Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

scenic 2008 1,5 dci felgi i opony


moondek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy na forum, mam nadzieje ze nie dostane bana za głupie pytania :). Forum trochę poczytałem, podobne tematy były ale mam pare wątpliwości.

Przed kilkoma miesiącami nabyłem (sprowadzonego z Belgii) Scenica 1,5 dci 105 km, po liftingu, z 2008 roku. Oryginalnie ma zalozone alusy z oponami michelin 205 55 16(które wytrzymają już niestety chyba tylko ten sezon ).

Dane na tabliczce z boku drzwi: 205 55 16 i 205 60 16. Ntomiast w papierach dawanych do tłumaczenia wypatrzylem dedykowany rozmiar 195 65 15, podobnie pokazuje oponeo, kiedy wybierma model i rok. Wiec pytanie:

Skad może wynikac ta roznica? ktoś sobie dobral inne flegi gdy kupował nowy samochod? Jeśli oba rozmiary sa dopuszczlane to dlaczego na tabliczce samochodu nie ma takiej opcji?

 

W tej chwili widze takie opcje:

kupic felgi stalowe (tylko nie wiem jakie 15 ? 16?) i do tego opony zimowe. Niestety letnie mam już na wykończeniu i w nowym roku musiałbym na alusy kupic tez nowe letnie.

Kupic na te alusy opony 16 np. całoroczne jakies lepszej firmy. wtedy bylby to jeden wydatek, ale z drugiej strony niszczylbym alusy w zime.

 

Bardzo dziekuje za ewentulna pomoc w odpowiedzi na pytania i porade. Nie chciałbym kupic nie pasujących felg bądź opon :)

 

 

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.6 - pl-literki Aston76

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te sceniole wychodzily na 15 calowych kołach, czyli tak jak masz na tabliczce i w wszystkich sugerowanych podpowiedziach doboru opon.

Nie przeszkadza to jednak, by zastosować większe felgi i szersze opony. Na takich wychodziły te z większymi silnikami. Z tego też powodu (większe tarcze hamulcowe z przodu) opony są na większe felgi, szersze i o te 10%szerokości niższe, by całkowita średnica koła była prawie identyczna.

Co zakupisz to już Twój wybór patrząc poprzez pryzmat wyglądu latem na alusach, czy też bezproblemowości zimą,

(alusy i niższy profil opony, kontra solanka z drogi i częste dziury w asfalcie) no i oczywiście przez pryzmat portfela, a właściwie ile chcesz wydać.

Tu musisz brać pod uwagę gdzie jeździsz, (jakie drogi i przebiegi) i ile dany rodzaj opon w obu wymiarach kosztuje.

Czasami taniej jest zakupić dwa komplety felg i opon 15", a te felgi 16" sprzedać, jak kupować 2 komplety szerszych i większych 16" opon.

Co do wielosezonowych trudno mi wyrokować. Są i tacy, (nawet tu na forum) którzy mają takie opony i są z nich zadowoleni. Jest to jednak już indywidualna decyzja, oparta na rodzaju użytkowania auta, przebiegach i stylu jazdy.

Ja w swoim sceniolu z tym samym silnikiem mam 2 komplety w zalecanym rozmiarze 195x65R15.

Jedne zimowe na stalówkach i letnie na alusach.

Pomimo tego, że może nie jest to najmodniejsze mieć 15" felgi i wygląd może nie zachwyca, nie mam jednak zamiaru rezygnować z komfortu jaki daje dla zawieszenia i jadących osób felga 15" i opona wysokości 65% z 195mm.

Przy felgach 16 " koło jest też cięższe (razy 4) i te masy trzeba rozkręcić przy ruszaniu, a ten silnik już ma co robić z ciężarem auta, nawet na felgach 15"

Spalanie chwilowe przewyższa to z sceniola z silnikiem 1,9 120KM, pomimo że ten drugi jest o kilkadziesiąt kilo cięższy i na szerszych i większych kołach. Mam czasami okazję takiego dosiadać, jest w posiadaniu syna.

.

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziekuję, za wyczerpującą odpowiedz.

Bardzo rozjaśniłeś temat.

Jeśli chodzi o tabliczkę to wląsnie tu mi sie nie zgadza bo widnieje jna niej 205/55/16 , nie ma nic o 195/65/15. Ale skoro z tego co przeczytalem na forum i z twojej wypowiedzi wynika ze moga być felgi 15 to chyba jednak narozsądniejsze wydaje sie kupienie zimowek wraz z felgami stalowymi 15 stek.

Nie wiem tylko co wtedy z czujnikami cisnienia w oponach, ktos mi mowil ze po zalozniu tych stalowych po prostu znikna ich oznaczenia na wyswietlaczu. Mozesz to potwierdzić?

Jeszcze raz dzięki za pomoc i pozdrawiam :)

lapka2.gif

Regulamin pkt. 5.6 - pl-literki

P_r_z_e_m_o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tabliczkę to wląsnie tu mi sie nie zgadza bo widnieje jna niej 205/55/16

Nie za bardzo rozumiem o jakiej tabliczce piszesz..

W swoim mam naklejkę na drzwiach kierowcy ale to tylko podpowiedź jakie mają być ciśnienia w kolach, w zależności czy na zwykłe drogi czy autostrady.

Nie ma to nic wspólnego z danymi jakie koła powinno mieć auto.

Fakt jednak jest faktem, że te sceniole z silnikami 1,5 106KM maja mniejsze przednie tarcze hamulcowe jak przykładowo te z silnikami 1,9 i felgi 15 calowe wchodzą bez problemu. A skoro wejdą 15 to i większe....

Co do czujników......

Jak nowe kola nie mają czujników pod wentylami, to koła na piktogramie poznikają.(no chyba, że te letnie z czujnikami będą w garażu i jak będziesz auto wstawiał, to system będzie się na chwilę komunikował z tymi zdjętymi z auta)

Można natomiast zakupić drugi komplet czujników i w nie wyposażyć nowe koła zimowe na stalówkach. Trzeba jednak ten drugi komplet czujników ciśnienia "wprowadzić" do systemu podłączając auto pod CAN CLIP. (może i pod inny program który to potrafi, niestety mam nikłe rozeznanie co do ich możliwości)

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie ciśnień, a nie rozmiarów opon jakie mają być w aucie ta naklejka dotyczy, co wyżej napisałem.

To że podano przykładowo rozmiar 16 cali nie oznacza, że przy 15 calowych te ciśnienia mają drastycznie odbiegać od tych wyszczególnionych.

Auto przecież nadal ma podobną masę całkowitą, nieistotne czy ma koła 15 czy 16 calowe. To różnica kliku- kilkunastu kilogramów pomiędzy wagą większych i mniejszych felg i opon, jak również wagą alu i stalówek..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By temat uściślić, (albo bardziej namieszać) to w moim sceniolu drugim z silniczkiem 1,5 106 KM jest taka naklejka, gdzie mam oponki 15 i...... 17", choć ponoć sceniole na takich oponach nie wychodziły z fabryki...

Mało tego, ciśnienia dla obydwu rozmiarów są identyczne.

thumb_hosting_zdjec_1404827268__image00334_720x1280.jpg

Edytowane przez gojgien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!