Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Rada na radar


Spory

Rekomendowane odpowiedzi

W razie zatrzymania z radarem

Bardzo grzecznie zachowujemy się w stosunku do policjantów (zasada

główna).

- prosimy o legalizację radaru (udajemy, że dokładnie czytamy, bo

na 100% jest OK)

- zgłaszamy małą uwagę - "Panie Poruczniku (grzecznie -

niezależnie od stopnia policjanci to lubią - ta legalizacja jest

jak najbardziej w porządku, dziękuje, ale prosiłbym jeszcze o

pokazanie legalizacji na zasilanie przyrządu pomiarowego)

- dostrzegamy wielkie oczy "Pana Porucznika"

- mówimy dalej - "Widzi Pan - zgodnie z Ustawą o Miarach i

Wagach art 63, legalizacji podlega cały przyrząd pomiarowy, łacznie

z zasilaniem, jeżeli nie nie pochodzi ono z sieci 230V. Proszę, więc o pokazanie legalizacji na akumulator i instalację

elektryczną pojazdu Panów Policjantów.

- oczywiście taki dokument nie istnieje. - Sprawia trafia więc do

Sądu Grodzkiego

- w międzyczasie piszemy do Głównego Urzędu Miar i Wag -pismo "zapytanie", w którym prosimy o opinię czy zasilanie przyrządu pomiarowego (np. wagi) ma wpływ na wynik pomiaru. Dostajemy odpowiedź- "oczywiście,

że tak" oraz pouczenie, że: "jeżeli będziemy używali wagi

elektronicznej "a wiec urządzenia pomiarowego", które ma

legalizacje, natomiast bateria lub akumulator "legalizacji nie

posiada" to nie tylko wynik pomiaru jest dotknięty wadliwością

a więc niezgodny z prawem, ale i użytkownik posługujący się nie

legalizowanym urządzeniem pomiarowym popełnia wykroczenie i podlega

karze,

- na naszej sprawie pokazujemy odpowiedz z GUMiW i prosimy Wysoki

Sąd by nie wymierzał kary grzywny "Panu Porucznikowi" za

posługiwanie się urządzeniem pomiarowym, które nie posiada

legalizacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli takie było by podejście to nawet zwykła suszarka nie ma legalizacji a nawet wideorejestrator w autkach policyjnych. Tak więc urządzenia zasilane tym źródłem muszą posiadać atest zgodnie ze sposobem ich zasilania. Bez względu czy to jest akumulator stojący, czy urządzenie jest podłączone do auta itd. Raczej jestem zdania że taka sprawa z góry skazana jest na porażkę ale można próbować. Podobno Sąd Grocki może się walnąć i nie nałożyć nam pkt. karnych, ale to tylko gdybanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

Fajna teoria, ale czy nie jest tak że legalizacja instalacji auta i akumulatora nie istnieje ponieważ tą sprawe reguluje homologacja auta, ktora dopuszcza go pierwotnie do ruchu?

 

Tak więc o ile "suszarka" ma orginalnie zasilanie przez gniazdo zapalniczki a producent zaznaczył (a jeżeli nie to na pweno na życzenie właściwych służb wypowie sie) że urządzenie działa poprawnie zasilane z instalacji samochodowej to sąd może patrzec na to inaczej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

tutaj riposta na motyw z radarem: (skopiowane z innego forum)

 

Z ciekawości wgłębiłem się w temat łudząc się bezkarnym przekraczaniem prędkości i kompromitowaniem Policji a także aby nie narazić się na dodatkowe koszta (mandatu, rozprawy sądowej itp.) oraz nie wyjść na idiotę przed stróżem prawa lub co gorsza przed sądem i okazuje się, że jednak autor tego tekstu "wywijającego" się od mandatu za prędkość wg mojej opinii ma niepełne informacje lub ktoś go wprowadził w błąd nieświadomie lub świadomie albo co gorsza chciał mu zrobić na złość.

Tylko w przypadku urządzeń wagowych (takich które podają wynik w jednostkach masy: np gramach, kg, mg itp.) legalizacji podlega cały przyrząd pomiarowy, łącznie z zasilaniem jeżeli nie pochodzi ono z sieci 230V.

Radar podaje wynik w km/h - czyli wynik lub jego składowa nie jest w jednostkach masy więc radar nie jest urządzeniem wagowym a więc jego zasilanie nie musi mieć legalizacji.

Wywód - tak to sie chyba nazywa

Na początek:

nie jest to art. 63 Ustawy o Miarach i Wagach, tylko Dziennik Ustaw z 2001 r. Nr 63 poz. 636 Prawo o miarach (zwanym też prawo o miarach i wagach-ze względu na wyjątkowość wag)

-( ktoś powie że się czepiam ale wbrew pozorom w tym przypadku Nr 63 a Art 63 to dwie różne rzeczy - ponieważ dopiero tenże Dz. U. nr 63 składa się z rozdziałów i artykułów- i tak sie składa że tych Art. jest tylko 34 (ponumerowanych od 1 do 34)

Więc mniemam że przedmówca miał na myśli cały Dz. U. Nr 63 poz. 636 Ustawy Prawo o miarach Drugi błąd w tekście o którym piszę jest taki że jest w nim mowa o GUMiW (główny urząd miar i wag) - w Polsce nie ma takiego - ale jest Główny Urząd Miar - przypuszczam że to niewielka pomyłka

znalazłem więc ten Dz. U na stronie Głównego Urzędu Miar http://www.gum.gov.pl i zmusiłem się i go przeczytać ( 5 razy skrolowany ekran) -wiec trochę tego jest

Faktycznie, legalizacje muszą mieć przyrządy pomiarowe -

przyrząd pomiarowy - urządzenie, układ pomiarowy lub jego elementy, przeznaczone do wykonania pomiarów samodzielnie lub w połączeniu z jednym lub wieloma urządzeniami dodatkowymi; wzorce miary i materiały odniesienia są traktowane jako przyrządy pomiarowe

zasilanie według tej ustawy jest urządzeniem dodatkowym i nie musi mieć legalizacji - wyjątkiem są tylko urządzenia wagowe w których legalizacji podlega cały przyrząd pomiarowy, łącznie z zasilaniem jeżeli nie nie pochodzi ono z sieci 230V.

Radar podaje wynik w km/h - czyli wynik lub jego składowa nie jest w jednostkach masy więc radar nie jest urządzeniem wagowym a więc jego zasilanie nie musi mieć legalizacji.

 

komu się nie chce czytać - skracam do minimum: dupa zbita i pic na wodę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bronius, rozszyfrowałeś mnie, faktycznie skopiowane z innego forum i faktycznie podpucha. ;-) Faktem jedynie jest, że pewna część panów poruczników nie grzeszy bystrością i na czyiś prawno-filozofowiczny wywód robi duże :shock:

Ja bym się chyba nie odważył na taką dyskusję, chociaż znam takich masterów, którzy swoim wodolejstwem i gadólstwem obracają kota ogonem i mają odpuszczone.

 

Tak poza temat masz u mnie duży szacunek, że podjąłeś się weryfikacji ww. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

temat ten nie dotyczy auta, ale z racji że jestem użytkownikiem tego forum i posiadaczem meganki postanowiłem spytac tutaj.

 

Miałem wczoraj jak w temacie przygodę z kontrolą radarową na 50 miałem 75 km. mandat 100 4 pkt karne i to tyle gdyby nie to : że wydawało mi się ze jechałem znacznie wolniej (fakt więcej niz 50 ale 75 wydawao mi sie za dużo). poprosiłem o pokazanie na suszarce czasu od ostatniego pomiaru i na to policjant że ten radar nie ma takiej funkcji. Stwierdziłem że mógłby mi w takim razie pokazać że jechałem nawet 110 km/h. Strasznie się obruszyłna na tę uwagę, poprosiłem jeszcze o świadectwo legalizacji radaru (mieli). Mandat zaakceptowałem i tyle.

 

No własnie ale czy te radary powinny posiadać czas od ostatniego pomiaru czy nie. Zbyt czesto nie spotykam się (na szczęście) z policją ale jakieś dwa lata temu jak miałem podobny przypadek to gość mi od razu pokazał czas od pomiaru, więc pytam gdyby ktoś wiedział jak powinno być z tym 'czasem od ostatniego pomiaru".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

policjant ma obowiązek pokazać prędkość i godzinę pomiaru z tego co mi wiadomo nawet najstarsze modele posiadają funkcje rejestracji czasu pomiaru ponieważ tego wymagała ustawa

gdybyś nie przyjął mandatu w sądzie grodzkim masz wygraną sprawę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam wtyki w policji wiec sie dowiem ;) ale moim zdaniem na pewno maja obowiazek Ci pokazac predkosc i czas pomiaru i suszarki maja takie funkcje, w koncu jak sie ludzie wyklocaja, ze jechali mniej, zawsze policjant im pokazuje na suszarce, ze jednak sie myla ( to akurat wiem z autopsji ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!