Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

"Niewykrywalna" usterka Megane I phII


MeganeIR

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Od dwóch lat jestem posiadaczem pierwszego samochodu, tj. Megane I Phl 1.4 16V 2001r. "BENZYNA GAZU NIE WIDZIAŁO" (Wersja z elektroniczną przepustnicą) i posiadaczem dziwnej niezdiagnozowanej usterki (niewykluczone, że nie jednej) w tymże aucie. Niestety wszelkie próby naprawy, wymiana przepustnicy, podlaczanie dodatkowej masy, wymiana czujnika położenia walu nie pomogła. Komputer pokazuje błędy w przepustnicy, lecz wymiana tej nic nie dała. Zaden mechanik nie był w stanie postawic poprawnej diagnozy, stad dzialanie na "czuja" i wymiana podzespołów dosc losowa.

 

Do rzeczy:

Wszystkie błędy występują losowo i nie mam pewności że zaraz coś wyskoczy. Nie ma zadnych zasad oprocz tego, ze

 na zimnym silniku błędy nie wystepuja. Na zimnym działa perfekcyjnie, odpala odrazu. gdy silnik już się rozgrzeje wystepuja takie kwiatki.

1. Odpala i nie utrzymuje obrotow.

 

Gaśnie płynnie nawet bez próby podtrzymania obrotów. Dzieje się tak pare razy pod rzad dopóki nie pomogę utrzymac obrotow pedalem gazu. Wtedy pare sekund wystarczy i auto stabilizuje obroty. Drugim patentem który znalazlem na ten problem to krecenie kierownica po odpaleniu (wtedy auto podnosi obroty i również nie gasnie). Podkreslam, ze zimny silnik nie ma z tym problemu! 

 

2. Podczas jazdy auto podnosi obroty, przyspiesza i nie reaguje bądź bardzo slabo reaguje na pedal gazu.

 

W praktyce wygląda to tak: jadę stała prędkością np. 60km/h, wyskakuje błąd EKG i auto samo nagle podnosi obroty do 2000-2200 i w tym zakresie faluje. Bardzo dziwnie reaguje na pedał gazu-żyje własnym życiem. Restart silnika pomaga. Czasami ustaje na długo, czasem pojawia się za kilka sekund to samo. 

Występuje ten sam błąd lecz bez durnego falowania obrotów, ale wtedy auto po prostu przyspiesza. Dość wyraźnie czuć jak go ciągnie do przodu. Reakcja na gaz wtedy też jest kiepska.

 

3. Przy redukcji do dwójki, w momencie wciskania sprzęgła auto gaśnie, obroty spadają do zera i odcina wspomaganie kierownicy.  Bardzo niewygodna funkcja na skrzyżowaniach. 

 

Problem raczej nie leży po stronie samego silnika, gdyż ten był wymieniany i na poprzednim i na aktualnym błędy wyglądają tak samo. Sprzęgło wymienione. Przepustnica też, ale na używaną. Na obu to samo. 

 

 Pierwsza diagnoza u każdego mechanika to przepustnica. 

 

Postaram się dodać film z "akcji"

Odpowiem na wszelkie szczegóły które pominąlem. 

Pozdrawiam i zachęcam do wspólnego rozszyfrowania zagadki.

Obiecuje, że jeśli problem się wyjaśni poinformuje Was o tym gdzie byla przyczyna. Wybaczcie brak polskich znaków w połowie posta, ale na komórce edycja tekstu jest bardzo niewygodna. 

 

Udalo mi się nagrać film, w którym występuje problem numer dwa i ten problem wystepuje najczesciej. Obroty 2000-2200 samoczynne wachania, a po wcisnieciu pedalu gazu okolo 3000. Pedal wyciśnięty do oporu. Niestety lepszej jakości nagraniem nie dysponuje. 

 

lapka2.gif

REGULAMIN

5.6 literki PL. - mireczek01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecam wymianę ;

 -   filtra powietrza,

 -   przepustnicy, tylko na oryginał wraz z oringami ( wymiana na używaną prowadzi do błędnych wniosków),

 -   świec, filtr paliwa, ( świece, cewki muszą być suche i czyste),

 -   konieczna kontrola i czyszczenie wszelkich styków, złączy, szczególnie przy sterowniku, przepustnicy, sondy,

 -   kontrola potencjometru gazu ewentualnie wymiana.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr powietrza wymieniony. Filtr paliwa wymieniony, rozrząd nowka. Czujnik polozenia wału nowy. 

Świece, cewki sprawdzone. Przepustnica oryginalna, lecz używana. Chodziło Ci o oryginalną, ale NOWĄ, tak?  

 

Nie wiem czy ma to wpływ na całość, ale znalazlem mocno spaloną wtyczke od panelu sterujacego lusterkami (o ten grzybek przy kierowcy mi chodzi). Chcialem wymienić cały ten panel i zastal mnie taki widok. Zdjęcia musiałem umieścić na osobnym serwisie, gdyż tu na forum wystepuje błąd

https://ibb.co/mRY3ML

https://ibb.co/hXuM80

 

Awarii ulegl też poprzedni silnik. Rozszczelniony cylinder, tlok wypchany do góry i rozwalona tymze tlokiem pokruszona świeca. Czy błędy które opisuje, wkonsekwencji dobór zlej mieszanki paliwa mógł spowodowac tak powazna awarie? 

Edytowane przez MeganeIR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie lusterek to inna sprawa, zdarzają się od tego pożary drzwi.

 

Zła mieszanka może spowodować np wypalenie dziury w tłoku, ale to musiałbyś długo jeździć z usterką i nie zwracać uwagi na źle pracujący silnik.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek spróbuje konkretnie ruszyć sprawę już u mechanika.

Sonda lambda  przed katalizatorem może dawać takie objawy? 

Czasami mam wrażenie, że pomimo utrzymywania stałych obrotów/predkosci na równym terenie, samochód trochę muli bądź robi się bardziej żwawy ( ale to bardzo bardzo minimalnie do tego stopnia że pewności nie mam) . Nie zwalnia znacząco, ani nie przyspiesza tak jak wtedy gdy wyskakuja te dziwne błędy, ale tak jakby trochę ciężej bądź lżej pracowal. Tak jakby dostawał co chwilę zła mieszankę. Bardzo subiektywne odczucie. Ciezko to opisac "Samochód jedzie stała prędkością, ale raz lepiej, raz gorzej,a może mi się tylko wydaje". 

Dążąc chyba do meritum, to potrzebuje dobrego mechanika :D

Apropo pożarów drzwi napiszesz coś więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 godziny temu, MeganeIR napisał:

Przepustnica oryginalna, lecz używana. Chodziło Ci o oryginalną, ale NOWĄ, tak?  

 

Dnia 18.10.2018 o 11:05, MeganeIR napisał:

Komputer pokazuje błędy w przepustnicy, lecz wymiana tej nic nie dała. 

- Wymieniłeś przepustnicę na oryginał - używka i komputer nadal pokazuje błędy przepustnicy. Wniosek - przepustnica wadliwa.

- Koniecznie wymień świece ( polecane to beru ), są ważne pod względem sprawności jak i niezawodności i trwałości.

    Przeciągnięta czasowo świeca, niewłaściwie dobrana cieplnie, może doprowadzić do upalenia elektrody i wypalenia dziury w tłoku.  

- Czy czasem ( Megane I Ph l ) nie masz w użyciu cewek sagem ? Jeżeli tak, to koniecznie do wymiany na marki beru.

5 godzin temu, MeganeIR napisał:

Rozszczelniony cylinder, tłok wypchany do góry i rozwalona tym że tłokiem pokruszona świeca.

Raczej, padł pasek i nastąpiła kolizja z tłokiem.  

4 godziny temu, MeganeIR napisał:

Sonda lambda przed katalizatorem może dawać takie objawy ? 

- Raczej nie. Może przymulać, zwiększyć zużycie paliwa.

   Mając przebieg około 200.000 km warto ją wymienić na oryginał ( może być używka ale z gwarancją rozruchową).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przełączniku z tego co pamiętam cały czas jest napięcie. Jest na drzwiach, dostaje się tam brud, woda i z czasem słaby styk powoduje wypalanie. 

Poszukaj na forum, wydaje mi się, że były opisywane takie przypadki.

 

Wracając do tematu, odpal silnik i poruszaj wiązką kabli od przepustnicy i przy komputerze silnika. Sprawdź styki elektryczne. Jeżeli podczas ruszania pojawią się objawy, to masz odpowiedź.

Sondę możesz sprawdzić podłączając komputer CLIP.

 

Sondę zaleca się wymienić raz na 180tys km - takie są zalecenia producentów.

 

Kolejna sprawa to masz Megane I phII.

Edytowane przez meganecoupe02
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszym silniku ciągle pojawiał się błąd związany z przepustnicą. Po wymianie silnika nie sugeruje już przepustnicy. 

 

Brak reakcji na ruchy kablami.

 

W poprzednim silniku nie padł rozrząd. Pasek jest cały. 

 

Nie jestem pewien jak rozumieć to zdanie:

"Kolejna sprawa to masz Megane I phll" 

Popelnilem błąd, czy miałes na myśli, że wadliwe?

 

Dzięki za odpowiedzi, będę szukał. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, MeganeIR napisał:

"Kolejna sprawa to masz Megane I phll"

Mając źle opisane auto możesz dostać błędne porady.

Megane I phl ma mechaniczną przepustnicę, silniczek krokowy, półsekwencyjny wtrysk, ma spełniać normę EURO2.

Megane I phlI ma elektroniczą przepustnicę, ma spełniać chyba już normę EURO 3, może mieć2 sondy Lambda, wtrysk chyba już też sekwencyjny. W ogóle ma więcej elektroniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Megane I phI było produkowane od końca 95r do 1999. Od 1999 roku było Megane I phII.

W phII elektroniczna przepustnica została wprowadzona pod koniec 2001 roku, wcześniej była zwykła, na linkę

1 godzinę temu, MeganeIR napisał:

Na pierwszym silniku ciągle pojawiał się błąd związany z przepustnicą. Po wymianie silnika nie sugeruje już przepustnicy. 

Co to znaczy, że nie sugeruje już przepustnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.10.2018 o 12:47, meganecoupe02 napisał:

Megane I phI było produkowane od końca 95r do 1999. Od 1999 roku było Megane I phII.

W phII elektroniczna przepustnica została wprowadzona pod koniec 2001 roku, wcześniej była zwykła, na linkę

Co to znaczy, że nie sugeruje już przepustnicy?

 

Dzięki. Nie sądziłem ze phl i phll to dwie różne rzeczy. Z reszty różnic zdaje sobie sprawe.

 

Komputer nie informuje juz o błędach przepustnicy. Inaczej mówiąc komputer nie sugeruje, że błędy mogą być ze strony przepustnicy.  Działo się tak przed wymiana silnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy skoncentrować się na obecnym silniku i nie wprowadzać bałaganu.

Obstaje i zalecam wymianę;

 -  filtra powietrza,

 -  świec, ( marki beru ) oraz zmniejszenie szczeliny pomiędzy elektrodami do 0,7 mm,  

 -  cewek ( polecane to marki beru ),

 -  oraz sondy lambda przed katalizatorem,

 Konieczna kontrola i czyszczenie wszelkich styków, złączy, szczególnie przy sterowniku, przepustnicy, sondy,

 Po tych czynnościach, zalecam przegonić auto na wysokich obrotach na dystansie ok.100 km, celem przedmuchania katalizatora,

 nie musi być za jednym razem,

 Zatankować paliwo do pełna na sprawdzonej stacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!