Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Oświetlenie tyłu a instalacja do przyczepy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Czy ktoś z forumowiczów posiada (i mógłby się podzielić) schematem instalacji oświetleniowej i/lub dodatkowej wiązki do haka do Megi II phII grandtour?

 

Od momentu zakupu nie działały mi tylne światła przeciwmgielne. Szukałem i szukałem i przez długi czas nie byłem w stanie tego naprawić. Dopiero wczoraj udało mi się namierzyć problem. Samochód wyposażony jest w hak i stosowną instalację (sądząc po złączach - fabryczną). Problem w tym, że przewód do światła mgłowego "ucieka" z wiązki gdzieś na gniazdo haka i potem wraca, niestety już bez prądu. Bez schematu musiałbym pruć przegrodę koła zapasowego i wywlekać wiązki :-\

 

Obecnie albo mam sprawną istalację do przyczepy, albo (po "skroceniu" wiązek) światło przeciwmgielne. A jestem pazerny i chciałbym mieć wszystko na raz.

 

Przy okazji: Czy w grandtour'ze jest jedno czy dwa takie światła z tyłu? Bo zarówki mam niby dwie, a instalacja dociągnięta tylko do lewej strony.

 

Pozdrawiam,

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło ma być tylko jedno i to właśnie z lewej strony.

Co do usterki, to popatrz tylko w gniazdo przy haku. Z tego co pamiętam z opisów na forum, to w tej instalacji jest to specjalnie tak zrobione, że jest przerwa na obwodzie przeciwmgielnego lewej tylnej lampy auta w momencie jak masz podłączoną przyczepę. Powód- sam byś siebie oślepiał łuną przeciwmgielnego, gdybyś przykładowo holował przyczepę kempingową. Odbijało by się od jej ściany przedniej.

Reasumując- jedziesz bez przyczepy, świeci przeciwmgłowe w aucie, masz podpiętą przyczepę świeci tylko na przyczepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzięki wielkie za odpowiedź!

 

Z tego, co piszesz wynika, że w gnieździe jest jakiś element, który odpowiada za wykrywanie wtyczki bądź jej braku. Pewnie zaśniedziało albo się zacięło. Zajrzę, wyczyszczę - w ostateczności wymienię gniazdo. Ale przynajmniej wiem, gdzie szukać <piwko>

 

Miłego weekendu.

 

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to sterownik wykrywa zwiększone obciązenie wiązki jak jest ppa i reaguje.

Też to gdzieś czytałem ale nijak to nie pasuje do opisanego przebiegu przewodów.

przewód do światła mgłowego "ucieka" z wiązki gdzieś na gniazdo haka i potem wraca, niestety już bez prądu

Jak wobec tego sterownik po obciążeniu jednego przewodu w wiązce rozpoznaje i odpowiednio wyłacza niepotrzebną żarówkę???

Byłoby to logiczne, jakby biegły 2 przewody od sterownika, jeden do lampy w aucie, a drugi do gniazda haka. Wówczas sterownik po wykryciu większego obciążenia, wyłącza obwód (przewód zasilający) tego w aucie, pozostawiając zasilanie przyczepy. Na jednym przewodzie niemożliwe by prąd podawać do jednej żarówki, a drugiej nie zasilać skoro są równolegle. Coś to musi galwanicznie rozłączyć, ale z powodu jednego przewodu w wiązce, nie przed nim ale na jego końcu czyli okolice gniazda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryk z ASO innej marki też stwierdził, że oświetlenie sterowane jest CANem, ale - jak słusznie zauważył gojgien - instalacja nijak do tego nie pasuje. Chyba, że ten "uciekający" przewód wraca do ECU, ale byłoby to mocno dziwne, bo włazi gdzieś w tylną belkę, a kablowanie samochodu leci chyba tylko progami.

 

Jak mi się uda, to w weekend rozbiorę gniazdo przyczepy, zrobię pomiary i dam znać.

 

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Oj, dawne czasy :-)

 

Jeżeli dobrze pamiętam, to w moim przypadku zaśniedział styk znajdujący się w gnieździe przyczepy, który służy do odłączania światła przeciwmgłowego na samochodzie.

 

Słyszałem też plotki (niepotwierdzone), że istniały dwie wersje: taka z CANem i inna, "analogowa". Ale nie wiem, ile w tym prawdy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!