Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Czym są kraje bałtyckie- Litwa, Łotwa i Estonia?


suomi2

Rekomendowane odpowiedzi

Tzw. państwa bałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia) mimo pewnych podobieństw dzieli mnóstwo różnic!
Bałtami (etnicznie) są tylko i wyłącznie Litwini i Łotysze, jedynie języki litewski i łotewski to języki bałtyckiej grupy językowej. 
Natomiast Estończycy to Ludy Fińskie (są najbliższymi krewnymi Finów i ich język nie ma nic wspólnego z językami bałtyckimi), język estoński to najbliższy krewny fińskiego. 

Także to wygląda tak z punktu widzenia etnicznego i językowego:

-Ludy Fińskie: Estończycy i Finowie
-Ludy Bałtyckie: Litwini i Łotysze
Chociaż, de facto, także większość Łotyszy to "zbałtowione" ludy fińskie. Ludy fińskie, które przejęły kulturę Bałtów po setkach lat życia obok siebie.
Dawniej Finlandię również zaliczano do krajów bałtyckich, obecnie tego terminu używa się tylko do Litwy, Łotwy i Estonii.

Dla skomplikowania całej sprawy historia dzieli te państwa jeszcze inaczej. Historycznie Łotwa jest podobna do Estonii i dość daleka Litwie. Estonia i Łotwa to dawne niemieckie państwa zakonne i Imperium Szwedzkie. Państwa setki lat rządzone przez Niemców (którzy osiedlili się tam w czasie Krucjat Północnych), a także przez Szwedów (i północ Estonii dodatkowo przez Duńczyków). Ludność Łotwy i Estonii ma ogromne wpływy niemieckiej i skandynawskiej kultury, szczególnie właśnie niemieckiej, nawet podstawowe słowa po estońsku i łotewsku pochodzą od słów niemieckich, np. słowo TAK to w tych językach JA (po estońsku pisane "Jah", po łotewsku "Jā"). Łotysze i Estończycy to Luteranie, czyli tak jak Niemcy z północy Niemiec i Skandynawowie. Niemcy rządzili tam (Łotwa i Estonia) nawet gdy nastało, jedynie formalne, panowanie rosyjskie (Imperium Rosyjskie), rządził tam samodzielnie, aż do końcowych lat 19 wieku, niemiecki Landtag (Rada Regionalna- parlament złożony z miejscowych Niemców Bałtyckich) i kraje miały wyraźnie niemiecki charakter, oczywiście powiązany z wpływami rdzennych narodów- Łotyszy i Estończyków. Czyli aż od średniowiecza do XX wieku Łotwa i Estonia była pod formalnym, a potem nie do końca oficjalnym panowaniem Niemców.
Natomiast Litwini nie mają takich silnych wpływów niemieckich jak Łotwa i Estonia, ale głównie polskie i inne słowiańskie, do tego są katolikami, tak jak Polacy. Chociaż rdzenni Litwini z wybrzeża Litwy, tzw. Litwini Pruscy (którzy prawie całkowicie wyjechali do Niemiec) mają bardzo silne wpływy niemieckie, ale jak mówię to dotyczy tylko niewielkiej części Litwinów bo na wybrzeżu Litwy obecnie większość to Litwini napływowi, ci rdzenni z tej części wyjechali w większości do Niemiec w okolicach II Wojny Światowej.
Tak więc Łotwa i Estonia są bliskie sobie w aspekcie historycznym (ze względu na silne niemieckie wpływy i panowanie w obu krajach), natomiast językowo i etniczne podział jest jest inny: Łotwa podobna jest do Litwy, a Estonia do Finlandii.
Oczywiście to wszystko powyższe dotyczy rdzennych mieszkańców- Litwinów, Łotyszy i Estończyków, a nie mniejszości rosyjskiej przesiedlonej tam w czasach ZSRR w dużej ilości. Np. na Łotwie rdzenni Łotysze stanowią tylko 60% mieszkańców, reszta to Rosjanie przesiedleni tam za czasów okupacji sowieckiej. W Estonii czy na Litwie jest nieco mniej Rosjan, ale pamiętajmy, że jeśli poznamy jakąś osobę z tych krajów, szczególnie z Łotwy czy Estonii, to wcale nie musi to być Łotysz czy Estończyk, przy takiej ilości Rosjan możemy z łatwością trafić na Rosjanina czy innego rosyjskojęzycznego, który z tymi krajami nie ma nic wspólnego.

Oczywiście w czasach okupacji sowieckiej przez ZSRR (1944-1991) kraje bałtyckie wyróżniały się bardzo na tle innych republik ZSRR.
Kraje bałtyckie, czyli Litwa, Łotwa i Estonia JAKO JEDYNE SPOŚRÓD BYŁYCH REPUBLIK ZSRR spełniają następujące kryteria:

1) były niepodległe przed II wojną światową – stąd okres ZSRR w tych krajach uznaje się obecnie za okupację radziecką;
2) należą do kręgu kultury zachodnioeuropejskiej; można też dodać, że Łotwa oraz Estonia stały na wysokim poziomie rozwoju cywilizacyjno-społecznego w przedwojennej Europie, czerpiąc wzorce z Niemiec i Skandynawii, z którymi są blisko związane historycznie i kulturowo;
3) ich języki narodowe, tj. język litewski, język łotewski (języki bałtyckie) i język estoński (z grupy fińskiej) zapisywane były zawsze, także w okresie ZSRR i są nadal alfabetem łacińskim (czyli takim jak polski, oczywiście z własnymi znakami diakrytycznymi, w estońskim prawie takimi samymi jak w niemieckim);
4) ich rdzenna ludność tradycyjnie wyznaje głównie zachodnie wyznania: na Litwie katolicyzm, na Łotwie i w Estonii – protestantyzm (luteranizm);
5) nigdy nie wstąpiły do WNP;
6) są obecnie członkami Unii Europejskiej (można dodać, że we wszystkich tych trzech krajach obowiązującą walutą jest euro);
7) są członkami NATO;
8) są zaliczane przez ONZ do krajów o bardzo wysokim poziomie rozwoju cywilizacyjnego (Patrz: HDI Index).

USA i większość krajów zachodnich nigdy nie uznały włączenia Litwy, Łotwy i Estonii do ZSRR i uznawano to jako okupację sowiecką. W krajach bałtyckich okres ZSRR jest uznany za okupację sowiecką.

Litwa i Estonia są bogatsze od Polski (mają wyższe PKB/osobę), a Łotwa jest nieco biedniejsza od Polski.
Litwa, Łotwa i Estonia to świetne miejsce na wakacyjne wycieczki.

Ryga, stolica Łotwy na zdjęciu.

riga1.jpg

Tallin- stolica Estonii:

 

15765357717_4b51ed8800_b.jpg

Tallin: 

 

1657777-tallin-stolica-estonii.jpg

Estońska policja (politsei):

 

001AAE.jpg

Litewska policja: 

 

fb-sv481064.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przekroczysz Bałtyk tymże promem (2 godziny), pojedziesz z Hesinek np. do Turku, to tam widać jeszcze bardzo wpływy czasów sowieckich. A to już 100 lat minęło :-) Mieszkałem w Turku przez ok. pół roku, miasto przypomina trochę Rzeszów. Helsinki to już bardziej europejskie miasto: studenci, starówka... Żałuję bardzo, że nie miałem okazji zobaczyć Tallina (zwykle spieszyłem się na prom...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Finlandii (Turku) wpływy z czasów sowieckich? W Finlandii to są jak już wpływy z czasów rosyjskich (Imperium Rosyjskie do którego Finlandia należała). Turku to nic specjalnego. To prawda. 

Tallin jest bardzo fajny i uważam, że ciekawszy niż Helsinki.

Edytowane przez suomi2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację - jak w każdym poruszonym przez Ciebie temacie @suomi2 - ale budynki, które widziałem raczej nie powstały za cara Mikołaja :-) a później, co wnioskuję tym, że było tam jeszcze długo po wyzwoleniu sporo Rosjan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konwil, dzięki:)

 

18 godzin temu, kataryniarz napisał:

Nam najbardziej podobało się w Rydze, na dodatek trafiliśmy na obchody nocy świętojańskiej, polecam w tym czasie wyjazd :-)

 

To prawda, Ryga jest mega pięknym miastem. Wg czytelników największej amerykańskiej gazety USAToday została wybrana najpiękniejszym miastem Europy. Architektonicznie styl Wrocławia, Gdańska, generalnie starych niemieckich miast bo właściwie Rygę założył niemiecki duchowny i Niemcy rządzili Łotwą setki lat.

house-of-blackheads-by.jpg

Edytowane przez suomi2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się Panowie Ryga kojarzy tylko z oszustwem w biały dzień, o 1:00 w nocy :-) A konkretnie panowie łotewscy policjanci czekali z nabitym na pseudoradarze wynikiem 84 km/h, na trasie >>promowej<< do Tallina i zatrzymywali każdego na niełotewskich tablicach. Razem ze mną zatrzymani byli Litwini, Estończycy, a swojego puścili. Na wejściu było 150 €, ale chętnie brali w łapę od 10 do 50 €. Myśmy dali chyba 40. Do końca życia będę pewien, że koleżanka jechała na tym moście nie więcej jak 60 km/h, bo pamiętam jak mówiłem jej, żeby przyspieszyła :-) Skrolili tak wszystkie moje cztery samochody, co jechały z pracownikami do Finlandii. Cóż było zrobić, każdy się na prom śpieszył, nikt nie będzie dzwonił do konsulatu...

 

Gdy pracowałem na Litwie, w Możejkach, panowie policjanci również mieli używanie i zarobek na polskich pracownikach opłacanych w €. No nie wiem, ale wydaje mi się, że u nas tak nie ma. Dlatego ja, póki co, uważam tamte rejony za jeszcze nieco dzikie kraje... 

Edytowane przez konwil
Literówki...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie miałem takich doświadczeń, ale myślę, że Litwa i Łotwa to poziom Polski mniej więcej, z tym, że zależy gdzie... Na Łotwie jest bardzo dużo Rosjan przesiedlonych w czasie ZSRR i w rejonach przez nich zamieszkałych jest też gorzej niż w innych częściach kraju.

Estonia, pomimo posiadania także dużej ilości prezentu z ZSRR w postaci Rosjan, jest na pewno krajem bardziej rozwiniętym od Polski. Przykładów mogę dużo podawać.

Na przykład wg rankingu zagrożenia kryminalnego (że, wyjdziesz na ulicę i ktoś Cię napadnie czy okradnie) Estonia jest drugim najbezpieczniejszym krajem Europy (po Austrii). Uważam, że w takim razie ogólnie Estonia jest nr 1 pod względem bezpieczeństwa w Europie bo Austria ma mnóstwo emigrantów w Bliskiego Wschodu co wiąże się z zagrożeniem zamachu.

Ranking zapewne jest prawdziwy bo byłem na północnym-zachodzie Estonii w pensjonacie i tam nawet nie zamykają drzwi, nie dość, że nikogo nie było i chata stała pusta jak przyjechaliśmy to jeszcze para Estończyków, która tam mieszkała zostawiła w pokoju torebki, aparaty itd., a klucz w drzwiach i po paru godzinach wrócili.

Jak szedłem tam po wsi to ludzie uśmiechają się i mówią "tere" (czyli "cześć").

W rankingu wolności od korupcji Estonia jest na 22 miejscu na świecie, a Polska na 29 (Polska ostatnio bardzo awansowała, niedawno była znacznie większa różnica między Estonią, a Polską).

Znajomy przekroczył w Estonii prędkość i tam zabierają prawko za pewne przekroczenia, błagał ponad godzinę policję żeby tego nie robili, w końcu go puścili, ale jak proponował kasę to stanowczo odmawiali i mówili, że za to do aresztu można trafić.

Estonia jest bardzo nowoczesnym krajem, słynne wybory przez internet, mnóstwo rzeczy można załatwić przez neta w urzędzie itd. Jeden z nielicznych krajów świata co ma sieć szybkiego ładowania aut elektrycznych w całym kraju, to prawda, nawet na małych wyspach jest, ABB dostarcza sprzęt:

 

1496070465_626777_1496140898_sumario_normal.jpg

Wszystkie te kraje mają elektroniczny dowód osobisty z chipem. Polska nie ma cały czas co jest głupotą moim zdaniem. 

Litewski dowód osobisty:

lithuania-id-card.gif

Łotewski dowód osobisty:

20120401-personas-aplieciba-eid-paraugs.jpg

Estoński dowód osobisty. Estonia ma dowód z chipem już od wielu, wielu lat ( w nowej wersji chip widoczny jest tylko z drugiej strony):

365541h6ae5t28.jpg

Poniżej jest stara wersja dowodu, fińskiego obywatela rezydenta w Estonii:

Estonian_identity_card_2007-300x195.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!