Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Swiatla w nowym megane


Rekomendowane odpowiedzi

W najblizszym czasie wybiore sie do peitrzaka w K-ce :)

 

PS. skad miales ta ustawe ? mozesz wyslac linka albo screena na maila ([email protected]) ? tego dokumentu z linka powyzej nie mozna doczytac, szczegolnie tabelki.

Wolalbym to wozic ze soba na wypadek jakby jakis wiejski patrol sie przyczepil :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wysłałem takie pytanie do RENO POLSKA

Samochód jest fabrycznie wyposażony w światła do jazdy dziennej które NIE DZIAŁAJĄ z powodu polskiego ustawodawstwa.

Ale z dniem 20 czerwca 2009r w chodzi w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury.

Link do rozporządzenia

http://www.infor.pl/dziennik-ustaw,rok,200...-w-sprawie.html

Rozporządzenie zmienia między innymi przepisy dotyczące świateł do jazdy dziennej.

W związku z tym mam pytanie czy mój samochód bedzie już miał odblokowanie światła do jazdy dziennej

i działający automatyczny układ włączający światła mijania o zmierzchu (który obecnie jest fikcją opisywaną w folderze reklamowym).

Uprzejmie proszę o odpowiedź w tej BARDZO ważnej nie tylko dla mnie sprawie.

Wysłane 21.06.2009 - i narazie poza automatyczną odpowiedzią serwera CISZA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po co do RP wysylasz, jedziesz do salonu i gotowe, mowisz, ze chcesz tak i tak, pokazujesz ustawe i gotowe :)

 

Ustawe mialem stad: klik tylko wycialem pierwszy paragraf i to co pisze w tabelce o dziennych :)

 

[ Dodano: 2009-06-24, 12:39 ]

No i niestety, dzis po powrocie z renault okazalo sie, ze warszawa bez problemu moze to zrobic, ale francja powiedziala NIE i polacy tego nie zrobia, dopuki Francja nie zbada sprawy i nie wyda orzeczenia, ze mozna wlaczyc dzienne. Co sadze, ze sie nie stanie, poniewaz musieliby oglosic akcje serwisowa, wezwac wlascicieli i uaktualnic oprogramowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Otrzymałem taką odpowiedż:

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pana e-mail uprzejmie informujemy, iż samochód Renault Megane III nie jest oferowany na Polski rynek ze światłami do jazdy dziennej, tym samym Pański samochód w takie światła nie będzie wyposażony. Renault Megane III jest natomiast oferowane z opcją automatycznego włączania światel mijania po uruchomieniu silnika. Opcje tą aktywuje serwis Koncesjonariusza, który będzie wydawał Panu auto. Sprzedawca powinien Pana zapytać jak Pan sobie życzy mieć ustawione auto i odpowiednio je przygotować za pomoca urządzenia serwisowego, powien Panu również przekazać w/w informacje.

Renault Polska importuje auta, które muszą być wyposażone zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Tym samym, nie jest możliwe importowanie samochodów wyposażonych w światła do jazdy dziennej oferowanych przez fabrykę, czyli świecących się wyłącznie z przodu auta. Przytoczone przez Pana rozporządzenie potwierdza tylko to, że polskie przepisy nakazują obowiązek jazdy z włączonymi światłami przednimi i tylnymi. Wg naszych informacji prawdopodobnie dopiero od 01.01.2010 będzie możliwa jazda z włączonymi tylko przednimi światłami.

 

Dziękujemy za zainteresowanie marką RENAULT.

 

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.renault.pl

 

I co wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak naprawdę to możesz się powołać na prawa unijne- jeżeli takie są w tematyce świateł dziennych, trzeba by było to sprawdzić. wystarczy jakakolwiek dyrektywa i nie mają szans. I to tylko dlatego że prawo unijne jest ważniejsze w hierarchii niż prawo lokalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co prawnik to prawnik, mój znajomy zapozał sie z tym rozporządzeniem, nikt nie doczytał punktu

45. Dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W pojazdach zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. .................

Czyli dopiero od przyszłego roku - szkoda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45) Dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W pojazdach zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. dopuszcza się następujące wymagania w zakresie połączeń elektrycznych: połączenie elektryczne może być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne.

Chodzi tylko o to, aby istniejących instalacji wykonanych według poprzednich przepisów nie trzeba było przerabiać.

Co do odpowiedzi RP... czy oni mają problem ze zrozumieniem słowa pisanego? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czacha ma całkowitą rację, jeśli chodzi o interpretację tego przepisu. A RP wała z nas wszystkich robi. Boją się akcji serwisowej i uciekają do głupawych tłumaczeń. Ja też pisałem do nich maile w tej sprawie, a taką odpowiedź dzisiaj dostałem. Czysta ignorancja:

 

"Szanowny Panie,

W nawiązaniu do Pańskiej korespondencji poniżej przedstawiamy stanowisko Renault Polska dotyczące świateł dziennych w Renault Megane III.

 

W sprawie rozporządzenia dotyczącego świateł do jazdy dziennej, które jest opublikowane i powszechnie znane informujemy, że zmiana na którą się Pan powołał, dotyczyć będzie pojazdów rejestrowanych po 31 grudnia 2009r. Mowa o tym w odnośniku nr 45 do punktu 9 rozporządzenia wprowadzajacego zmiany, w paragrafie 2 ustawy w tabeli oświetlenia i dalej wiersz 18 i donoćnik nr 45:

 

"45) Dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W pojazdach zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. dopuszcza się następujące wymagania w zakresie połączeń elektrycznych: połączenie elektryczne może być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne."

 

Jeżeli zatem Pańskie auto było po raz pierwszy zarejestrowane przed 31 grudnia 2009 to światła dzienne, będące zamontowane jedynie z przodu nie mogą być zastosowane.

 

Jednocześnie informujemy, że w Polsce obowiazuje prawo polskie. Dyrektywy unijne to zalecenia dla rzadów poszczgólnych państw mające na celu ujednolicenie przepisow. Konfiguracja auta została podyktowana wymogami prawa na terenie Polski i doświadczeniem przy wprowadzaniu na rynek polski modelu Renault Laguna 3, który był wyposażony w światła do jazdy dziennej zgodne z prawem obowiązujacym na terenie Unii Europejskiej. wówczas kontrole dokonywane przez polską policję przynosiły rezultat w postaci mandatów za niezgodne z polskim prawem ośwtlenie auta.

 

Przede wszystkim chcielibyśmy zaznaczyć, że samochód Renault Megane III oferowany na rynku polskim nie posiada świateł do jazdy dziennej w specyfikacji produktu. Nie można zatem aktywawać funkcji, która przez importera samochodu nie została przewidziana dla danego produktu.

 

W sprawie zaprogramowania świateł mijania, które włączają się automatycznie po włączeniu silnika, to informujemy, że auto tak zostało skonstruowane i wyprodukowane przez Producneta. Niemniej jednak, Klienci według własnego uznania mogą funkcję tą zachować lub dezaktywować w Autoryzowanym Seriwsie Renault, o czym już Pana informowaliśmy w poprzedniej korespondecnji. Zapraszamy zatem serdecznie do konatktu z wybranym Partnerem Renault (lista znajduje się w załączniku).

 

Dziękujemy za zainteresowanie marką RENAULT.

Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.renault.pl

 

W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami pod numerem telefonu (+48 22) 575 99 99 – jesteśmy do dyspozycji Klientów od poniedziałku do soboty w godzinach od 08.00 do 20.00.

 

Z poważaniem,

 

I.... J......

Dział Kontaktów z Klientami

Renault Polska Sp. z o.o."

 

Wygląda mi na to, że dla "logików" z RP może=musi. A mnie w szkole uczyli inaczej.

Ja jeszcze broni nie składam. Dziś szykuję odpowiedź i Wam doradzam to samo. W kupie siła. Zamarudzimy ich na śmierć, to w końcu przyznają nam rację. Jakoś nowe Audi i Skody jeżdżą z dziennymi tylko z przodu i nie ma z tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mnie również dzisiaj zwrócono uwagę na to słowo "może".

Przepis jest chyba jasny - chodzi o to aby nie trzeba było dokonywać zmian w istniejących samochodach a od przyszłego roku wszystkie nowe muszą być wyposażone w śwatła do jazdy dziennej i świecić tylko nimi.

Sami nic nie zrobimy tematem trzeba zainteresować med........

Pierwszy krok już zrobiony, zobzczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co prawnik to prawnik, mój znajomy zapozał sie z tym rozporządzeniem, nikt nie doczytał punktu

45. Dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W pojazdach zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. .................

Czyli dopiero od przyszłego roku - szkoda

 

Ale to oznacza tylko tyle, że nowe samochody NIE MOGĄ mieć włączanych tylnych pozycyjnych razem ze światłami do jazdy dziennej, a w starych autach takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Wiec powinno to przejsc a tu coz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wysałem kolejne zapytanie do RP - skrót:

 

45) Dla pojazdów rejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2009 r. W pojazdach zarejestrowanych do dnia 31 grudnia 2009 r. dopuszcza się następujące wymagania w zakresie połączeń elektrycznych: połączenie elektryczne może być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne. - CZYLI NIE MUSI

 

Zawiera dwa MAGICZNE słowa "dopuszcza" i "może", słowo może to chyba nie to samo co "MUSI".

Ja czytam ten przepis tak że samochody rejestrowane obecnie czyli po 20 czerwca 2009 mogą mieć światła do jazdy dziennej właczone BEZ świateł tylnich i postojowych.

Tyle sie mówi o ekologi a tak prostej sprawy nie można załatwć.

Ponawiam moje pytanie dlaczego samochód który mam odebrać posiadający światła do jazdy dziennej nie BEDZIE JE MIAŁ CZYNNE pomimo tego że prawo polskie na nie ZEZWALA.

 

I czekam co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale moim zdaniem nie chodzi tu tylko o samochody rejestrowane po raz pierwszy po 20 czerwca 2009. Datą podziału jest tylko 31 grudnia 2009 - samochody rejestrowane po tej dacie MUSZĄ mieć dzienne według nowych przepisów, a rejestrowane wcześniej MOGĄ według nowych lub starych. Również do starszego samochodu możemy zamontować sobie dzienne "po nowemu" lub przerobić istniejącą instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dostałem. Szkoda, że nie to o co mi chodziło. Oto ostateczna odpowiedź z RP:

 

"...W odpowiedzi na Pana reklamację dotyczącą świateł dziennych w samochodzie Megane III o numerze nadwozia (...) uprzejmie informujemy, że podtrzymujemy nasze stanowisko wyjaśnione w poprzedniej korespondencji.

Podkreślamy jeszcze raz, że samochod Renault Megane III oferowany na rynku polskim w specyfikacji produktu nie posiada świateł do jazdy dziennej.

W kwestii wyłączenia automatycznych światel mijania ponownie informujemy, że istnieje możliwość ich dezaktywacji w ASO i nieprawdą jest, że funkcja ta jest zablokowana.

W sprawie dodatkowych wyjaśnień bądź wykonania uslugi, zapraszamy do wybranego Autoryzowanego Partnera Renault..."

 

Czyli: nie, bo nie. Normalnie, jak dzieci. Nawet wytłumaczyć się nie potrafią.

Trudno zatem. Trzeba się uciec do bardziej agresywnych metod perswazji. Tylko czy to coś da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taak a mnie odpisali w zasadzie to samo:

 

Szanowny Panie,

We wspomnianej sprawie świateł dziennych Renault Polska nie zmienia stanowiska. Zatem podtrzymujemy informacje przekazane Panu w poprzedniej koraspondencji. Jeszcze raz przypominamy, że samochód Renault Megane III oferowany na rynku polskim nie posiada świateł do jazdy dziennej w specyfikacji produktu.

 

No i du..... czyli jednak jesteśmy II gatunek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przypominamy, że samochód Renault Megane III oferowany na rynku polskim nie posiada świateł do jazdy dziennej w specyfikacji produktu.

No co za buce !!

Teraz w konfiguracji nie ma, ale ja specjalnie zrobilem screena i go trzymam... jak byk jest w konfiguracji opisane ze sa swiatla dzienne.

Przed wprowadzeniem kolejnych silnikow do oferty, w konfiguracji byl wpis o swiatlach dziennych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!