Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Podczas jazdy prosto kierownica jest skręcona o 1-2 stopnie w lewo. Samochód nie ściąga.


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,
podczas ostatnich mrozów (-10 C) akumulator w mojej Megance padł więc zabrałem go do ładowania, a samochód wprowadziłem do garażu. Samochód pchałem bez zasilania, łamiąc się na kilka razy (ciasny zakręt o 90 stopni) kręcąc obficie kierownicą. Wraz z pierwszą jazdą o własnych siłach zauważyłem, że podczas jazdy prosto kierownica jest skręcona o 1-3 stopnie w lewo. Wyczułem dobrze swój samochód, wiem że kierownica jest czuła na pochylenia nawierzchni - to nie to. Samochód jedzie prosto, nie ściąga po puszczeniu kierownicy (kierownica zostaje w położeniu 1-3 stopnie w lewo), nie ma żadnych drgań, wyczuwalnych obciążeń na kierownicy ani luzów. Obserwuje problem 3 dzień i żadnego znaczenia nie ma: prędkość, powierzchnia, temperatura. Kilkukrotnie wykonywałem również pełne obroty kierownicą na włączonym silniku. Geometrię/zbieżność robiłem ponad miesiąc temu, była delikatnie poza normą, skorygowana (wcześniej nic się nie działo, ot moje pedantyczne zapędy).

Czy mogłem w jakiś sposób przekręcić samą kierownicę, tzw. wieloklin? Czy brak objawów dotyczących ściągania samochodu po puszczeniu kierownicy, drgań etc. może wyeliminować zawieszenie i układ kierowniczy z kręgu podejrzanych? Jeśli nie, mogą być to końcówki drążków kierowniczych.
Pacjent: Megane I phII 1.6 16V 107km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Krzychu, dzięki za wskazówke.

Zbieżność robiłem od razu po wymianie łożyska amortyzatora, sprawdziłem samochód dokładnie. Puszczałem kierownice przy jeździe stałą prędkością, na luzie, przy gwałtownym przyspieszaniu i przy hamowaniu - za każdym razem idealnie prosto - kierownica i tor jazdy. Po doświadczeniach z łożyskami jestem turbo wyczulony na działanie układu kierowniczego. Problem wyczułem dosłownie na pierwszej prostej po odpaleniu z pełnym akumulatorem.

Podczas manewrów z pierwszego posta nie obchodziłem się z kierownicą delikatnie (mróz, pośpiech, wkur... ;) ), spróbuje zdjąć poduche w kierownicy i zobaczyć wspominane w róźnych tematach "ząbki" trzymające kierownice - podobno lubią przeskoczyć, znalazłem podobny temat w Renault 19. Dam znać :-)

Dla zainteresowanych, gdy kierownica nie centruje i ściąga w strone poprzedniego skrętu: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

@Magikrealista

Hej, sprzedałem już swoją Megankę :)

Szczerze mówiąc nie pamiętam czy znalazłem jakieś szczególne rozwiązanie poza ponownym ustawieniem geometrii. Doszedłem do tego że ustawiałem geometrię/zbieżność przy każdej wymianie opon (co pół roku), bo stwierdziłem że samochód w tym wieku już się po prostu rozjeżdża w tym czasie. Byłem pedantem jeśli chodzi o utrzymanie samochodu :)

 

Napewno od tego czasu wymieniłem końcówki drążków kierowniczych - ale to było z nudów przy okazji zmiany gumowej osłony maglownicy na drążku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Magikrealista
2 godziny temu, pitekman napisał:

@Magikrealista

Hej, sprzedałem już swoją Megankę :)

Szczerze mówiąc nie pamiętam czy znalazłem jakieś szczególne rozwiązanie poza ponownym ustawieniem geometrii. Doszedłem do tego że ustawiałem geometrię/zbieżność przy każdej wymianie opon (co pół roku), bo stwierdziłem że samochód w tym wieku już się po prostu rozjeżdża w tym czasie. Byłem pedantem jeśli chodzi o utrzymanie samochodu :)

 

Napewno od tego czasu wymieniłem końcówki drążków kierowniczych - ale to było z nudów przy okazji zmiany gumowej osłony maglownicy na drążku.

Rozumiem, czyli można spróbować sprawdzić zbieżność ... Ogólnie auta nie ściąga i wygląda że koła stoją prosto, tylko trochę denerwuje ta krzywa kierownica. :rolleyes:

Badania techniczne też nic nie wykazują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!