Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Brak świateł cofania - brak włącznika


r_afaello

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nowy nabytek Megane Scenic 2.0 KAT z 1997r.

Jednym z wielu problemów jest brak świateł cofania (ciekawe co będzie na przeglądzie).

Bezpiecznik z tego co czytałem jest wspólny dla wycieraczki i sprysku tylnego, które działają więc tu raczej nie problem

Chciałem sprawdzić w kostce czy dochodzi napięcie - niestety nie wiem które piny (ma ktoś rozpiskę ? )

Doszedłem do silnika i tam nad skrzynią biegów znalazłem luźno latający przewód zakończony wtyczką z 2 pinami - myślę BINGO mam cię.

Niestety przewód jest krótki i w jego zasięgu nie ma niczego co by wyglądało na wystający ze skrzyni włącznik wstecznego.

Ktoś ma rysunek, fotkę gdzie on ma być?

Zrodziła mi się w głowie teoria, że może oryginalnie tam była skrzynia automatyczna. I wiązka w aucie może nie pasować (swoja drogą nie wiem czy automat też ma taki konwencjonalny włącznik)..

Zacząłem szukać dekoderów VIN ale podaję różne informacje (czasem nawet rocznik 2002 widziałem :-) jednak te w których byłą pozycja skrzyni biegów było napisane Automat 4 biegowy.

Ma ktoś możliwość zweryfikować z czym moje auto wyjechało z fabryki?

Z góry dzięki.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję przeglądnąć forum pod kątem "czujnik cofania" lub "czujnik wstecznego"

Znajdziesz dużo na ten temat, nawet rysunki i fotki.

Zasadniczo najlepszy dostęp do czujnika jest od strony lewego koła przedniego, trzeba go zdjąć lub z kanału.

Podaj VIN to się poszuka, bez tego ani rusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo.

Będę szukał.

 

Dodano: 09 maj 2016 - 10:37

Aktualizacja.

<><><><><><><><><><><><><><>

Jednak będę potrzebował podpowiedzi.

Nie chodzi o lokalizację czujnika bo tu namiary otrzymałem a jedynie nie było okazji koła zdjąć by zajrzeć więc tego tematu nie ruszam na razie.

<><><><><><><><><><><><><><>

Równolegle z założeniem wątku zarejestrowałem się na stornie renault i wysłałem zapytanie o skrzynie.

<><><><><><><><><><><><><><>

Odpowiedź:

 

Odpowiadając na Pańskie zapytanie, odnośnie skrzyni w Pańskim aucie o nr VIN VF1JA0G0216698693 informuję, że tak ma Pan rację i to auto posiadało wcześniej automatyczną skrzynię biegów. Dodatkowo w załączniku, znajdzie Pan rozpisane wyposażenie Pańskiego auta.

 

Mimo że chyba literówkę zrobiłem podając VIN w watku (VF1A0G0216698693 a jest VF1JA0G0216698693) ale A0G0 jest.

<><><><><><><><><><><><><><>

Więc muszę założyć że renault się nie pomyliło (mimo sprzecznych info na forum)

i jednak jest tam automat.

Gdzie w skrzyni automatycznej jest poprowadzony przewód z lamp cofania? Też do grodzi silnika w okolicę skrzyni czy może gdzieś do lewarka?

 

 

lapka2.gif

Regulamin pkt.

5.9 - Enter Aston76

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wcześniej był automat to zasilanie do świateł cofania wychodziło bezpośrednio z ECU skrzyni automatycznej. Możesz sam dorobić sobie brakujący element instalacji wykorzystując to, że jeden z dwóch przewodów we tej nie podłączonej wtyczce jest podłączony bezpośrednio do żarówek świateł cofania. Do drugiego przewodu musisz podać + po zapłonie poprzez włącznik na skrzyni biegów. Do żarówek powinien prowadzić biały przewód z tej wtyczki a napięcie podasz z bezpiecznika w skrzynce pod maską na żółty przewód wtyczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem czy dobrze załapałem (lajkonik ze mnie jeśli chodzi o prąd). Normalnie we wtyczce w komorze silnika powinno być napięcie po zapłonie, które idzie przez bezpiecznik (chyba ten sam co wycieraczka i sprysk tylny).

Dalej włącznik, po wrzuceniu biegu, mostkuje te przewód i białym kolorem leci aż do lampy - zapalając ją.

 

Proponujesz wykorzystać 1 przewód (wogóle to zrobię fotę tego co tam wisi pod maską jak wrócę do domu) z tej wtyczki (biały) i z komory silnika wykorzystać obecny tam + po zapłonie (żółty) i wpiąć go zamiast tego drugiego (niewykorzystanego) przewodu w wiszącej wtyczce.

 

Aktualizacja

Fotka:

f0c92e05jvy5a36.jpg

Wtyczka wisi, i jak widać dalej nie sięga.

Czy to normalne że jest taka krótka?

Innej wolnej wtyczki tam nie widać a ta jest 2 pinowa więc pasuje do opisu.

 

 

Moze ktoś podpowiedzieć którędy biegnie przewód świateł wstecznego?

Myślę że to:

Zasilanie:

Wtyczka w komorze silnika > wiązka pod maską> ?? > bezpiecznik

Sygnał do świateł:

Wtyczka w komorze silnika > wiązka pod maską > ???? > tylna lampa

 

Pewnie są gdzieś po drodze jakieś złączą, kostki. Którędy biegnie ta wiązka?

Pytam bo nie bardzo wiem jak wykonać naprawę.

Próbowałem sprawdzić ciągłość przewodu i upewnić się czy ta kostka po maska jest gdzieś podpięta (zasilania już wiem że w niej nie ma)

Pożyczyłem szukacz przewodów. Podłączyłem przy wtyczce i poleciałem z sondą do wtyczki przy lampie - w każdym przypadku piszczał. Jestem amator, więc możliwe że w głupi sposób sprawdzam (obecność napięcia bo aku nie odłączny etc.)

 

Wpadłem na pomysł żeby sprawdzić jeszcze tak.

Długi przewód podłączyć do tylnej kostki (z tego co wiem do biały przewód) i pociągnąć poza autem pod maskę. Tam miernikiem ustawionym na brzęczyk mostkować ten przewód z pinami wtyczki od czujnika.

Można tak?

Są inne lepsze sposoby?

Boje się podawać napięcia na niewłaściwy pin tej wiszącej kostki.

 

Dodano: 17 maj 2016 - 14:57

Nie widzę opcji podbijania tematu więc zmuszony jestem pisać post pod postem

Widzę, że sam ze sobą pisze, bo temat już omijany chyba jest, a w weekend ma być ciepło więc bym kolejne podejście zrobił do tematu.

 

Kolego zapoznaj się z regulaminem zamieszczania zdjęć i zastosuj się do niego. Aston76

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Downloadzie masz schematy elektryczne, tam znajdziesz rysunki z przebiegiem kabli, opisem pinów we wtyczkach itd.

Obawiam się, że sam będziesz się musiał przez to przekopać.

Może da się poprowadzić wiązkę od czujnika w skrzyni do miejsca gdzie da się podpiąć do istniejącej instalacji świateł cofania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze musisz sprawdzić czy jeden z kabli we wtyczce (prawdopodobnie biały) ma bezpośrednie połączenie ze światłami cofania. Musisz się upewnić, że jest to na pewno żarówka światła cofania. Sprawdzisz to miernikiem. Jeżeli tak to jesteś prawie w domu. Następnie sprawdź czy w skrzyni masz czujnik załączonego biegu wstecznego. Praktycznie na 100% powinien być. Sprawdź czy czujnik jest sprawny. Po załączeniu biegu wstecznego jego piny muszą być zwarte. Sprawdzisz to miernikiem lub tym szukaczem przewodów. Jeżeli wszystko co powyżej napisałem działa to wystarczy obciąć wtyczkę i ten przewód który ma bezpośrednie połączenie z żarówką świateł cofania podłączyć do jednego z pinów na czujniku cofania w skrzyni biegów. Do drugiego pina czujnika cofania podłączasz przewód ze skrzynki bezpieczników. W skrzynce bezpieczników musisz tylko znaleźć bezpiecznik na którym masz + po włączeniu zapłonu.

Dobrze jakbyś miał kogoś do pomocy kto trochę ma pojęcie o elektryce i potrafiłby sprawdzić ciągłość przewodu i występowanie napięcia na bezpiecznikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może da się poprowadzić wiązkę od czujnika w skrzyni do miejsca gdzie da się podpiąć do istniejącej instalacji świateł cofania.

I tak jest plan

Po pierwsze musisz sprawdzić czy jeden z kabli we wtyczce (prawdopodobnie biały) ma bezpośrednie połączenie ze światłami cofania

Tak. wiem że to najważniejsze tyle że jakoś nie mogę tego zrobić - może złą metodę przyjąłem.

Musisz się upewnić, że jest to na pewno żarówka światła cofania. Sprawdzisz to miernikiem.

Miernikiem masz na myśli mój pomysł z 2 przewdoem i za pomocą brzęczyka?

Następnie sprawdź czy w skrzyni masz czujnik załączonego biegu wstecznego. Praktycznie na 100% powinien by

Widziałem z boku skrzyni czujnik jest- jeszcze nie wiem czy sprawny ale wiem że wiszący przewód do nie go nie dosięgnie i trzeba będzie przedłużać.

Po załączeniu biegu wstecznego jego piny muszą być zwarte. Sprawdzisz to miernikiem lub tym szukaczem przewodów

Tu chyba proste - jest przejcie / niema przejścia miedzy pinami czujnika

Tak więc cały problem skupia się w jednym punkcie. Jak sprawdzić który to na 100% i czy ma ciągłość przewód od wtyczki do lampy.

Nie napisaliście co myślicie o pomyśle z 2 przewodem i brzęczykiem.

Czemu ten szukacz przewodów piszczał przy każdym pinie lampy (zapłon wył). To zbiło mnie zupełnie z tropu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miernikiem masz na myśli mój pomysł z 2 przewdoem i za pomocą brzęczyka?

Coś w tym rodzaju. Miernik ustawiasz na brzęczyk, jedną z końcówek pomiarowych miernika przykładasz do jednego z pinów tej niepodłączonej wtyczki a drugą końcówkę pomiarową za pomocą kabelka przedłużającego do przewodu zasilającego żarówkę światła cofania przy lampie. Jak zabrzęczy to masz odpowiedni przewód. Wtedy też będziesz mógł dla próby do tego pinu we wtyczce podłączyć przewód z + akumulatora by sprawdzić, czy zaświecą się lampy światła cofania.

Można by też sprawdzić czy ta wtyczka pasuje do czujnika na skrzyni biegów, oczywiście wcześniej obcinając przy niej przewody z pewnym naddatkiem by ewentualnie można było dolutować do nich potrzebne przewody. Ułatwiło by to montaż instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!