Skocz do zawartości

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl

Sklep z częściami do Renault - sprawdź iParts.pl

Automat z czujnikiem zmierzchu


Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam Scenica 3 2013 w podstawowej wersji.

Postanowiłem dołożyć moduł z czujnikiem zmierzchu do włączania świateł mijania.

Problem jest taki, że po załączeniu przez niego świateł nie podświetla się deska rozdzielcza.

Moduł niby ma wyjście sygnałowe 12v "na deskę rozdzielczą", ale gdzie to wpiąć aby zadziałało.

Czy w ogóle w tym aucie da się to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, gerrard napisał:

Problem jest taki, że po załączeniu przez niego świateł nie podświetla się deska rozdzielcza

Chodzi o podświetlenie przycisków na desce rozdzielczej? Bo licznik świeci sam z siebie od razu po otwarciu drzwi. Może masz licznik przyciemniony pokrętłem regulacyjnym i po włączeniu świateł mijania to przyciemnienie zaczyna działać. Sprawdź regulację przyciemnienia licznika, pokrętło obok regulacji wysokości słupa świateł mijania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za podświetlenie przycisków odpowiada przewód zaznaczony strzałką na zdjęciu. Elektryk powinien podłączyć wyjście z modułu do tablicy z tym przewodem. Zdjęcie przedstawia moduł bezpieczników pod maską. Trochę roboty z tym będzie.

Możesz mieć białą skrzynkę i trochę inne rozmieszczenie elementów ale wtyczka będzie miała to samo oznaczenie CN i ten sam przewód.

 

pozycyjne.thumb.jpg.622ab0bbb77dd2d631f14d33376a0b3b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już jakiś konkret.

Czy ten przewód jest odpowiedzialny za wszystkie przyciski w kabinie?

Jest jeszcze jedna kwestia.

Normalnie kiedy włączam światła to przygasa wyświetlacz i nawigacja (wiadomo, żeby nie oślepiać po ciemku).

Podobno żeby to wymusić, najlepiej podłączyć się pod sygnał z manetki świateł.

Wtedy i podświetli się deska i przygasną ekrany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, gerrard napisał:

Czy ten przewód jest odpowiedzialny za wszystkie przyciski w kabinie?

Prawdopodobnie tak, sprawdziłem praktycznie wszystkie obwody do zasilania diodek ideogramów i wszystkie mają zasilanie z tego pinu.

Z kolei manetka od świateł nie działa tak jak w starszych samochodach, tam prąd nie płynie w rozumieniu prądu do zasilania przekaźników tylko lecą sygnały po CAN do modułu komfortu w kabinie (UCH). Ten z kolei też po CAN przesyła dalej do modułu wykonawczego USM pod maską (duży czarny moduł z bezpiecznikami). Moduł UPC za pośrednictwem wtyczek załącza prąd do poszczególnych obwodów oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, zdaje sobie sprawe że w manetce nie ma zwykłych "12v".

W takim razie jakiego rodzaju sygnał wysyła np. po przekręceniu na światła pozycyjne? 

Czy np. zamyka obwód z określonym rezystorem żeby CAN odczytał co zostało włączone?

Gdybym mógł skopiować ten sygnał...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dam i tu odpowiedź

 

Manetka w SIII i MIII jest jak matryca należy odpowiednie piny zewrzeć i będzie efekt włączonych świateł
Do rozebrania pająk i tak wpiąć sygnały od świateł

Zrobiłem podłączenie i symulujemy włączenie manetki 
Szare złącze w UCH piny 19 i 36 łączymy diodą , na szybko odręczny schemat jak wstawić diodę i wersja z przekaźnikiem np do takiego modułu świateł

 

swiatla.thumb.jpg.ce975e551cf8611bd0bd0dfd089c5cf2.jpg

Edytowane przez cinas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dopiero w Święta miałem troche wolnego i pobawiłem się lutownicą.
Faktycznie połączenie pinów 19 i 36 w szarej wtyczce UCH działa.
Jeszcze raz podziękowania dla "cinasa".

Postanowiłem pójść jeszcze krok dalej i za pare zł kupiłem i podmieniłem manetkę z pozycją auto której fabrycznie nie miałem.
Zamysł był taki, żeby moduł zmierzchowy działał  tylko w tej pozycji.
Wtedy wszystko byłoby jak fabryka chciała, czyli pozycje: 0 - dzienne; następnie pozycyjne; mijania; i auto - czujnik zmierzchu.
Jednak o dziwo w pozycji auto świecą światła mijania i to komplikuje sprawe.
Teraz muszę pokombinować, aby komputer pozycję auto widział jako 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Nasza strona utrzymywana jest wyłącznie z reklam. Dlatego prosimy o wyłącznie AdBlocka w przeglądarce podczas korzystania z witryny https://megane.com.pl .

Tak, AdBlock został przeze mnie wyłączony!