Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

[MII / SII] automatycznie skladane lusterka


DrNO

Rekomendowane odpowiedzi

A ja kombinowałem skąd Ty taki masz nad bezpiecznikami od zapłonu......

tak to przynajmniej odczytałem.

Co do prac, to dziś rozbebeszyłem lewe drzwi i wszystko co w środku, przy lewym słupku ograniczało dostęp do przelotu z karoserii do drzwi.

Odszukałem kabelki od centralnego, podłączyłem do nich te, które będą przekaźnikiem 1 sterowały.

Przelot z drzwi do środka też już gotowy, okablowany. Teraz, a właściwie jutro dalszy ciąg łączeń przy przełączniku lusterek i ...

Chcę doprowadzić do takiego etapu, by wszystkie potrzebne przewody były doprowadzone do jednego miejsca i można założyć tapicerkę drzwi. Potem już tylko podłączyć do nich płytkę z przekaźnikami, albo przez otwór po wyciągnięciu schowka w drzwiach, albo panela przełączników szyb....

I gotowe.

 

dodano

ORION G2BK 217P-V-US 12V

gdyby to jeszcze można było gdzieś zakupić...... ;)

Jest OMRON ale typu nie odnajduje.....

Dodano 01.06.2012

Pomiary poboru prądu przez silniczek składania lusterek, będący w krańcowej pozycji, (pełne zwarcie do wyłączenia przeciążeniowego) wykazał wartość 0,5A przez mniej niż 1s.

Wobec powyższego zamawiam te mikro przekaźniki ze stykami max 2A, powinno to wystarczyć.

Pogoda dziś niestety w kratkę, deszcz- słońce, tak więc prace są na tym etapie co wczoraj.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Dodano: 19 cze 2012 - 00:09

Jak obiecałem, po wprowadzeniu w życie i testach, pojawia się dokładny opis mojego pomysłu.

Jest to kontynuacja mojego posta z 4 strony tego tematu:

http://megane.com.pl/topic/2589-mii-automatycznie-skladane-lusterka/page__view__findpost__p__299951

... podpięta do.. miało być blokady kierownicy, jednak ze względu na brak odwrotnej polaryzacji przy blokowaniu kierownicy, (jest to wewnątrz przełączane przez ruchomy magnes i kontaktron) projekt na tych zasadach nie wypalił. Wobec tego, zastosowałem 2 przekaźniki pomocnicze monostabilne i 1 z planowanych bistabilnych. (wszystkie spolaryzowane)

Cewka jednego pomocniczego 2, podpięta jest nie do blokady ale plusa i masy po zapłonie, wziętym jak na schematach DrNo z pierwszej strony tego tematu, z zasilania gniazda zapalniczki, (2012.07.19- po przemyśleniach i po czasie, doszedłem do wniosku, że + po zapłonie pojawia się także w drzwiach, na sterowaniu napędem szyby i tam można tego miejsca poszukać albo przy silniku albo na przycisku sterowania, zamiast do środka auta się z przewodem przebijać) a przez styki robocze, będzie zasilana cewka przekaźnika bistabilnego 3. Oparłem swój pomysł na danych, na 1 stronie zawartych ale funkcje zostały rozbudowane. Prekursorowi jednak należy w tym miejscu podziękować za opublikowanie swoich prac, Grzechu DZIĘKUJĘ.

Jak to zadziała?? Tak jak powinno.

-----------------------------------------------

Auto zamknięte na parkingu, lusterka poskładane pomimo przełącznika w jednej z 3 przednich pozycji. (efekt poprzedniego cyklu)

Przekaźniki pozbawione zasilania, w pozycji spoczynkowej, więc nic się nie grzeje.

Teraz klik w kartę albo ręka za klamkę w HF. Następuje odblokowanie zamków i równolegle przez dwa styki bierne, wyłączonego przekaźnika 2 prąd płynie do cewki przekaźnika bistabilnego 3, zmieniając pozycję jego styków. Zamki się otwierają, (tak jak fabrycznie) a tym samym lusterka otrzymują odpowiednio spolaryzowane zasilanie, by się otworzyły.

Otwieram drzwi, wsiadam, zamykam drzwi.

Auto otwarte, lusterka otwarte.

Karta w slot, lub tylko sprzęgło i przycisk START przy HF. Zostaje podane napięcie na gniazdo zapalniczki i równocześnie łapie i trzyma przekaźnik pomocniczy 2, rozwierając styki bierne, a tym samym rozłączając możliwość przepływu prądu do cewki przekaźnika bistabilnego 3.

Od tego momentu mogę dowolną ilość razy klikać w otwieranie czy zamykanie zamków na konsoli, a lusterka pozostaną w swojej otwartej pozycji. (przerwa w zasilaniu, bo przekaźnik 3 nie zadziała) Tak samo to działa, jak jest aktywowana samoczynna blokada zamków w czasie jazdy po osiągnięciu 10km/h

To jest to co mnie bolało ale problem przeskoczony ;) ;)

Teraz zamykanie:

Gaszę silnik, wyciągam kartę ze slotu jeśli brak HF, otwieram drzwi kierowcy, gaśnie zapłon, radio...... i wyłącza się zasilanie zapalniczki.

Przekaźnik pomocniczy 2 puszcza do stanu spoczynku, tak, by zamknąć obwód zasilania cewki przekaźnika 3.

Wysiadam z auta, zatrzaskuję drzwi i albo przyciskiem na klamce HF, albo z przycisku zamykania karty blokuję zamki.

Prąd płynący do siłowników, równolegle płynie też do cewki spolaryzowanego bistabilnego przekaźnika 3, a on przerzuca styki w początkową pozycję, podając prąd odwrotnie spolaryzowany do lusterek, przez co się zamykają.

Koniec cyklu.

Kto ciekaw co dalej, może wrócić do tego tekstu od przerywanej linii wyżej i przeczytać ponownie.

Jest jeszcze jeden dodatkowy przekaźnik pomocniczy 1, którego zadaniem jest umożliwić ręczne poskładanie lusterek w czasie jazdy (włączonego zapłonu), mając ustawiony automat.

Taki przypadek jest możliwy w czasie mijania się z kimś na centymetry, na wąskiej drodze, przykładowo zimą, wąsko odśnieżonej, gdy jest możliwość zahaczyć lusterkiem.

By na wariata nie szukać w tym przypadku dodatkowego przełącznika "automat- wersja fabryczna" pilnuje tego właśnie ten dodatkowy przekaźnik.

Jego cewka jest zasilana z manualnego przełącznika lusterek, pozycja składanie (przekaźnik momostabilny spolaryzowany, więc działa tylko w przypadku podania właściwego zasilania na cewkę)

Przez jego styki robocze biegnie szeregowo prąd do silnika lusterek, z przekaźnika bistabilnego 3, opisywanego wcześniej. Oczywiście następuje tu ponowne odwrócenie polaryzacji, by lusterka się poskładały.

Po ominięciu przeszkody, wystarczy manualnie przekręcić gałkę składania na ZERO albo lusterko prawe czy lewe, by się porozkładały i wszystko znowu było pod kontrolą automatu.

Jest jeszcze jeden mały myk z tym przekaźnikiem 1. Jego cewka zasilana po przekręceniu pokrętła, jest także podłączona przez drugą parę styków pomocniczego 2, teraz jednak przez styki czynne, czyli taka opcja przejęcia kontroli ręcznej nad automatem, jest możliwa tylko gdy zapłon jest włączony, w domyśle- w czasie jazdy.

Jest to po to, by w przypadku powrotu (przełącznikiem hebelkowym) do opcji fabrycznej, przykładowo oddając auto do warsztatu, przekaźnik ten nie był stale zasilany po ręcznym poskładaniu lusterek. Wyłączenie zapłonu wyłącza przekaźnik pomocniczy 2 co wcześniej już opisałem, a przy tym rozłącza zasilanie cewki przekaźnika 1.

Na koniec jeszcze należy napisać o przełączniku hebelkowym, o którym już wspomniałem, a jego zadaniem jest wybór funkcji, albo układ fabryczny albo działanie z automatu.

To tyle.......

Opis długi, kombinowania nad zależnościami trochę było ale działanie zgodne z zamierzeniami, a ponadto proste i po testach wygląda, że niezawodne. Cena też do zaakceptowania, bo pobieżnie i z małym okładem licząc, zmieściłem się w 45 zł z przesyłką zakupionych części. Oczywiście własnego wkładu pracy, przewodów, które miałem ze starego zasilacza PC-ta i zezłomowanej pralki automatycznej, cyny, laminatu, chemii do zrobienia płytki, które już miałem nie liczę.....

W projekt zaangażował się również syn, podpowiadając co nieco (dostawienia przekaźnika nr.1) i służąc pomocą w przygotowaniu laminatu. W tym miejscu i dla Niego oficjalnie: RaV- DZIĘKUJĘ

Tu 2 filmiki jak to działa:

1 to zamykanie i otwieranie auta z zewnątrz, zarówno z karty jak przyciskach na klamkach i czujnikach pod nimi.

Tu chyba nie ma potrzeby nic wyjaśniać.

Filmik 2 to już działanie ze środka, z włączonym zapłonem, bez zapłonu w automacie, przejęcie kontroli ręcznej nad automatem i powrót, w opcji fabrycznej po przełączeniu hebelkowego, oraz automat w czasie wysiadania, jak lusterka są poskładane (wymuszone ręcznie, Sceniol musi przed otwarciem drzwi lusterka porozkładać, fabrycznie tak jest i w mojej wersji też to jest zachowane.

Do tego opisu mam jeszcze kilkanaście fotek z postępu prac, a także z zestawieniem potrzebnych materiałów i szablonami do wykonania płytki z połączeniami pod przekaźniki.

Wymagają jednak przeglądnięcia i wybrania tych pomocnych.

Postaram się ten post nimi uzupełnić.

dodano

Zamiast doklejać fotki przygotowałem manual, jest w downloadzie i tu:

http://megane.com.pl/topic/43192-poradniki-tutoriale-automat-skladania-lusterek-scenic-ii/

 

Na razie należy oprzeć sprawę o pełne szkło, w toaście: MAM I JA ;)

ajeto.jpg

Edytowane przez gojgien
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Zapewne by to było możliwe jednak to moim zdaniem jest już głębsze dłubanie i wchodzenie w zawiłości szyny CAN.

Przy dwukliku w zamykanie, by szyby podomykać, zamki też się odzywają pomimo, że już są zamknięte.

Nie można też pobrać sygnału bezpośrednio z przewodów zasilających silniczki szyb, bo lusterka by przy każdym ich podniesieniu się składały.

W moim rozwiązaniu jeśli nie chcesz by lusterka się poskładały to przełączasz przełącznik hebelkowy w pozycję "układ fabryczny" i lusterka przy zamykaniu auta pozostają otwarte.

Ja wybrałem taka opcję, by była do ogarnięcia i zamontowania praktycznie przez każdego kto miał styczność z lutownicą, kabelkami i niskim napięciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chodzi tylko o piny biorące czynny udział w składaniu lusterek, to masz na schematach szkicowanych przez kol. DrNO na początku tego tematu. Szkice są poprawne, na ich podstawie budowałem swój automat do sceniola drugiego.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnie nie chodzi mi o to ile tam jest pinów ? i jaki za co odpowiada ...

taka rozpiska ( nie schemat )

Schemat to mam z Visu ale mało coś mi to mówi jaki by mial być od czego :D

 

Ile kabli gochodzi u ciebie 10 ? i kostka czarno-żółta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

własnie nie chodzi mi o to ile tam jest pinów ? i jaki za co odpowiada ...

To o co Ci chodzi?? Albo wstawiaj przecinki w zdaniach złożonych, na razie to bełkot... Zdanie o treści orzekającej, a pytajnik na końcu.

Pinów jest 10, w sceniolu II ph II czynnych 9 a rozpisane na początku tego tematu masz te, które odpowiadają za składanie lusterek. Reszta w tej tematyce była nieistotna ale masz już 4 piny opisane i wykluczone z potrzeby dalszych poszukiwań.

Co do kostki pod przełącznikiem, to ja mam białą, niestety foty jakie robiłem nie miały na celu tej kostki uwidaczniać. Poniżej 3 takie wycinki, gdzie przypadkowo na fotkach się znalazł przełącznik i jego kostka.

post-2372-0-55961200-1358698626_thumb.png

Tu zaznaczyłem pin bez podłączonego przewodu

post-2372-0-72609200-1358698631_thumb.png post-2372-0-82004500-1358698655_thumb.png

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja kombinuje żeby u mnie W Lali zrobić na tej zasadzie co ty zrobiłeś tylko u mnie jest obsadzonych 10 kabli i mam wtyczke ksztautem taką samą ale kolor czarny z zółtą wkładką .

 

u nas na pinie nr 2 jest + po włączeniu zapłonu .

dlatego chciałem rozpiskę od megane/scenica by porównać bo Joy-e z tego co czytałem są te same i podejdą be zproblemu

instalacje taż lusterek idzie tak samo

czyli od lusterka do Joy-a i on steruje wszytskim .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest tam plus po zapłonie to sprawa prostsza jak w sceniolu i meganie, nie trzeba tego potencjału z karoserii tam doprowadzać. Rozumiem że stały plus, nieodłączany zapłonem też tam masz?? Inaczej pytanie stawiając- czy potrafisz poskładać lusterka elektrycznie, po przekręceniu tego przełącznika, jeśli nie jest włączony zapłon? Dokładny opis tego co mam u siebie jest w downloadzie do pobrania.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po paru dniach rozgryzania schematów z pierwszej strony, kompletowania materiałów, spaleniu pokrętła, zakupieniu nowego (które było od Laguny i nie działało prawidłowo z przekaźnikami), zamontowaniu poprzedniego i w końcu zmontowania wszystkiego do kupy oraz schowania w rączce - udało się i działa ;) ;) Oczywiście w MII ph1.

 

PS. Chętnie zamienię się na te pokrętła od regulacji i składania lusterek, [Posiadam] od Laguna II - [Chce] od Megane II, bądź sprzedam to co mam za 80 zł. Moje jest sprawne, wyjęte z Laguny II, pasuje ono do MII, Clio III i chyba Modusa, pod warunkiem że zostanie zamontowane jak fabryczne, bo z "instalacją" do automatycznego składania, nie funkcjonuje w 100% dobrze. Kontakt na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!