Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Oświetlenie wymysły ;)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich obserwujących forum,

jest to mój pierwszy temat więc za wszelkie nie dociągnięcia i błędy przepraszam ;)

Tak więc jak w temacie chciałem zrobić lepsze bezbarwne(białe) podświetlenie wnętrza, bagażnika świateł wstecznych,i postojówek przednich,

ale nie wiem czy bezpieczniki wytrzymają czy się jakieś plastiki przy lampkach nie potopią jak dam żarówki przynajmniej o 5W większe

od poprzednich. Z góry dziękuję za pomoc. :)

Pozdrawiam wszystkich Marcel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj tematy o podmianie tych punktów świetlnych na LED-y, a otrzymasz o wiele więcej światła i jeszcze fabryczne przewody i bezpieczniki będą miały wielki zapas prądowy.

Przy światłach zewnętrznych uważaj jednak, by nie stracić dowodu rejestracyjnego jak pozakładasz źródła światła inne jak te, z którymi lampy otrzymały homologację.

Jedynie przy oświetleniu tablicy rejestracyjnej jest na LED-y oko przymykane, zarówno na drodze jak i na przeglądach.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gojgien stacje diagnostyczne dawno temu odpuściły. Oko przymykane jest i na ledy w postojówkach i na ledy w światłach dziennych (odpowiednik P21W) a osobiście doświaczyłem, ż również na ledy w światłach mijania. Kupiłem swego czasu u chińczyka takie cudo zamiennik h7 co rozsyłało strumień 2400lm świeciło przecudnie, cóż skoro niestety oślepiało. Pojechałem do diagnosty by na przyrządzie ustawił mi reflektory myśląc, że problem pochodzi od nich a facet mówi "Pani ale zgaś Pan długie bo tylko mijania mogę wyregulować". Ja Mu na to, że to światła mijania a Jemu kopara tak spadła, że szok. Czy kazał mi to wymontować, chciał zatrzymać dowód - NIE! Zachwycał się tylko jak mocno świecą i żałował jak ja, że nie da się ich wyregulować bo rozsyłają wielką śnieżnobiałą plamę światła.

A na koniec - przymykają też oczy na przyciemniane szyby, no chyba że prostaczki ściemniają na max-a przód boczny jak tył. Takie są realia. Naturalnie mój post nie jest pochwałą tego stanu ani zachętą do tego by tak robić a jedynie obserwacją faktycznego stanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tych miejscach mam zwykłe taśmy LED.

W sceniolu pólka w bagażniku jest sztywna wiec mam podklejone na jej obrzeżu 2 kawałki po 25-30 diodek i to jest przez Wtyczkę AC/DC podłączone do takiego samego gniazda, zamontowanego w plastiku obok fabrycznej lampki.

Przed wyjęciem półki trzeba wtyczkę odłączyć.

W drzwiach mam także 5cm kawałki taśm, po 3 SMD5050. Taśma na 12V zakupiona na centymetry w Praktikerze (biała ciepła).

Liczysz potrzebna ilość miejsc ciecia i taki odcinek kupujesz w całości. TO samo w lampkach oświetlenia tablicy rejestracyjnej.

Przed każdym z tych układów (3xLED/5cm) jest szeregowo wstawiony rezystor 43om i mocy 1W tak z zapasem. Dostosowuje to taśmę do zasilania 15V, co powinno ją uchronić przed przepalaniem.

Koszt takiego zestawu (5cm taśmy +rezystor) to 1,4zł.

Niestety im więcej żarówek zastąpimy LED-ami w układzie oświetlenia wnętrza, to przyciemnianie gorzej działa.

Krócej to trwa i szybciej gaśnie.

Pomimo że mam jeszcze dodatkowo podłączone 12szt. diodek pod lampki w drzwiach to niewiele to poprawia.

Dodatkowe diody to podświetlenie pod drzwiami, czerwone w tył jak drzwi są otwarte i podświetlenie klamek zewnętrznych.

Układ ten jest fabrycznie przygotowany na żarówki i to przez ich włókna (obciążenie) to przygasanie działa poprawnie. LED-y tego nie potrafią.

W czasie przygasania przychodzi taki moment, że diodki po prostu gasną błyskawicznie.Żarówki w tym czasie jeszcze przygasały.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie nie bawić się w zwykłe żarówki tylko w LED i paski LED.

Dzięki Gojgien za opis. Jaką kwotę ogółem za wszystkie oświetlenia (Bagażnik, środek przód i tył, drzwi, tablica rejestracyjna, postojówki przód) bym

musiał zapłacić? Dużo mi to zajmie czasu?

Pozdro ;)

Edytowane przez malutkiracing13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka kasa??

Masz wyżej podane aktualne ceny. Każda lampka taka jak w drzwiach, czy nad tablicą rejestracyjną, to 5cm pasek z 3 ledami SMD5050 i 2 rezystorami SMD w układzie. Do tego 1 dodatkowy rezystor, by przystosować to do 15V to koszt 1,4zł.

Do tego własne wykonanie co trudno wycenić.

Dodatkowe taśmy w bagażniku mam już wcześniej wklejone. Tam dodatkowym kosztem jest gniazdo i wtyczka AC/DC. Niestety nie pamiętam cen ale koszt jest podobny, razy wielokrotność zastosowanych modułów. W lampkach jest to na stałe przylutowane. Plusem tego rozwiązanie jest niższa cena jak chińskie LEDY odpowiadające wielkością żarówkom W5W, oraz kierunkowość ich świecenia. (w stronę klosza, a nie w drzwi)

 

Dodano: 28 sty 2016 - 00:05

W podsufitce mam jeszcze żaróweczki ale mam w planach i tam ledy wstawić.

Będzie to chyba inna opcja, ze względu na mniej miejsca.

Ledy SMD5050 odzyskane z zepsutej żarówki LED na 230V. Prawdopodobnie poszedł jakiś element i sobie mrugała. Ledy są jednak sprawne, a jest ich tam 27 szt.

Trzeba to tylko wykonać. I to tak by mogło być wymienne na wcisk, jak W5W ale światło skierowane tylko w dół.

 

No i wszystkie białe ledy jakie stosuje u siebie maja barwę ciepłą. Te mi się bardziej podobają, bo kolory w ich oświetleniu są bardziej naturalne..

Poniżej fotki jak świecą na rejestrację i za auto 2 lampki po 3 SMD5050.

(w każdej SMD5050 są scalone 3 diodki czyli w tych 2 lampkach praktycznie jest 18 zwykłych diodek)

1 fota krótko przez zmrokiem, 2 w tym samym czasie ale od góry świeci lampa nad wjazdem do garażu.

post-2372-0-42226900-1453937677_thumb.jpg post-2372-0-73827900-1453937700_thumb.jpg

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oko przymykane jest i na ledy w postojówkach i na ledy w światłach dziennych (odpowiednik P21W) a osobiście doświaczyłem, ż również na ledy w światłach mijania.

Problem zaczyna się w chwili wypadku.

Kolega jest biegłym sądowym i już wiele razy był wzywany do różnych ciekawych spraw.

Między innymi kilka osób ze sprawców stało się współwinnymi.

Oświadczyli, że zostali oślepieni przez nadjeżdżające auto i nie mogli dokładnie ocenić odległości.

Sąd zwrócił się po opinię do biegłego, który stwierdził, że w lampach były zainstalowane żarówki bez homologacji i rozkład światła z nich pochodzący jest inny niż ze źródła homologowanego.

Kilka razy miał też takie sprawy dotyczące najechania na tył pojazdu, gdzie wjeżdżający zeznał, że światła stop się nie zaświeciły.

Ekspertyza wykazała, że znowu źródła światła nie były homologowane, a na dodatek nie można stwierdzić, czy świeciły się w chwili uderzenia (mogły paść od uderzenia).

Kolega opowiedział i pokazał sprawy jeszcze w kilku sprawach, czasami naprawdę włos się jeży od tego, czego ludzie się czepiają.

Konkluzja z tego prosta, części nie miały homologacji, możesz z ofiary stać się współwinnym, a nawet winnym.

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym wiedział gdzie jest sterownik oświetlenia, można by przerobić z analogowego przygasania na cyfrowy - co to da? A no to że niezależnie czy połączymy diody czy żarówki, podświetlenie będzie rozjaśniać i przyciemniać tak samo. Sam układ nie jest trudny a jedynie zasilanie (standardowo 5V ale nic nie stoi na przeszkodzie by instalacją samochodową sterować tyrystorem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

Ja do oświetlenia tablicy mam zamontowane dedykowane zamienniki LED'owe firmy Einparts. Konkretnie takie: Einparts/

Z istotnych faktów jest to, że posiadają polską homologację i żaden diagnosta czy policjant nic Ci nie może zrobić.

Do oświetlenia wnętrza zastosowałem żarówki LED: W5W i C5W (różne miejsca), należy zwrócić uwagę na rozmiary W5W gdyż np. w lampce sufitowej nad klapą bagażnika musiałem specjalnie kupować żarówkę o wymiarze który zmieścił się w oprawce. Całość wyniosła około 30zł (wnętrze) + 70zł (tablica). Polecam LED'y COB które to dają dużo jasnego światła. :D :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!