Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

szarpnięcie po puszczeniu nogi z gazu i dodaniu gazu


afroman

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie!

 

Mam taki nietypowy problem. Otóż kupiłem swojego pierwszego francuza - Scenic 1.6 16V 2002r. 1,5 tygodnia temu, zrobiłem rozrząd, sworznie wahaczy, wymieniłem wszystkie poduszki silnika na nowe i wydaje się , że wszystko niby jest ok. Jednak jeden problem z jakim nie jestem sobie w stanie nijak poradzić to stuknięcie/szarpnięcie każdorazowo po puszczeniu nogi z gazu podczas jazdy lub gwałtownym przyspieszeniu po hamowaniu silnikiem lub szybkim puszczeniu sprzęgła przy zmianie na wyższych biegach. Dzieje się to na wszystkich biegach, jak jadę i puszczam nagle nogę z gazu lub też nie jakoś gwałtownie, żeby zahamować silnikiem. Ruszając na wstecznym tez jest ten objaw. Jest to takie szarpnięcie jakby na przeniesieniu napędu.

Sprzęgło działa płynnie, nie ślizga, biegi wchodzą można powiedzieć wzorowo, nie zgrzypi metalicznie przy wrzucaniu biegu, nie szumi i nie wyje w skrzyni niepokojąco. Przeguby przy kołach są całe i nie strzelają - sprawdzaliśmy. Dzieje się to podczas jazdy tak na Pb jaki i LPG (piszę aby zminimalizować ewentualne błędne przypuszczenia).

Mechanik powiedział mi, że to może być skrzynia, bo słuchali i niby to jest to, ale ostatnio naciągnął mnie na wymianę poduszki przy skrzyni a miał zdiagnozować tylko to szarpanie (które nic nie ustąpiło a wydałem na nią z robocizną 165zł). Uszkodzenie jakiego elementu czego może to powodować? bo nie chcę się napędzać na koszty niepotrzebnie (które wiele nie wniosą tak jak ta poduszka) a eksperymentować z wymianą skrzyni, żeby się przekonać o racji mechanika za kilka ładnych stów mi się nie uśmiecha.

 

W długi weekend sprawdziliśmy i ustaliliśmy ze znajomym mechanikiem na kanale więcej szczegółów - szarpnięcie jest tylko po prawej stronie, szarpie prawym kołem przy ruszaniu na wstecznym (najlepiej widoczne przy ruszaniu na ręcznym w przód / w tył). Podnieśliśmy auto na podnośniku, złapaliśmy żabką za półośkę no i luz jest tylko na tej półośce i teraz pytanie:

czy to może być półośka/przegub wewnętrzny? czy luz w skrzyni np. na mechanizmie różnicowym? i jeśli skrzynia to co w niej może być do wymiany?

Czy ktoś tak miał?

Edytowane przez afroman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie tylko u mnie jest to raczej tylko na lpg i nie na wstecznym.

Mój mechanik zdaje się wspominał coś o uszczelkach przepustnicy, ale póki co skupiam się na wymianie lejącej listwie wtryskowej LPG.

Jak po wymianie będzie dalej kicha to pomyślę o uszczelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i sprawa się rozwiązała. Zjechaną miałem tulejkę na prawej półośce, od strony skrzyni. Praktycznie nie było zębów. Znajomy mechanik powiedział, ze miałem farta, że do niego dojechałem, bo jeszcze kilka km i tylko laweta lub holowanie by zostało. Ogólnie na te 23 zęby o długości styku ok. 30-35mm z każdym elementem jakie są wewnątrz tulejki lekko wystające szczątki o długości po 4-5 mm były tylko na 4 zębach. Koszt tulejki 110,06 PLN w ASO i podobno nie ma za bardzo zamienników. Od strony półośki jest ok. Heh, fart jak nic. Teraz jest miodzio.

 

Dodano: 01 wrz 2011 - 20:42

zrobiłem fotki tej mojej feralnej tulejki dla dopełnienia postu więc poniżej załączam:

A - brak zębów od strony silnika

B - nietknięte zęby od strony półośki

post-34382-0-07456600-1314902505_thumb.jpg

i co tu miało ciągnąć?

Tak to wygląda jak się zepsuje więc jak macie podobne objawy - lepiej wymienić bo pozostanie nagle do wyboru laweta lub holowanie.

aha, to nacięcie to celowe, przez mechanika zrobione bo nie można było jej inaczej bezpiecznie zdjąć tak się zapiekła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Kolego, Afroman. Odświeże staroć bo mam pytanko co do tej tulejki na zdjęciu. Wymiana tulejki wiązała się z rozbieraniem skrzyni? Moje auto jest inne ale pytam z ciekawości bo może jest podobnie.Zbieram info bo mam dziwne objawy, podobne do twoich. Jak fachowo nazywa się ta tulejka?

 

Dodano: 04 cze 2013 - 23:36

Właśnie dziś wymieniłem tulejkę z prawej strony. :notacrook: Nie zrobiłem zdjęć starej tulejki(może wrzuce jutro, wygląda podobnie jak kolegi Afromana), ale wygląda nieciekawie. Nie wiem jak to jeździło, ale praktycznie nie miałem zębów. Jak powiedział mechanik "chodziło na słowo honoru i rdze w postaci pyłu". Z tej jednej strony było wyszlifowane na maxa. Tak się zapiekło na ośce, że trzeba było polewać i parę razy przywalić czymś konkretnym. Założone to co było w sklepie. Zobaczymy jak długo wytrzyma. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów i testowaniu ruszania( do przodu i na wsteczny) nie puka. Na szczęście zęby wychodzące ze skrzyni były OK. Jakby było inaczej to chyba tylko rozbiórka skrzyni. Teraz sobie myślę, że stara poducha(osemka) mogła by jeszcze śmigać bo to nie ona była bezpośrednim problemem. Fakt, że stara poducha nie jest idealna.... Wymienione to wymienione. Co ciekawe. Pierwsze kilometry po wymienanie tulejki to systematyczne układanie się lewarka zmiany biegów. Pierwsze kilometry latał podobnie jak przy starej tulejce a kolejne to już dużo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!