Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

[1.6 16V K4M] Map sensor (brak mocy na zimnym silniku)


slawekhip

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam problem a mianowicie auto na zimnym silniku nie ma wcale mocy przy ruszaniu, tak samo przy próbie gazowania na postoju auto tak jakby się zakrztusiło najpierw a potem wchodziło na obroty, i tak jest aż silnik nabierze temp.

Osobiście mam dwa podejrzenia:

Map sensor

I Druga sonda na katalizatorze

I tutaj moje pytanie, jak sprawdzić ten czujnik (map sensor) czy jest sprawny, można jakoś zwykłym miernikiem za 10 zł to sprawdzić?? A odłączenie go podczas gdy auto chodzi powinno się coś w zachowaniu silnika zmienić??

I wiem na pewno że mam padniętą drugą sonde na katalizatorze, i czy to może powodować takie objawy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I wiem na pewno że mam padniętą drugą sonde na katalizatorze, i czy to może powodować takie objawy??

To nie jest to, u mnie objawy są podobne, obie sondy mam sprawne. Było to weryfikowane u kolegi z forum meganecoupe (za co serdecznie mu dziękuje). Taka sytuacja występuję u mnie w szczególności gdy samochód stoi około 8-9h w ciągu dnia. Nigdy nie miałem z tym problemów po nocy.

Myślę, że mógłbyś spojrzeć na wątek 1.6 16V szarpie lub 1.4 16V szarpie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAP sensor, jest to rezystor nastawny (jak potencjometr). Nastaw reguluje podciśnienie w kolektorze dolotowym. Wraz ze wzrostem podciśnienia, wzrasta opór w czujniku, co powoduje spadek napięcia. 5 Volt jest na czujniku przy braku podciśnienia.

I tak, czarny przewód biegnie do masy. Czerwony możesz podpiąć nawet do komputera (odpowiedni pin). Przy okazji sprawdzisz ciągłość przewodu do czujnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie Kolega Kreciq zalinkował i wyjasnił wszystko ,z jednej strony masa (prawej) po środku sygnał DO komputera z lewej sygnał z Komputera +5V .W zależności od wartości podciśnienia na środkowym pinie powinno zmieniac się napięcie.Możesz wyjąć ten czujnik zatkać otwór ,odpalić samochód (wtyczka podlączona) podłączyć rurke i... dmuchać w nią lub zasysac -zobacz czy będzie jakaś reakcja silnika .Nie oznacza to sprawności lub niesprawności ale da pojęcie czy ECU bierze pod uwage ten czujnik w dnej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na filmiku nawet nie jest Renault :D

Wartości napięcia przy poszczególnych nastawach mogą być inne (ale nie muszą), ale zasada działania jest taka sama. Również zasilanie i piny są tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dopiero dziś sprawdziłem ten czujnik i na włączonej stacyjce ma 4.7V a gdy go zapale to ma 1.2V i skacze. Przy przygazówce najpierw idzie do góry tak do 4V i nagle spada do 0.33V na większych obrotach. Wiadomo że te wartości sobie skaczą różnie ale podałęm takie przybliżone wartości.

No i czy ten czujnik jest sprawny?? Bo w sumie nie ma tych 5V. Sam już nie wiem co jest, auto jak pochodzi 5 minutek to już potem reaguję idealnie na gaz. A jak jest zimny to się dusi i po chwili dopiero wchodzi na obroty, już nie wiem co może być tego przyczyną. Cewki nowe denso, świece nowe, silniczek krokowy nowy oryginał, uszczelki na przepustnicy nowe (dodatkowo uszczelnilem sylikonem kolektor dolotowy)

A jeszcze jedno pytanie, czy mała nieszczelność spod obudowy termostatu może też coś podobnego powodować?? Pytam bo spod obudowy termostatu mi czasem siknie płynem chłodniczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

sprawdziłem ten czujnik i na włączonej stacyjce ma 4.7V a gdy go zapale to ma 1.2V i skacze. Przy przygazówce najpierw idzie do góry tak do 4V i nagle spada do 0.33V

Odgrzebię temat. Poniżej wartości ciśnień i zależność ciśnienia atm do podciśnienia i ciśnienia paliwa. Może kogoś oświeci.post-47116-0-15508400-1349960828_thumb.jpgpost-47116-0-84285100-1349960976_thumb.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!