze i uniknąć strat z tym związanych. Podczas nagrzewania silnika blokada konwertera nie działa. Blokada konwertera sprawia, że sceniki z tą skrzynką są bardzo ekonomiczne. Podczas spokojnej jazdy na autostradzie (automaty nie lubią szybkości powyżej 130kmh) uzyskiwałem w modelu Iph2 1.6 16v 6.5 - 7.

 

W moim Scenicu z 99 miałem problem, bo przy pełnym gazie, gdy skrzynia się nagrzewała potrafił wywalić tryb awaryjny. Nie przejmowałem się tym tylko robiłem "reset" skrzyni (szybko kluczykiem on-off podczas jazdy) i jechałem dalej. Na wpełni nagrzanej skrzyni tego problemu nie było.

Radziłem się fachmana, powiedział, że jest to znany problem i nawet nie radził podłączać pod komputer, bo problem jest tylko jeden: brak zadanego ciśnienia w nagistrali olejowej; czyli może być wszystko, od pompy przez elektrozawory, na czujniku kończywszy.

 

W wersji Grand 2.0 16v z roku 2008 dalej jest ta sama skrzynka DPO, zachowuje się przywoicie, co świadczy o w miarę udanej konstrukcji. Skrzynka

W scenicach III montowane są wytrzymałe, nissanowskie bezstopniowe skrzynie CVT, znane z Nissana Murano kojarzone silnikiem V6 3.5 litra (takie jednostki są w niektórych lagunach i espace'ach)

 

Generalnie polecam scenica automata, ale z rosądnym przebiegiem. Ważne, żeby go sprawdzić czy dobrze przełącza. Jeśli się nigdy nie miało wcześniej styczności z automatyem, polecam zaprosić na oględziny kogoś, kto na automatami dużo jeżdził.

Sprzedawcy należy powiedzieć, że chcemy wypróbować gdy silnik jest zimny i pojeżdzić nim ok 20 min. Jeśli sprzedawca coś ściemnia lepiej odpuścić sobie zakup.

 

Ważny tip, przed uruchomienim silnika otwieramy maskę, sadzamy kogoś za kierownicą i polecamy wcisnąć gaz do deski. Potem palcem trzeba sprawdzić czy przepustnicę da się jeszcze uchylić czy nie. Czasmi sprzedawcy chcą zamaskować wadę skrzyni poprzez taką regulację linki gazu, aby przy pełnym gazie nie otwierała się bardziej niż do połowy.

Edytowane przez sanfran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Najlepsza według mnie książka serwisowa Haynes Manual wspomina, że skrzynie są "Sealed for Life" i oleju nie wymienia się, a jednocześnie zaleca wyminę paska rozrządu co 36 ty mil (60 tys km) lub nie rzadziej niż co cztery lata. Za tym olejem przemawia na przykład brak możliwości pomiaru poziomu oleju.

 

Ale możliwe, że pies jest pogrzebany w tym, że auta te są eksploatowane w zupełnie inny sposób. W Polsce auto z przebiegiem 150 tys km zaczyna drugą młodość, a należy mieć na uwadze, ze pewne elementy są projektowane do pracy w określonym przedziale czasu.

Skończyły się już czasy wiecznych i dobrych samochodów. Obecne produkty motoryzacyjne mają zaprogramowany czas życia ok 7-10 lat i nic na to nie poradzimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam po latach. Panowie planuję powrót do Scenica (2001 Mk1 Ph2 taki , bo uważam , że prawdziwy Scenic na tym modelu się skończył :) ) ale z automatem. Dlaczego ? Bo w miedzy czasie miałem i polubiłem automat, no i kobita w niebowzięta :) generalnie spor oo automacie wiem o co kaman. Za bzdury uważam powiedzenia "żadnych aut na F" kto nie miał ten nie wie co mowi. Mam jednak inne pytanie, te częste tryby awaryjne w DP0 czy to przypadki czy bzdury? Planuje 1,6 16V własnie z DP0 , auto zadbane ale mam obawę co do tej skrzyni. Czy słuszną ? Są tu wśród nas użytkownicy którzy potwierdzą i Ci co nie potwierdzą ? Co więcej mam 15km bardzo ogarniętego mechanika od automatów w razie czego, tylko kosztów szkoda by było jezeli to powtarzające problemy z nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!