Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Przekładanie biegów


kuzloss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od niedawna jestem posiadaczem Meganki Grandtour II z silnikiem 1.6 - proszę tych co maja takie silniki aby wypowiedzieli sie przy jakich obrotach zmieniają biegi. Nie chce męczyć silnika ani go katować. pierwszy i drugi bieg jest strasznie krótki, a czwarty już przy 60km/h wydaje mi się ze lekko wyje. Na jakich najmniejszych obrotach jeździcie ?? Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dość krótko jeżdze moją M ale cały czas patrze na spalanie i najlepsze rezultaty mam przy zmianie biegów:

I - praktycznie ruszanie,

II->III->IV przy okolo 2700obr,

IV->V przy 3000obr,

Przy takiej emeryckiej jezdzie komp pokazuje mi 7,4-7,6l/100 w mieście, w rzeczywistości to jest okolo 8,2l/100km.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość BlackRaven

Po zmianie biegu nie powinno być mniej jak 1800 ale jak jedziesz pod górę czy masz komplet pasażerów już wszystko się zmienia.

Generalnie silnik nie lubi za wysokich i za niskich obrotów (jeśli chodzi o ekonomię)

Jedynka tylko do ruszenia kołami,wlaściwe obroty to takie kieedy wystarczy dotykać pedał gazu i trzeba to wyczuć.

Czasami jadąc np. na piątce trzeba dusić gaz a po zmianie na czworkę się go tylko dotyka i spalanie spada.

Z mojego doświadczenia liczonego w mln przejechanych kilometrów wynika że nie ma dwóch takich samych aut i trzeba je wyczuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma program diagnostyczny to tam jest obciążenie silnika. Np. na luzie pokazuje od 19 do 24%(przy włączonym światłach a bez 1.5% mniej), a najmniejsze obciążenie jest podczas jazdy na biegu bez dodawania gazu i wynosi od 9 do 13%. I to jest dziwne dla mnie.

BlackRaven ja robię tak samo jak ty, tylko czasem dusi przy ledwo dotykaniu gazu. Ale zauważyłem, że rozpędzam do 90 km/h i spalanie np. 4,5 litra chwilowe, a jak rozpędzę do 100 km/h i zwalniam do 90 km/h to spalanie 3,5 litra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość BlackRaven

Widzisz obciążenie silnika to nie tylko dane z kompa to też mechanika i jak masz leciutko podpalone zawory (o czym możesz nie wiedzieć) zakres oszczędnych obrotów się zmieni w kierunku wyższych.

Inaczej jak pojawiły sie komputery ze spalaniem chwilowym to zacząłem z tego korzystać i co ? Nie dalo się jechać !

Jak jest górka to trzeba pocisnąć by z górki zaoszczędzić,jak jedziesz z kompletem pasażerów to trzeba też zmieniać biegi przy wyższych obrotach jest wiele zmiennych.

W obecnym aucie nie mam kompa wskazującego spalanie chwilowe tylko uśrednione i spalanie wyglada tak:

90-100 km/h na dwupasmówce czyli jazda równa bez hamowań spalanie 6,7 l/100km

230 km/h stała na autostradzie spalanie 12 l/100 km

Miasto bez klimy 9,8-11 l/100km (górna wartość zimą)

auto: 2.0 T 240 KM 360 Nm

I to pokazuje że jak się słyszy silnik i odpowiednio operuje pedałem gazu można jeździć oszczędnie i np sondę lambda w benzynie nie wymieniać dlatego że wywala błąd ale dla tego że na oscylogramie widać że już działa ospale (choć jeszcze działa).

Nie da się określić jednego typu jazdy i zmiany biegów dla wielu samochodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpalone zawory?? Hmmm, a jest jakiś preparat na to bez rozebrania silnika tzn. czyszczenie?? Przez otwór od świecy będzie widać?

Masz megane II o mocy 240KM i tam nie ma chwilowego spalania?Dziwne...A i dodam że w górce lepiej reaguje na dodanie gazu na wyższym biegu niż na niskich...

Edytowane przez airbites
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynka tylko do ruszenia 3 wkładam przy 30 4-50 5-70 i ten silnik się nie męczy, ma bardzo fajnie dobrane przełożenia, 1,4 to porażka trzeba to pokręcić, bo sie udusi, 1.6 sobie spokojnie idzie, bez żadnego męczenia, oczywiście mówię o spokojnym rozpędzaniu na równym terenie, bez pasażerów itp. Wiadomo, że do gwałtownego przyśpieszenia lepiej zredukować, ale na taką spokojną jazde po mieście, to tak jak pisałem. Czasami go tylko przegonie i tyle. Ty jesteś kierowcą, sam słyszysz i czujesz kiedy silnik ma ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość BlackRaven

 

Podpalone zawory?? Hmmm, a jest jakiś preparat na to bez rozebrania silnika tzn. czyszczenie?? Przez otwór od świecy będzie widać?

Widać nie masz pojęcia o silnikach

Masz megane II o mocy 240KM i tam nie ma chwilowego spalania

Niestety nie mam już megane obecnie jeździ nią sąsiadka (Megane I ph II 1.8 16V) ja wciąż wzmacniam "nowe" auto (niestety nie jest to Renault :P ) a do "normalnej" jazdy myślę o zakupie Clio II sport

A i dodam że w górce lepiej reaguje na dodanie gazu na wyższym biegu niż na niskich..

Z tego co się orientuję to na niższych biegach jest więcej mocy na kołach z racji przełożeń

Edytowane przez BlackRaven
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To przy jakiej predkosci wrzucacie 5 bieg ?? Ja przy 70 ponizej jade ciagle na 4 biegu zeby nie meczyc silnika.

Spokojnie można wrzucić przy prędkości 50km/h. Tylko jest jeden warunek spokojna jazda, bez przyspieszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość BlackRaven

Zawsze jest inaczej bo ważne czy siedzi jedna osoba czy 5 czy jest bagaż czy go nie ma czy jest pod górę czy z górki i nie ma jednej odpowiedzi kiedy zmieniać biegi trzeba słuchać silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Albo ekonomia albo rozpadające się koła i elektrozawory, zapchany katalizator czy syf w kolektorze i przepustnicy. To moje stanowisko.

Ten silnik jest stworzony do pedałowania. Tak został opracowany. Max moment obrotowy dostępny jest bardzo wysoko. Zmienne fazy uruchamiają się w okolicach 3 tyś obrotów.

Osobiście jedynka do ruszania a reszta od 4 tyś obrotów. Tankujesz paliwo ale reszta podzespołów silnika ma odpowiednie warunki do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!