Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Antena radiowa - po co 3 kable?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio po wyjechaniu w trasę poza miasto zauważyłem, że radio zbyt często gubi sygnał stacji radiowych. Kiedy porównałem odbiór mojego fabrycznego radia (Tuner list z CD) z fabrycznym radiem w Fordzie Focusie, to przy wyszukiwaniu stacji w Focusie tuner zatrzymywał się w 13 miejscach (niektóre stacje powtarzały się), a u mnie zatrzymywał się raptem w 3 miejscach. Samochody stały obok siebie, więc dało mi to do myślenia, że coś jest nie tak z moim radiem lub anteną. Po wyciągnięciu radia i przyłożeniu zamiast anteny śrubokręta, radio znalazło więcej stacji. Wyczytałem na forum, że może być to problem wzmacniacza w podstawie anteny, postanowiłem się tam dostać. Po wymontowaniu anteny okazało się, że wzmacniacz wydaje się być sprawny, ponieważ po odpięciu wtyczki zasilającej wzmacniacz zamiast stacji radiowej pojawił się szum. Po rozebraniu podstawy anteny i przyłożeniu śrubokręta do blaszki na płytce elektronicznej, do której dochodzi bat anteny, radio podczas wyszukiwania stacji zatrzymywało się już 11 razy. więc wyglądało na to, że jest OK. Zamiast śrubokręta przyłożyłem do tej blaszki bat anteny i też było OK. Po zmontowaniu w całość i przykręceniu anteny radio znowu kiepsko odbiera. Możliwe, że to jednak wina samego bata? Nie mam innego do zamiany, żeby to sprawdzić...

 

A drugie moje pytanie to: po co są 3 kable dochodzące do anteny widoczne na zdjęciach? Jeden, najcieńszy, to zasilanie anteny. Oprócz niego są jeszcze 2 grubsze, ekranowane. Jeden z nich, to kabel antenowy, bo po odłączeniu pojawiał się szum zamiast stacji, natomiast ten drugi kompletnie nie robił różnicy, czy jest podłączony, czy też nie. Z pewnością po coś to jest, bo na płytce PCB żyła tego kabla podłączona jest w inne miejsce niż ta z kabla antenowego (też widać to na zdjęciu).

 

thumb_hosting_zdjec_1379158885__wp_20130906_002.jpg thumb_hosting_zdjec_1379158907__wp_20130906_004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nigdy bym nie pomyślał, że tam jest taka elektronika :( Myślę, że nie do końca jest tak jak mówisz... w momencie gdy przykładasz śrubokręt lub bat do płytki to trzymasz go ręką i wtedy twoje ciało działa jak antena dlatego po zmontowaniu był słaby sygnał - nie trzymałeś anteny. Spróbuj złapać za bat po zmontowaniu i wtedy szukaj stacji... Wydaje mi się że to może być uszkodzony wzmacniacz.

Edytowane przez grzesik1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Aaa, no przecież <piwko> Są wersje Megane II z wbudowaną nawigacją i w takim razie ona nie ma wbudowanej anteny, tylko korzysta z anteny na dachu. Dzięki za odpowiedź na nurtujące mnie pytanie :unsure: Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

eeeeeee, chyba coś nie tak. jak mam scenica z navi i mam cztery kable z podstawy anteny. koncówka zielona  - do anteny gps, krótki czarny +12, koncówka srebrna - FM,  i pozostaje czerwona koncówka która nie wiem co ogarnia ??? może ktoś wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!