Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Temp. silnika, wentylator chłodnicy, klimaty


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przeszukałem forum i dużo na ten temat, ale raczej dotyczące MI.

 

Kupiłem samochód w Marcu i od tamtej pory ani razu nie słyszałem/widziałem żeby mi się załączył wentylator chłodnicy.

Ok, na początku myślałem, że jest dość chłodno na zewnątrz i nie ma potrzeby. Teraz jednak wydaje mi się, że przy ponad 30 stp. C na dworze i jechaniu/staniu w korku czasem jednak wentylator powinien się załączyć?

Z drugiej strony zawsze wskaźnik temperatury na desce mam dokładnie na 2-giej kresce od dołu (po przejechaniu ok 3km już wskaźnik pokazuje taką temp.) . Nie ważne, czy korek, czy autostrada z prędkością sto-kilkadziesiąt km/h:)

 

Pytanie, czy termostat działa mi tak ładnie i zawsze tak dobrze reguluje mały duży obieg (i przy obecnych temp. zewnętrznej nie było jeszcze nigdy potrzeby włączenia wiatraka), czy po prostu czujnik temp kłamie?

 

Druga sprawa: gdzieś tu na forum przeczytałem, że po włączeniu klimatyzacji wentylator zawsze się włącza? U mnie tak, się nie dzieje, a klimatyzację uruchomiłem wczoraj pierwszy raz (nie stykała wtyczka w presostacie - chyba tak to się nazywa).

 

Aha, no i oczywiście bezpiecznik w komorze silnika jest cały... był cały jak go parę miesięcy temu sprawdzałem... tragedia z dojściem do wszystkich bezpieczników.

 

Pytanie do kolegów:

W jakim zakresie jest u was temp. płynu chłodniczego?

Czy włącza się wentylator? Jak często w jakich warunkach?

Czy po włączeniu klimy rzeczywiście od razu załącza się wentylator?

Gdzie jest czujnik temp./ włącznik wentylatora w 1.9dCi? Czy to jest element 244 ze schematów elektrycznych dostępny na forumowym ftp?

 

MII phI, 1.9dCi, klima manualna.

 

pozdrawiam,

Krzysiek

post-1968-1212746907_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli chodzi o wentylator to zawsze się włącza po uruchomieniu klimy i pracuje na pierwszym biegu. Drugi bieg załącza się na chwilę wówczas gdy np. stoję w korku w upalny dzień i wtedy pracę wiatraka słychać go dość wyraźnie. Jeśli chodzi o temperaturę silnika to po przejechaniu ok. 3 km wskaźnik dochodzi do trzeciej kreski od dołu i już się nie porusza bez względu na warunki jazdy, choć nie zawsze tak było. Przed wymianą termostatu i pompy wody, wskaźnik nigdy nie mógł znaleźć odpowiedniej pozycji i poruszał się między drugą a trzecią kreską w zależności od warunków jazdy. Wprawdzie mamy różne silniki, to zasada działania układu chłodzenia powinna być zbliżona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

U ciebie 3 kreska u mnie zawsze 2ga. Ciekawe czy tak ma być, czy u mnie się nie dogrzewa, czy też źle pokazuje...

Czy ktoś kto ma 1.9dci 120km może się wypowiedzieć jak jest u niego?

 

Szukając odpowiedzi na problem, doczytałem się o termowyłączniku czy też termowłączniku, który w niektórych modelach jest, a w innych nie. Czy ktoś wie czy w silniku 1,9dci on jest, i w którym miejscu jeśli tak? Gdzieś na dole w chłodnicy?

 

Grzebiąc w autku znalazłem za to u góry w chłodnicy po prawej (patrząc od przodu samochodu), jakiś czujnik składający się z drucianej spirali i połączonego równolegle chyba rezystora/termistora. Co to jest i czemu służy? Na kablach do niego nie było żadnego napięcia.

 

I jeszcze jedno: aby sprawdzić bezpiecznik od wentylatora, musiałem w skrzynce bezpieczników w komorze silnika odkręcić gruby czerwony przewód (pewnie plus zasilania) od płytki. Czy jest jakiś inny sposób, aby w razie awarii szybko i skutecznie sprawdzić / wymienić te bezpieczniki??

 

pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzysztof_lew,U mnie zawsze bylo na 2 giej kresce,niezaleznie od tego czy zima czy lato,korek czy trasa.Wentylatora tez nie slyszalem,silnik skutecznie go zaglusza :) 1.9 dci to nie klekot 2.5tdi,ktorego moja zona slyszy z kilometra jak sie zalaczy wentylator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info,

 

Faktycznie u mnie też cały czas jest na drugiej kresce nie zależnie czy korek czy trasa jak u ciebie, w dodatku nagrzewa się bardzo szybko.

Wczoraj podpiąłem komputer i przejechałem się z pracy do domu obserwując temperaturę pokazywaną przez wskazówce na desce i odczytaną przez komputer. Dochodzi do max 87 st i tak waha się potem 85-87, więc chyba ma idealną temperaturę. Wiatrak w ogóle się nie włączał - widać nie było potrzeby.

 

Jednak jak włączam klimę wiatrak wciąż nie chodzi, co skutkuje ty, że jak jadę to klima działa, natomiast jak stoję to po chwili działa zabezpieczenie przed za wysokim ciśnieniem i się na przemian wyłącza i włącza. (a propo ciśnienia, zmierzone na zaworze przez specmajstrów od klimy).

 

Może sam wiatrak po prostu nie działa, a nie mam jak ręki włożyć nawet do wtyczki, żeby sprawdzić, a nie chce mi się pół przodu rozbierać. Może ktoś od spodu próbował?

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzysztof_lew, nie musisz calego przodu rozbierac,poczytaj sobie tego posta. Co prawda jest o klaksonie,ale pisze jak szybko pozrzucac te plastiki,naprawde 15 minut roboty :) powodzenia :) http://megane.com.pl/view...ighlight=#55677

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za hinta, już tak robiłem, niestety wentylator i wtyczka są po drugiej stronie chłodnicy :)

 

Niestety nie mam kanału, a wydaje mi się, że mogłoby się udać od spodu po odkręceniu dolnej osłony silnika...

 

Krzysiek

 

[ Dodano: 2008-06-21, 22:03 ]

Rozwiązanie problemu:

 

Okazało się, że problem był z kontaktem we wtyczce wentylatora :)

W końcu udało mi się wcisnąć tam rękę i ją odłączyć, sprawdzić napięcie, sprysnąć z barku laku (czyli "kontaktu") WD-40, podłączyłem i działa.

 

Temat uważam za zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!