Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Megane II ph II - tempomat oraz czujnik nasłonecznienia


jakubek246

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Niedawno zostałem właścicielem Megane II ph II. W związku z tym, po przejechaniu "paru" kilometrów poznałem mój zakup lepiej i mam parę pytań.

 

Pierwsze, trochę banalne, tyczy się czujnika nasłonecznienia (tego za wyświetlaczem radia na desce). Po zakupie zauważyłem, że nie wystaje on tak jak powinien, tylko wpadł do środka. W wolnym czasie zdemontowałem kratki nawiewów oraz wyświetlacz i udało mi się dotrzeć do tego czujnika. Wyciągnąłem go i zamocowałem go tak, aby "widział" szybę. Mam z nim jednak taki problem, że nie mogę umieścić go zgodnie ze sztuką, ponieważ jeśli za mocno wcisnę czujnik w ten plastik, od razu wpada do środka. Posprawdzałem na internecie i okazało się, że czujniki te powinny mieć na sobie nakładkę/zaślepkę w formie takiego grzybka. U mnie wygląda to tak, że fotorezystor jest jakby na wierzchu, niczym nie przykryty, a obwód czujnika w najszerszym miejscu jest równy otworowi w desce rozdzielczej i dlatego wpada on do środka. Pytanie brzmi czy jest możliwość dokupienia samej tej nakładki/zaślepki na czujnik, czy muszę szukać nowego czujnika z taką zaślepką (bo na allegro są też w sprzedaży z odkrytym fotorezystorem).

 

Drugie pytanie dotyczy tempomatu/ogranicznika prędkości. Systemy te załączają się prawidłowo (mam doświadczenie z laguny III), jednak przyciski na kierownicy działają niezrozumiale, błędnie. Przycisk + zwiększa prędkość, przycisk - przy pojedynczym naciśnięciu zwiększa prędkość, a przy przytrzymaniu zmniejsza, bądź wyświetla się komunikat "sprawdź ogranicznik prędkości" lub tempomat. Przyciski O i R podobnie jak - raz pełnią swoją funkcję a raz po prostu zwiększają prędkość. Dodam że nie pojawił się póki co błąd poduszki, ale czy może być to wina zwijacza w kierownicy, czy może zrobiło się gdzieś jakieś zwarcie? Czy ktoś miał podobną sytuację? Może tempomat jest powiązany z jakimś innym obwodem (czytałem że np. ze światłem stop, ale może coś więcej?)

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi!

Edytowane przez jakubek246
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o czujnik nasłonecznienia - podklej kropelką to nie będzie wpadać. Nie kojarze żeby tam była kopułka, w wersjach pofliftowych był grzybek, ale zaślepiający czujnik bo od tego odeszli.

A przyciski na kierownicy i ich działanie - zacznij od sprawdzenia styków pod przyciskami, może gdzies już blaszki sie wygieły za bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, karolaa napisał:

Jeśli chodzi o czujnik nasłonecznienia - podklej kropelką to nie będzie wpadać. Nie kojarze żeby tam była kopułka, w wersjach pofliftowych był grzybek, ale zaślepiający czujnik bo od tego odeszli.

Co masz na myśli mówiąc, że od tego odeszli? Montowany był czujnik nasłonecznienia a następnie zaślepiany? Ja mam polifta i mam właśnie ten czujnik bez zaślepki, czy kopułki.

Wrzucam zdjęcie porównawcze tego co mam i to co można znaleźć:

image.png.513b1fef8a27a77669574e530fb039a0.pngimage.thumb.png.96e69e411445e7f21db9715a89394441.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, karolaa napisał:

U mnie w FL wersji już czujnika nie było

Jesteś pewny że od nowości?

 

44 minuty temu, karolaa napisał:

masz kompletny, nie wiem czego szukasz?

Nie wydaje mi się że jest kompletny skoro nie trzyma się w wyznaczonym miejscu, tylko wpada pod deskę rozdzielczą... Przecież tak nie mogło być od nowości.

Upewnię się tylko, mówisz cały czas o Megance II ?

 

A jeśli chodzi o tempomat, to sprawdzę w wolnej chwili i napiszę co tam wyjdzie.

Edytowane przez jakubek246
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze. W takim razie kwestia czujnika wyjaśniona. 

Jeśli chodzi o tempomat, to faktycznie chyba styki bo przy stanowczym dociśnięciu przycisków wszystko działa poprawnie.

 

Pojawiły się natomiast dwa now pytania.

Zauważyłem dzisiaj, że jeśli nie zapnę pasa, nie zapala się ikonka obok wyświetlacza radia i nie ma sygnału dźwiękowego. Czy możliwe jest, że funkcja ta została wyłączona? 

 

Druga kwestia to blokada kierownicy. Czy każda megane była w nią wyposażona? Wydaje mi się, że nie włącza się ona u mnie.

 

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blokada pasa kierowcy może być wyłączona, przeważnie poprzez przecięcie kabelka przy zapince. Blokada była w każdej meganie. Ze względu na swoją awaryjność często wyłączana mechanicznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, aniewa napisał:

Blokada pasa kierowcy może być wyłączona, przeważnie poprzez przecięcie kabelka przy zapince.

Czy mogę w łatwy sposób to sprawdzić (np. Poprzez otwarcie mechanizmu, w który wpinamy pas)?

2 godziny temu, aniewa napisał:

Ze względu na swoją awaryjność często wyłączana mechanicznie. 

Możesz coś więcej powiedzieć? W jaki sposób dokladnie ja wyłączano? Chciałbym ją przywrócić do życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!