Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Opróżnienie układu z płynu chlodzącego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie jak opróżnić do czysta układ z płynu chłodniczego? Wczoraj na trasie strzelił mi jeden wężyk i musiałem awaryjnie zalać go wodą, teraz chce to wylać i zalać normalny płyn. Wyczytałem żeby odkręcić odpowietrznik na bloku silnika jednak nie za bardzo mam do niego dostęp bo jest z "tyłu" silnika. Wyjąłem dolny wąż od chłodnicy, coś tam zleciało ale to chyba nie wszystko. Czy np jak bym gdzieś podłączył pompkę i pompował to ciśnienie wypchnie całą wodę? Jeśli tak to gdzie najlepiej pompować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo zdejmując dolny wąż chłodnicy opróżniłeś tylko duży obieg (chyba że robiłeś to na ciepłym silniku), w małym dalej jest płyn bo jest zamknięty przez termostat. Musisz otworzyć obudowę termostatu żeby spuszczać dalej płyn, ja dodatkowo po prostu ustami dmuchałem w wężyk przy zbiorniczku wyrównawczym żeby wypchnąć wszystko. Przy okazji polecam od razu wymienić termostat. I tak otwierasz obudowę, a może się okazać, ze zalejesz układ płynem i za 2-3 miesiące siądzie termostat no i znów trzeba zlewać płyn ;) Nic na bloku silnika nie musisz odkręcać, zalewając nowy płyn odkręć odpowietrznik przy obudowie termostatu oraz ten na chłodnicy, jeśli go posiadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się że wężyk najprawdopodobniej strzelił przez walnięty termostat. Termostat ma popękane uszczelki i wykrzywiony ten bolec więc kwalifikuję się do wymiany. Ma znaczenie jakiej firmy kupie termostat? Czy wszystkie się jako tako nadają, nie chce wydawać nie wiadomo ile bo i tak w tym miesiącu Meganka zjadła wypłatę :D

 

Dodano: 03 maj 2016 - 16:30

Jeszcze jedno pytanie, miedzy obudową a silnikiem powinna być uszczelka? U mnie było uszczelnione jakimś silikonem czy czymś takim. Pytanie jaki nr ma ta uszczelka? Ewentualnie jak powinna wyglądać bo google pokazuje albo oring albo jakaś dziwną uszczelkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem najtańszy dostępny w sklepie i nie miałem z nim problemów, ciężko mi coś powiedzieć. Co do tej uszczelki na łączeniu obudowy termostatu z blokiem silnika to swego czasu pytałem nawet w Renault o to. Dostałem specyfikację tego połączenia gdzie fabrycznie nie ma żadnej uszczelki i dlatego nie da się takiej kupić. Durne rozwiązanie według mnie, ale trzeba babrać się z silikonem lub dorobić uszczelkę samodzielnie ;)

 

Dodano: 03 maj 2016 - 17:10

Przypomniała mi się jedna rzecz co do termostatu. Uważaj jak będziesz kupował na średnicę. Są dwa termostaty różniące się tylko minimalnie średnicą tego największego pierścienia. Ja kupiłem termostat niby konkretnie do mojego silnika, a okazało się, że jednak nie pasuje i musi być ten o mniejszej średnicy. Zmierz sobie po prostu ten co wyjąłeś przed zakupem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, mam jeszcze pytanie. Ile płynu wchodzi do Meganki? Gdzieś wyczytałem że 6L ale wole się upewnić żeby nie okazało się że zabraknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólna pojemność układu to 6l, ale nigdy nie spuścisz płynu całkowicie. Podczas wymiany wchodzi około 4l, więc spokojnie standardowa bańka płynu starczy i zostanie jeszcze na dolewki.

Jak będziesz uszczelniał połączenie obudowy termostatu z blokiem silnika to rób to dokładnie bo tam masz kanał wodny i olejowy obok siebie. O mieszanie się obu płynów w tym miejscu nietrudno.

Edytowane przez droopy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko chyba się udało. Tylko rano zalałem i odpowietrzyłem tak jak jest napisane w Sam naprawiam, po pracy sprawdziłem stan płynu i ubyło +/- 0.5l względem tego co wlałem rano, tak powinno być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!