Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Orlen vs Shell


F1Fanatic

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro wspomnieliście o benzynie, pozwólcie, że podzielę się z Wami moimi obserwacjami.

Moje auto jeździ głównie na lpg, pb używam jedynie do rozruchu (i rozgrzania do temp. przełączenia na lpg) i w przypadku wyjeżdżenia gazu do cna (bardzo sporadycznie na trasie przełączam na pb na kilkanaście/kilkadziesiąt kilometrów).

Przekonany byłem, że V-Power to paliwo pewne i dobrej jakości [u mnie w mieście paliwa są delikatnie rzecz ujmując średniej jakości (za to ceny najwyższe w okolicy), dlatego wyszedłem z założenia, że ze względu na zamontowane lpg warto jednak lać do baku coś lepszego niż chrzczona pb 95]. Tankowałem V-power regularnie (wpierw 98 później 95 - nie wiem czemu wycofali to z większą liczbą oktanów w mojej mieścinie, być może nie było chętnych ze względu na cenę). I tak przez okres prawie 4 lat, do czasu kiedy będąc w ubiegłym roku na mazurach skusiłem się na Vervę 98 - przyznam szczerze, skusiła mnie cena.

Wnioski po zmianie na Vervę 98 - przy zbliżonych warunkach jazdy i przebiegach (ogólny dystans przejechany od momentu zmiany paliwa to ok. 14.000 km - znaczna większość oczywiście na lpg) stwierdziłem, że na stację benzynową (w celu tankowania pb) zajeżdżam prawie o połowę rzadziej niż tankując na Shellu [ilość pb, która starczała na 2 miesiące teraz spokojnie wystarczy na 3,5 - 4 (oczywiście przy zbliżonych przebiegach) - sprawdzone zarówno w okresie letnim jak i w warunkach zimowych]. W międzyczasie stylu jazdy nie zmieniałem :) Skąd taka różnica szczerze nie wiem. Dodam tylko, że tankując Vervę 98 płacę za litr mniej niż za V-power 95, auto wydaje mi się żwawsze i jakby kultura pracy silnika się poprawiła (ciszej i równiej - ale to tylko subiektywne odczucie). Ogólnie nie mam nic do zarzucenia V-power`owi, ale ze względu na wyżej wymienione powody, na obecną chwilę nie planuję tankować nic innego jak Verva 98.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wracając do paliw z Sheel'a to powtórzyły mi się problemy znowu z paliwem ( komunikat "skontroluj układ wtrysku paliwa"). Jadąc autostradą kilkakrotnie wyświetlił mi się komunikat wraz z kontrolką serwisową. Po wyjeżdżeniu paliwa i zatankowaniu Orlen Verva 98 auto zupełnie inaczej zaczęło reagować na pedał gazu. Auto idzie jak trzeba i nie ma dziwnego efektu " zmulenia silnika ". Komunikat nie wyświetlił się już ani razu <ok>

Tym samym ewidentnie coś nie tak jest z paliwem od Shell. Od teraz tankuję na Orlen i nie ryzykuję więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast słyszałem, że vpower ma dodatki czyszczące. Zatankowanie co do samochodu co ma już trochę lat i kilometrów może powodować problemy bo silnik zostanie wyczyszczony z napadów itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli silnik nie jest przystosowany do paliwa 98 to nie ma sensu żadnego przepłacać. Były testy zrobione, silniki nie przystosowane do paliwa 98 mają mniejszą moc niż na paliwie dedykowanym 95. Jeśli producent dopuszcza paliwo 98 (w instrukcji bądź przy wlewie paliwa musi być informacja), wtedy silnik ma minimalnie większą moc na paliwie 98. Co do shella to z jakością ich bywa różnie. Kolega w Insigni 2.0 CDTI po 10 tyś km od wyjachania z salonu i tylko tankowaniu na Shellu miał filtr paliwa do tego stopnia zapchany że auto stanęło w trasie, skończyło się lawetą.

 

Polecam Statoil, na Orlenie w dCi 5 lat temu miałem falowanie obrotów na zimnym silniku, po przejściu na Statoil nie ma żadnego problemu z falowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 98 auto do niego nie przystosowane będzie paliło więcej, bo benzyna ta ma niższą wartość energetyczną.

Jak autu pasują paliwa ze Statoila, to możesz spokojnie tankować na Lotosie.

Dostawca paliw jest ten sam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mieszanka jest mniej wybuchowa. 98 się leje do silników z wysokim stopniem sprężania i takie silniki są właśnie do tego przystosowana. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na 98 do silników benzynowych od renaulta (wasze auto wcale szybciej się nie zbiera), chyba, że ktoś ma gruby portfel i nie wie co z tym zrobić.

Edytowane przez aston76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ciekawostka z mojego miasta :)

Dzisiaj miałem chwilę czasu i telefonowałem po stacjach benzynowych.

Wnioski z moich wywiadów mogą być ciekawe :D

Do udziału w ankiecie wytypowane zostały 3xLotos, 3xBP, 3xOrlen, 2xShell, 2xPKS Konin.

Pytałem o temperaturę mętnienia (CP) i zablokowania zimnego filtra paliwa (CFPP).

Lotos:

1. ON -9/-28, Dynamic -22/-32 - franczyza

2. ON -6/-24 (moim zdanie skandal), Dynamic -23/-32 - stacja firmowa !

3. On -10/-29 - franczyza

BP:

1. ON -11/-28, Ultimate -11/-28

2. ON -10/-28, Ultimate -10/-28

3. ON -10/-28, Ultimate -10/-28

Orlen:

1. ON -9/-28, Verva -9/-28

2. ON -9/-28, Verva -9/-28

3. ON -9/-28, Verva -9/-28

Shell:

1. ON -9/-28, V-Power -9/-28

2. Numer telefonu nieaktualny, a innego nikt nie odbierał.

PKS Konin:

1. ON -9/-28

2. ON -9/-28

 

Ostatecznie pojechałem zatankować do Lotosa nr 1, ale jak nie ma mrozów, to tankuję na Lotosie nr 3 (dlatego, że zazwyczaj mają paliwo bez biododatków).

Każdy z Lotosów należy do innego właściciela i jak widać, na jednym z nich mają chyba nadal paliwo przejściowe zaprawione depresatorem (stacja trochę na uboczu).

Wszystkie powyższe stacje BP są tego samego właściciela.

Stacje Orlenu należą bezpośrednio do PKN (nie udało się dodzwonić do tych franczyzowych).

Stacja Shell na której odebrano telefon należy bezpośrednio do Shella, druga to franczyza.

 

Paliwo, które zatankowałem na Lotosie, czyli Diesel Dynamic, to według karty paliwo arktyczne IZ-40 :D

Edytowane przez Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!