Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Wymiana Płynu hamulcowego co ile i po co ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam niektóre osoby twierdzą że wymiana płynu hamulcowego jest zbędna czy to prawda ?.Podczas postoju na światłach z wciśniętym pedałem hamulca płyn się grzeje ? przecież niema żadnego tarcia bo samochód niema żadnej energi w tym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim płyn hamulcowy jest substancją higroskopijną czyli wchłania wodę a co za tym idzie pogarszają się jego właściwości (jak dobrze wiemy woda wrze już przy 97C a płyn hamulcowy przy 200C-DOT3, 240C-DOT4/S, 260C-DOT5 wystarczy 2% wody w płynie by temperatura wrzenia spadła do 180C [Dla DOT4]) więc nawet producenci płynów zalecają wymieniać go co 3 lata dla własnego bezpieczeństwa (a te bezpieczeństwo kosztuje w granicach 30zł za płyn na cały układ).

Poczytaj:

http://www.mototechnika.republika.pl/pliki/plynyham.html

Edytowane przez Merkaba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merkaba popieram w 100%. Wymiana płynu nie kosztuje dużo a dla bezpieczeństwa ma duże znaczenie. Przy badaniu technicznym diagnosta powinien sprawdzić płyn (nie robią tego). Wymiana co 3 lata spokojnie wystarczy. Ja zawsze ściągam strzykawką przy kołach i nie raz już widziałem kropelki wody w strzykawce. Woda zamarza i jest ściśliwa więc ma duży wpływ na drogę hamowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda nie jest ściśliwa, zachowuje się jak każdy plyn. Tu chodzi głównie o temp. wrzenia, i że powoduje korozję. Oba te powody powodują, że płyn hamulcowy należy zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak wszystko fajnie ale na drugie pytanie mi nie odpowiedzieliście, czy podczas postoju np na światłach z wciśniętym pedałem hamulca płyn hamulcowy pracuje na tyle mocno aby się gotować?. Przecież nie musi zatrzymać pojazdu (wytracić energi) bo kiedyś mi tak mówiono i stosuję to , że najlepiej jest stać na hamulcu pomocniczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyn hamulcowy "grzeje się" podczas hamowania jak auto jest w ruchu. Na postoju także może przyjmować ciepło z układu hamulcowego ale nie w takim stopniu jak podczas ruchu samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przede wszystkim płyn hamulcowy jest substancją higroskopijną czyli wchłania wodę a co za tym idzie pogarszają się jego właściwości (jak dobrze wiemy woda wrze już przy 97C

Pała z fizyki - w warunkach normalnych woda wrze w 100 C, ale to prawda, że obniża temp wrzenia płynu hamulcowego. I to jest powód okresowej jego wymiany.

 

PZDR

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!