Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Zbieżność kół MII - jakie na fabryczne ustaw


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

szukalem troche na forum i necie, ale nie znalazlem wiec postanowilem sie zapytac. Sytuacja jest dosc wkurzajaca...

 

Czy wiecie jakie sa fabryczne zalecane ustawienia zbieznosci kol? Ja mam 2 rozne wydruki (od poprzedniego wlasciciela i moj) i wartosci zalecane roznia sie od siebie.

Problem w tym, ze wczoraj sprawdzilem sobie zbieznosc, bo po wymianie opon na nowe, lekko zaczelo sciagac w prawo, no i okazalo sie ze zbieznosc jest skopana lewa +0.17 stopnia, prawa +0.09 czyli suma +0.25. ustawili na -0.05 prawo i lewo czyli suma -0.10 stopnia. Efekt jest taki ze przy wiekszych predkosciach trzeba miec kierownice lekko skrecona w lewo zeby jechac prosto, a jak puszcze kiere, to sciaga w prawo... generalnie jest duzo gorzej. Cisnienie prawidlowe, opony nowki, felgi wywazone. Zbieznosc ustawialismy na podst. danych dla Megane II na kolach 16 (czyli sie zgadza).

 

Czy oprocz ustawienia zbieznosci mozna ustawiac geometrie? kat pochylenia koła, pochylenie i wyporzedznie osi sworznia zwrotnicy? Jesli mozna, to czym oprocz regulacja koncowek drazkow kierowniczych?

 

dzieki wielkie z gory!

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszystkie informacje. Dopiero teraz moglem je przeczytac. Bede jeszcze raz jechal na sprawdzenie - ustawienie - w ramach powiedzmy reklamacji, a jak nie pomoze to sprobuje inny serwis. Zrobie jeszcze kat zerowy wspomagania, ale slyszalem ze to ponoc sciaga tylko w lewo ;-)

 

Natomiast nasunelo mi sie inne pytanie:

Czy mozna ustawic zbieznosc przy lekko skreconej kierownicy? Wydaje mi sie ze tak. Jesli kiera nie jest idealnie na wprost to regulujac koncowki prawe i lewe mozna ustawic kola na wprost z odpowiednia zbieznoscia, a kiera nadal bedzie sobie skrecona. Jak wtedy zachowuje sie wspomaganie - bedzie dazylo do wyprostowania skreconej maglownicy i stad sciaganie? Taka jest moja teoria...

No i czy ustawianie kiery robi sie na oko, czy jest jakas wskazowka np na maglownicy?

 

Pozdro

Tomek

 

P.S. No i przeczytalem te dane odnosnie zbieznosci i nic juz nie kumam. Z jednego skanu wychdzi ze kola maja byc 0.10 +/-0.10 czyli jak napisal Hudson od 0.00 do 0.20 czyli jak rozumiem zbiezne (do srodka). A z drugiego skanu, tego po franc. wychodzi ze -0.10 +/-0.10 czyli 0.00 do -0.20. A to wtedy jest rozbiezne (na zewnatrz). Dosc przeciwstawne teorie ;-)

 

http://www.zss.pl/~moto/geometria.htm

 

troche wiedzy... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mozna ustawic zbieznosc przy lekko skreconej kierownicy? Wydaje mi sie ze tak. Jesli kiera nie jest idealnie na wprost to regulujac koncowki prawe i lewe mozna ustawic kola na wprost z odpowiednia zbieznoscia, a kiera nadal bedzie sobie skrecona.

 

można, mi tak ustawili za 1wzym razem... zawsze po ustawianiu zbieżności należy sie przejechać samochodem... jak odwalą taką chałę to do poprawy i tak aż do skutku, mi patałachy poprawiali 3 razy by kierownica była prosto.

 

Jak wtedy zachowuje sie wspomaganie - bedzie dazylo do wyprostowania skreconej maglownicy i stad sciaganie? Taka jest moja teoria...

chcąc jechać prosto kierownice musisz mieć przekrzywioną... czyli do dupy jazda.

 

No i czy ustawianie kiery robi sie na oko, czy jest jakas wskazowka np na maglownicy?

 

pierw blokuje się kierownice w pozycji na prost, następnie ustawia się zbieżność na końcówkach gałek kieroniczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki. Czyli moja teoria nie jest wyssana z palca ;-)

Caly bajer polega na tym ze jesli kiere ustawia sie na oko, to metoda prob i bledow mozna tak w nieskonczonosc... Wydaje sie ze kiera jest idealnie na wprost a pozniej przy predkosciach pow 100kmh okazuje sie ze tak idealnie na wprost to nie byla... U mnie jest taki przypadek...

 

SlavOK, tak z ciekawosci - u Ciebie udalo sie ustawic idealnie za tym trzecim razem i juz nie sciaga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje sie ze kiera jest idealnie na wprost a pozniej przy predkosciach pow 100kmh okazuje sie ze tak idealnie na wprost to nie byla... U mnie jest taki przypadek...

widzisz w Megane jest jeszcze taki bajer, że ze wzrostem prędkości wspomaganie zmienia siłę działania i to też może być przyczyną...

 

SlavOK, tak z ciekawosci - u Ciebie udalo sie ustawic idealnie za tym trzecim razem i juz nie sciaga?

 

jest znośnie, że tak powiem heheh, po ustawieniu kąta zerowego trochę się poprawiło, ale np jak droga jest nie równa to mnie ściąga :roll: nie wiem od czego to zależy, może od szerokości opon.... ja już dałem sobie z tym spokój bo po prostej drodze samochód jedzie na wprost po puszczeniu kierownicy, wiec doszedłem do wniosku, że te megany tak już mają i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam.

Odświeżę trochę wątek

Kilka postów wyżej TommiB pytał czy zbieżność ma być -0,10(koła przodem na zewnątrz) czy 0,10(koła przodem do wewnątrz) w załączonych skanach są sprzeczne informacje.

Może już ktoś wie jakie są prawidłowe wartości? Czy koła mają być skierowane do środka czy na zewnątrz w moim jest ustawione na "-" czyli przodem koła na zewnątrz zastanawiam się czy coś z tym robić.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!