Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Podświetlenie klamek wewętrznych


typical

Rekomendowane odpowiedzi

Przeróbki tej można łatwo dokonać w autach z elektryką szyb przednich. Drzwi tylne sobie darowałem, gdyż przyciski do ich sterowania są umieszczone na tunelu środkowym, a nie koło klamek, więc nie ma tam instalacji z napięciem, które włącza się po włączeniu świateł. Jak ktoś jest uparty, może sobie pociągnąć kabelek do drzwi (poprzez złączkę drzwiową). Mi się nie chciało. Zresztą siedzę z przodu tego samochodu. Więc tył może tak zostać. Nie widzę go.

Ponieważ w Megance pourywały się klamki wewnętrzne (kolejny jak widzę dość słabo rozwiązany element tego auta), to zakupiłem na Allegro komplet 4 lampek. Ponieważ już wcześniej wymieniłem podświetlenie konsoli - zapragnąłem mieć podświetlenie klamek. Kodzt niewielki. W moim przypadku wszystko zamknęło się kwotą 5 zł za złączki. Diody i całą resztę miałemm. Potrzebne rzeczy:

- Dwie diody 3 mm (w moim przypadku czerwone jak najciemniejsze na zdjęciach są przezroczyste, ale to porażka były za jasne teraz są najtańsze najciemniejsze)

- Rezystory (ja miałem po 560 ohm, ale 1 kilo ohm wystarczy w zupełności i nie trzeba dawać po dwa wtedy).

- złączki 2 pin (jak najmniejsze - ja mam za duże - wymienię je najszybciej jak się da na malutkie)

- lutownica

- cyna

- klamki

- klej na gorąco i pistolet do kleju

- wiertło 3 mm

- Papier ścierny 800

- Torks T30 i T15

 

Przed przystąpieniem do montażu albo kupujesz jak ja 4 klamki nowe, albo działasz na starych. By je wyjąć potrzebujesz torksa T30

 

Sposób zrobienie oświetlenia:

 

1. Wywierć otwór w klamce i przypasuj diodę

 

thumb_hosting_zdjec_1384706689__01.jpg thumb_hosting_zdjec_1384706738__02.jpg thumb_hosting_zdjec_1384706758__03.jpg

 

2. Popierem zeszlifuj diodę (by nie dawała skupionego swiatła - to nam jest niepotrzebne - potrzebujesz światła rozproszonego)

 

thumb_hosting_zdjec_1384706775__04.jpg thumb_hosting_zdjec_1384706791__05.jpg

 

3. Ja by jeszcze mocniej ograniczyć prąd diody przylutowałem do niej dwa rezystory

 

thumb_hosting_zdjec_1384706835__06.jpg

 

4. Wkładasz diodę do klamki od środka ustawiasz ją tak, by była na równi z klamką. Potem wywijasz jej nóżki tak jak na foto

 

thumb_hosting_zdjec_1384706859__07.jpg

 

5. Zalewasz wszystko klejem na gorąco. Wiem, że to po Chińsku ten klej, ale jest bardzo skuteczny, trzyma diodę przy klamce i izoluje elektrykę, a o to nam chodzi.

 

thumb_hosting_zdjec_1384706875__08.jpg

 

6. Następnie musisz dolutować przewody i złączkę. Pamiętaj, by na czerwonym kablu zrobić plus, a na czarym minus.

 

thumb_hosting_zdjec_1384706895__09.jpg thumb_hosting_zdjec_1384706973__10.jpg

 

7. Następnie druga część instalacji i idziesz do samochodu.

 

thumb_hosting_zdjec_1384707007__11.jpg

 

8. Tam musisz przeciągnąć instalację z góry na dół. By tego dokonać potrzebujesz torksa T30 do wyjęcia klamek (jeśli działasz na nowych klamkach) Jeśli już wyjąłeś klamki ten krpk oczywiście pomijasz. Następnie torks T15 i wyjmujesz uchwyt do zamykania drzwi, odkręcasz dwie śruby na dole tapicerki, zdejmujesz osłonę głośnika i wykręczasz 4 śruby mocujące głośnik. Potem siłujesz się z boczkiem (przykleili go na jakiś czarny klej, więc ciężko odłazi). Instalację wypuszczasz klamką i przekładasz do instalacji przycisków w drzwaiach. Następnie lutowanie. Lewe drzwi - kabel niebieski to plus, czarny to minus. Prawe drzwi niebieski plus, gruby czarno - ponarańcczowy to minus. Skręcamy boczki, montujemy klamki podpinając instalację. Złączka jest ważna, by przy zdjęciu boczka można było odpiąć klamkę.

 

thumb_hosting_zdjec_1384707027__12.jpg thumb_hosting_zdjec_1384707043__13.jpg

 

9. Działa. Nie świeci mocno, raczej mam czerwoną poświatę, czyli efekt o jaki mi chodziło. Ja jak pisałem miałem przerobione podświetlenie konsoli na biało - czerwone, więc czerwone podświetlenie klammek jest idealne. W przypadku oryginalnego podświetlenia pomarańczowe diody są najblizższe oryginałowi.

 

thumb_hosting_zdjec_1384707061__14.jpg thumb_hosting_zdjec_1384707081__15.jpg thumb_hosting_zdjec_1384707104__16.jpg

Edytowane przez typical
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:notacrook:

Prawie jak w moim sceniolu, przy czym ja mam i z tyłu, bo i prościej to było zrobić i z tyłu bardziej potrzebne, by nieczęsto tam jadące osoby po ciemku nie musiały obmacać całych drzwi, by klamkę znaleźć. (są takie giganty)

Mnie to niepotrzebne w lewych przednich, bo wiem gdzie jest klamka, a podświetliłem tylko dla kompletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja by jeszcze mocniej ograniczyć prąd diody przylutowałem do niej dwa rezystory

W zupełności wystarcza jeden odpowiedni :!:

Na drugą nogę można było za to dać dodatkowo diodę zabezpieczającą ;)

Albo źle czytałem albo nie doczytałem parametrów zastosowanych elementów a warto podać coby inni się nie męczyli w przeliczanki.

Tak, tak - wartość rezystora można odczytać ze zdjęcia ale nie każdy zna kod rezystorów :notacrook:

Dla tych co jednak chcą sobie policzyć to zaznaczam, że warto do obliczeń wstawić 15 V a nie 12 V :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zupełności wystarcza jeden odpowiedni

Brałem to, co miałem pod ręką :notacrook:

 

Albo źle czytałem albo nie doczytałem parametrów zastosowanych elementów a warto podać coby inni się nie męczyli w przeliczanki.

Mea culpa - uzupełniłem

 

Dla tych co jednak chcą sobie policzyć to zaznaczam, że warto do obliczeń wstawić 15 V a nie 12 V

Prawda to - powinien być stabilizator napięcia idącego do podświetlenia konsoli (w ściemniaczu), ale albo go nie ma albo niedziała jak powinien.

 

nie znam się na elektronice ale po co rezystor jak dioda jest 12V. No i niezła jazda jak dioda się przepali. z wymianą trochę roboty będzie

W konsoli Meganki mam diody od 3 lat już. Nie przepaliła się ani jedna. Ba - deska w PHII jest na ledach. Te przed wymianą były w aucie 12 lat i nadal świeciły. Podejrzewam, że te z klamek przeżyją ten samochód. I te diody są na 1,8V a nie na 12. Te niby na 12V potrafią się przepalić, bo jak piszę nie ma stabilizatora w Megane, albo jak jest, to średnio działa.

Edytowane przez typical
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale po co rezystor jak dioda jest 12V. No i niezła jazda jak dioda się przepali.

Własnie po to, by się nie przepalała, przecież dioda jest tylko na 12V,(w tym jeszcze tolerancja odchyłki parametrów, również w dół) a w instalacji przy pracującym silniku i ładującym alternatorze zazwyczaj jest więcej jak 12 nawet do 14,5V. Zmierz sobie na klemach aku jak silnik pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałem to, co miałem pod ręką ;)

Zazwyczaj tak się robi :!: Jak jest to należy zużyć.

Brawo za kolejny przydatny patent :notacrook: :)

nie znam się na elektronice ale po co rezystor jak dioda jest 12V

Tego można się domyślić po tym co napisałeś :!:

Dioda jest sterowana prądowo i ten parametr jest ważniejszy, w przypadku diod, niż napięcie

przy pracującym silniku i ładującym alternatorze zazwyczaj jest więcej jak 12 nawet do 14,5V.

Dlatego do obliczeń warto wstawić 15 V by dobrać rezystor ograniczający. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!