Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Poziom oleju między max a min


sergiu83

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Koledzy nie wiecie przypadkiem jaki zakres ilości oleju jest przedstawiony na bagnecie miedzy max i min? Litr, półtora?

Mam dziwne wahania wskaźników. Komp pokazuje trzy lub jedno kółeczko a na bagnecie poziom lata w zakresie 1 mm ponad minimum do praktycznie samego koniuszka. Staram się sprawdzać na równej powierzchni oraz zimnym silniku.

Wymiana była niespełna rok i 15k km temu, wlane było 3,8 litra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazaniom komputera to bym zbytnio nie wierzył. U mnie cały czas pokazuje wszystkie kółka, mimo że oleju ubyło.

 

Kiedyś też się głowiłem nad tym jak odczytać dokładny poziom oleju z bagnetu. U mnie na bagnecie jest 6 podziałek. Całkowita pojemność oleju to 4,8l. Z tego wynika, że jedna cała taka podziałka to u mnie 0,8l. Wszystko byłoby ok., gdyby nie jedno ale. Bagnet pokazuje wskazania w zakresie min.-max. Czyli jeśli zejdę do poziomu min. to nadal jakiś olej jeszcze mam, a zatem podziałka musi mieć mniej niż 0,8. Jeśli się wie ile oznacza minimum, można to w ten sposób obliczyć. Ja jednak u siebie jeszcze tego nie ustaliłem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, żeby różnica między min a max była większa niż 1 litr

Zaraz, zaraz bo nie wiem czy nadążam. Chcesz powiedzieć, że np. w przypadku mojego silnika min. poziom oleju to będzie ok. 3,8l :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różnica między min a max była większa niż 1 litr

kol bronius ma rację pomiędzy kreską minimum a max jest 1 litr oleju

do silnika kolegi sergiu83, wchodzi 4l oleju i na bagnecie powinno wskazywać 1,4 zakresu pomiędzy minimum a maximum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak być, zwróć uwagę ile elementów silnika jest smarowanych i jaka jest mniej więcej kubatura silnika. Poza tym producent na pewno dał sobie jeszcze zapas bezpieczeństwa, aby nawet poniżej min nie było ryzyka zatarcia silnika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sergiu83, producent mówi o litrze na 1000 km

przy następnej wymianie postaraj się aby wlali ci te 0.2 litra do silnika i od wymiany do wymiany ze spokojem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

producent mówi o litrze na 1000 km
dlatego się mieszczę <ok>

No to teraz pytanie co ile wymiana? Rok, 10k, 15k km?

Skoro na każdy 1000 km silnik może legalnie spalić do litra oleju to już po 5000 km olej zostanie wymieniony przez same dolewki.

 

Update pytania:

Skoro mam zużycie na powyższym poziomie to lepiej dolać ten litr (1,2 l. do pełna) czy jechać na wymianę całości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziom oleju na wskazniku wyświetlacza (tzw. kółeczka) zmienia się w zależności od kąta nachylenia pojazdu. Czujnik jest umieszczony nieruchomo w jednym miejscu a olej jako substancja płynna zmienia swój poziom w zależności od nachylenia auta. Stąd np. jeśli staniemy na górce przodem w kierunku zjazdu to czujnik umieszczony w tylnej części miski olejowej będzie wskazywał mniej kółeczek na wyświetlaczu, gdyż większa część oleju spłynie w wyniku nachylenia do przedniej części miski. Za to gdy staniemy przodem do wzniesienia nastąpi sytuacja odwrotna i olej spłynie do tyłu a wskażnik wówczas całkowicie zanurzony będzie wskazywał wszystkie kółka na wyświetlaczu. Olej najlepiej i najmiarodajniej sprawdzać na równej i płaskiej powierzchni (garaż, parking) po odczekaniu dłuższej chwili od zgaszenia silnika aż olej spłynie całkowicie do miski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej najlepiej i najmiarodajniej sprawdzać na równej i płaskiej powierzchni (garaż, parking) po odczekaniu dłuższej chwili od zgaszenia silnika aż olej spłynie całkowicie do miski.

Tak właśnie robię i zawsze mam "full". Tyle, że może kółeczka na wyświetlaczu i podziałka na bagnecie mają się nijak do siebie? Sam się zastanawiam jak to jest.

pomiędzy kreską minimum a max jest 1 litr oleju

Mnie dzisiaj jeden mechanik powiedział, że min. to 3/4 całkowitej objętości oleju. Czyli w moim przypadku to by wychodziło, że bagnet "obejmuje" swoim zasięgiem jakieś 1,23l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!