Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Montaż lusterka fotochromatycznego w MIphI/II


Rekomendowane odpowiedzi

[center:579afdca9c]

WITAM Wszystkich majstersztyków :E

Wiele osób pisało jak zamontować lusterko fotochromatyczne w megi.

Potrzebujemy jedynie lusterko klej lub nowy uchwyt do lusterka z MII i własne umiejętności do tego wszystkiego jeszcze czarną farbę aby zacieniować kawałek szyby pod lusterkiem i papier samoprzylepny.

Ja zastosowałem lusterko z megane II gdyż okazało się najtańsze w zakupie 50zł a nie jak z LII ok. 130zł ;/ Lusterką są takie same i ja róznicy nie widzę jedynie taka że z LII w lusterku wychodzą 3 kabelki a z MII dwa kabelki to chyba tyle :-D

 

Jak dla mnie istnieja dwa sposoby:

Pierwszy to przerobienie uchwytu pod ten co mamy w lalce do szyby przyklejony

Drugi sposób to zmiana tego mocowania przy szybie czyli tej szyny co jest przyklejona na tą z MII.

 

Ja wybrałem sposób pierwszy a mianowicie przerobienie uchwytu pod istniejący już na szybie w megi.

Zrobiłem to w ten sposób ze od starego lusterka które ściągnąłem z szyby odciąłem plastik szlifierką który trzyma lusterka do szyby. W ten sposób miałem już element gotowy do przyklejenia do nowego lusterka z fotochromem lecz zanim to zrobiłem to najpierw wyciąłem w nim trochę uchwytu aby mi podpasował plastik z poprzedniego. Oczywiście wsio trzeba ładnie dopasować i skleić dobrym klejem. Ja miałem pod ręką poxipol i trochę się obawiałem ale śmigam już 4 miesiąc i lusterko ani drgnie :mrgreen:

e4f42d5f1f7db1a3med.jpgfeba0d371800408emed.jpg

 

82321f094d992440med.jpg

 

Teraz przystępujemy do podłaczenia kabelków. Sprawa ma się nast. podłączamy dwa kable plus i minus do zasilania auta po stacyjce tak aby lusterko nie ciągnęło pradu na darmo nam na postoju. Zostaje nam jeszcze zacieniowanie miejsca pod plastikiem gdyż od zewnątrz widać co znajduje się w plastiku od środka. Ja zrobiłęm to tak że rozebrałem ten plastik z lusterka i złożyłem go na sucho bez lustra a nast. odrysowałem na kartce samoprzylepnej. Po odrysowaniu wyciąłem to miejsce i nakleiłem na szybe w odpowiednim miejscu jak wisiało lusterko. Następnie okleiłem wokół gazetami aby nie pomalować tapicerki za dużo :-D i zamalowałem to czarną farbą w sprey-u 3 razy w odst 15 minutowych było lato więc i temp była wysoka to szybko schło :P

c6f576cfd9a3f5ccmed.jpg22d283bc66a0d9e3med.jpg

 

e5ccb392c8d51a3emed.jpg

 

Nast. wsio skręcamy składamy plastiki i cieszymy się ekstra lusterkiem w nocy :P

2fb4787f405af6edmed.jpg

 

oto efekt końcowy :E

aee5b83ac660f228med.jpg

Oczywiście łatwiej by było zmienić mocowanie przy szybie ale obawiałem się o szybe z drugiej strony aby mi nie pękła.

 

Pozdrawiam

DAREN

[/center:579afdca9c]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe dzięki DAREN za ten manual, bardzo na czasie w moim przypadku :mrgreen:

Trochę zdjęć jest tu:

http://megane.com.pl/megane-ii-phii-luster...zne-vt13189.htm

Dodam, że uchwyt w Lagunie I jest taki sam jak w Megane I.

Pytanie dodatkowe: do czego służy dioda (?) od strony szyby?

 

Edit:

Mam już lusterko. Pytanie jest następujące:

są dwa kabelki, różowy w pinie 1, czarny w pinie 2. Który to +, a który masa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem po swojemu <szukaj>

Postanowiłem zawiesić lusterko na starym uchwycie, bez przyklejania nowego uchwytu. Za oderwanie starego i przyklejenie nowego mocowania zakłady życzą sobie ok 30 zł bez gwarancji, że szyba nie pęknie ( <ok> ). Co więcej, przyłożyłem oryginał lusterko z obudową z mII do szyby i trochę dużo miejsca zajmowało na szybie.

 

Teraz konkrety:

Musiałem dostać się do starego lusterka od wewnątrz - miałem zniszczone szkło, więc je stłukłem do końca, widok bez szkła:

dsc02093.jpg

Mocowanie z kulką trzeba wypchnąć na siłę. Nie było łatwo, posmarowałem olejem, trochę mocowania, popychania i wyszło - to chyba jeden z trudniejszych momentów w całej przeróbce.

 

Porównanie uchwytów stary vs. nowy:

dsc02094.jpg

Kulki są tej samej średnicy.

 

Z lusterka mII zdejmujemy metalową opaskę, ciągniemy uchwyt i wychodzi bez większych problemów:

dsc020hwh.jpg

 

Bierzemy stary uchwyt, szlifujemy cycek na kulce:

dsc02096.jpg

 

Wiercimy otwór o średnicy 3-4 mm, żeby przeszły przez niego dwa przewody.

dsc02097.jpg

Nie wygląda to u mnie najciekawiej, dwa cienkie wiertła mi pękły w środku i musiałem trochę rozgrzebać <ok> Wbrew pozorom ten plastik nie jest taki słaby na jaki wygląda.

dsc02098.jpg

wiercimy jeszcze jeden otwór z tyłu mocowania, jak na zdjęciu:

dsc02099.jpg

Zrobiłem małe wcięcie, żeby kabel ładnie przeszedł między szybą a uchwytem:

dsc02100.jpg

 

Podłączamy przewody:

różowy plus

czarny masa

dsc02101.jpg

 

Układamy przewody w mocowaniu:

dsc02102.jpg

Później jeszcze owinąłem przewody czarną izolacją, żeby nie było widać kabli z zewnątrz.

 

Wciskamy uchwyt w lusterko, zakładamy metalową obrączkę, montujemy lusterko na uchwycie. Kabel puściłem pod podsufitką, zaraz przy szybie do lewego słupka:

dsc02104.jpg

Pod maskownicą głośnika puściłem kabel do panelu nad bezpiecznikami:

dsc02111.jpg

Zasilanie podłączyłem pod zasilanie oświetlenia panelu nad bezpiecznikami. Po włączeniu świateł lusterko zaczyna działać :mrgreen:

Podłączenie:

plus (różowy przewód lusterka) - niebieski kabelek

czarny do czarnego

 

Widok zamocowanego lusterka z pozycji kierowcy:

dsc02107.jpg

 

Jedyny moim zdaniem minus, którego nie widać za bardzo - kabel między uchwytem a podsufitką:

dsc02108.jpg

Widok z zewnątrz:

dsc02110.jpg

 

Odpowiem teraz na swoje pytanie z postów wyżej:

Z przodu lusterka znajduje się czujnik zmierzchu - lusterko zadziała dopiero jak zasłonimy czujnik z przodu. Sprytne. Przez chwilę siedziałem, świeciłem latarką w czujnik i już myślałem że lusterko nie działa, jednak po zasłonięciu czujnika z przodu od razu się ściemniło.

 

Lusterko z megane II jest większe wymiarami, ale ładnie pasuje i na tym starym uchwycie nie zabiera dużo widoczności. Po jednej wycieczce w nocy już się do niego przyzwyczaiłem i jestem z tego zadowolony.

 

Pozdrawiam, Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Koledzy mam problem z zamontowaniem lusterka. Synuś wpadł do samochodu i jak wyszedł to lusterko leżało na fotelu. Nie wiem jak mu się udało go zdemontować i nie wiem też jak go zamontować ponownie. Widać, że nic nie jest ułamane. Do szyby jest przyklejona nóżka zakończona kulką. Wydaje się, że lusterko powinno najść na tę kulkę, ale nie chce. Boję się użyć znacznej siły, aby szyba nie pękła. Jest na to jakiś sposób?

Może ktoś próbował kulkę nasmarować smarem, a obudowę lusterka podgrzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś próbował kulkę nasmarować smarem

Tego raczej nie polecam. Raz posmarowane zawsze będzie się ślizgać i będzie problem z trzymaniem lusterka w żądanej pozycji w czasie jazdy.

Popatrz na fotki w poście kol. meganecoupe02. Widać tam, że można zdemontować podstawę lusterka od szyby. Zdemontuj, wciśnij lusterko na kulkę uchwytu i zamocuj ponownie pod szybę ale już komplet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

A może ktoś z was zmieniał to w megane II bo ja mam zwykłe lusterko ale też i kostkę do lusterka fotochromatycznego pytanie czy kostka jest włączona i czy lusterko będzie działać?? w serwisie aso usłyszałem wersję że możliwe że trzeba włączyć to w kompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

To i ja coś dopiszę ;)

Jako że na fotochromatyczne lusterko chorowałem od około roku, to w końcu postanowiłem zakupić i zamontować w moim Classicu ;)

Dość okazyjnie udało mi się kupić lusterko fotochromatyczne od Laguny II a że miły Pan z allegro posiadał jeszcze normalne zwykłe lusterko do kompletu także z Laguny to nabyłem 2 lusterka, a zwykłe w celu nabycia uchwytu "dedykowanego" do lusterka od Laguny ;) całość z przesyłką kosztowało ok 50zł.

Potrzebne: thumb_hosting_zdjec_1385593889__afdo.jpg thumb_hosting_zdjec_1385593924__8n7b.jpg

Oba lusterka rozmontowane, uchwyt ze zwykłego pasuje zamiennie do lusterka "foto" z tym, że należy uchwyt przewiercić a ściślej mówiąc kulkę mocującą, podobnie jak to zrobił MeganeCoupe02 z uchwytem Megi I . Po przewierceniu kulki po linii prostej, idealnie można wyjść wewnątrz uchwytu wyprowadzając kabelki ;) do tego wypiłowałem, rowek aby przeprowadzić kable.

thumb_hosting_zdjec_1385593483__imag0026.jpgthumb_hosting_zdjec_1385593973__0los.jpg thumb_hosting_zdjec_1385594032__1fey.jpg

Wstępnie chciałem, odklejać stary montaż uchwytu z szyby i zamontować oryginalnie taki jak jest min. w Lagunie, ale pan w zakładzie postraszył tym, że przy odklejaniu może szyba pęknąć i on nie daje gwarancji, że odklei bez szkód, przy okazji zapytałem ile szyba kosztuje... nowa 350zł a podgrzewana ok. 1200zł więc się zastanowiłem, a że mam podgrzewaną przednią to wolałem nie ryzykować, tak więc albo przerobić stary uchwyt jak MeganeCoupe02 albo pokombinować z tym co mam. Wybrałem opcję 2 ;)

thumb_hosting_zdjec_1385594103__imag0061.jpg thumb_hosting_zdjec_1385594147__imag0063.jpg

Czyli wyciąć prowadniczki z uchwytu oryginalnego Megi I które wchodzą na oryginalne mocowanie klejone do szyby i oddanie do zakładu klejenia/spawania tworzyw sztucznych gdzie powiedziałem, aby wpuścili prowadniczki w głąb o około 10mm co poskutkowało tym, że montaż klejony do szyby nie jest widoczny a obudowa uchwytu prawie przylega do szyby (odstaje z 1 - 2 mm ale praktycznie niezauważalnie) Przeszczepienie plastiku kosztował 20zł.

thumb_hosting_zdjec_1385593777__imag0066.jpg thumb_hosting_zdjec_1385593642__imag0064.jpg

Tylko muszę coś pomyśleć o zamaskowaniu uchwytu od strony szyby aby tak brzydko nie wyglądało(jakąś naklejkę albo poxipolem zakleić :P ) ;) a w weekend podłączę zasilanie do lusterka ;) mase sobie biorę z karoserii a +12V podbiorę z zapalniczki gdzie napięcie pojawia się po przekręceniu kluczyka a jak nie to podłączę się pod oświetlenie wyświetlacza centralnego ;) wsio wpuszczę w podsufitkę i osłonę słupka z lewej strony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Stało się .

Kupiłem lusterko fotochromatyczne od laguny 2 i mam kostkę 6 pinową 4 przewody

1 żółty

2 czarny

3 biały

4 brązowy

5 puste

6 puste

Jak to podłączyć?

Chyba biały to + a czarny to masa ,ale nie chcę spalić .A pozostałe tj. zółty i brązowy ? Może ktoś wie jak to podłączyć?

 

Czy da radę podłączyć do wstecznego?

Edytowane przez dezerter35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co do wstecznego??

Chcesz by się przyciemniało jak cofasz??

Moim zdaniem wtedy może się rozjaśniać, a ściemnianie jest potrzebne jak jedziesz do przodu i od tyłu ktoś świeci w lusterko jak jedzie za Tobą. Czyli podłączasz do świateł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wstecznego po to żeby się rozjaśniało przy cofaniu.

Podłącze albo do świateł pozycyjnych albo do zapalniczki ,zobaczę gdzie mniej grzebania.

Już wiem ,że pozostałe dwa przewody są do lusterek zewnetrznych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podanie zasilania aktywuje układ i zaczynają działać czujniki natężenia światła. Ten przedni jak się robi szaro a ten od środka auta dodatkowo przyciemnia jak ktoś od tyłu w czujnik poświeci.

Jak chcesz by na wstecznym się rozjaśniało, to do masy i plusa zasilającego żarówki świateł cofania podłączasz przekaźnik, a przez jego styki robocze (bierne) zasilanie do układu w lusterku.

Jak wrzucisz wsteczny przekaźnik złapie, rozłączy zasilanie układu i lusterko wróci do normalnej jasności.

Jak lampy wstecznego zgasną to przekaźnik odpuści i jego bierne styki znowu podają zasilanie do lusterka.

Przekaźnik może przerywać zarówno plus do lusterka jak i masę. ( ta druga opcja jest łatwiejsza bo jeden przewód mniej musisz tam poprowadzić. Stosujesz tylko krótki mostek z masy zasilającej cewkę przekaźnika)

Plus możesz pobrać albo z lampki sufitowej, albo z brązowej kostki jaka jest w osłonie podstawy lusterka, tej do czujnika temperatury w kabinie.

Poniżej schemat narysowany 'na kolanie" i dotyczy scenica II (nie podałeś który to sceniol w profilu też enigmatycznie wpisane)

post-2372-0-24291200-1417052129_thumb.png

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, jestem nowym użytkownikiem i chciałbym się podpiąć pod post, mam problem z podłączeniem lusterka fotochromatycznego renault megane 2. Przez przypadek gdy go chciałem zdemontować za mocno szarpnąłem i wyrwałem kabelki z środka lusterka, kabelki są dwa, a w środku w lusterku jest trzy piny i nie wiem, do których pinów mam podpiąć który kabelek. Mam jeszcze jeden problem jak te kabelki mi się wyrwały to się zetknęły no i teraz przy włączaniu wycieraczek pojawia się informacja "auto wipers fault", a jak próbuje włączyć automatyczne zapalanie się świateł to pojawia się informacja "auto light fault",żadne z wymienionych funkcji nie działają i w obydwóch przypadkach zapala się kontrolka "service".

Z góry dziękuję za pomoc.

 

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.7

Ludzie :!: Czytajcie przed wysłaniem to co palce "nastukały" na klawiszach :!:

Poprawcie, wstawcie odpowiednie znaki przestankowe. Zacznijcie nowe zdanie wielką literą :!:

Nikt was nie goni :!: Nie ogłaszaliśmy konkursu wklepywania literek na czas :!: ;) -Prezes

Edytowane przez rufus_g9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!